Постанова від 01.10.2025 по справі 712/9220/25

Справа № 712/9220/25

Провадження № 3/712/2768/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., за участю: прокурора Гречаника Р.І., Пінчук І.П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої начальником відділу планувань та закупівель Фінансового управління Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи начальником відділу планувань та закупівель Фінансового управління Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення), оскільки граничний термін подачі був 01.04.2025, а декларація фактично подана 09.04.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки нею були порушені вимоги антикорупційного законодавства.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнала повністю, підтвердила обставини вчинення адміністративного правопорушення, викладені у протоколі. ОСОБА_1 зазначила, що несвоєчасно подала декларацію у зв'язку із сімейними обставинами, з 29.03.2025 по 08.04.2025 вона перебувала в Донецькій області, де проходять військову службу її родичі, та не мала технічної можливості подати декларацію. ОСОБА_1 зазначила, що відомості, зазначені нею в декларації при звільненні за період з 01.01.2024 по 23.10.2024, повністю відповідають відомостям в щорічній декларації (після звільнення) за період з 01.01.2024 по 31.12.2024; після звільнення з державної служби, у 2024 році ОСОБА_1 не мала інших доходів. ОСОБА_1 щиро розкаювалась у вчиненні адміністративного правопорушення, висловила самозасудження, та зазначила, що в майбутньому хотіла би працювати на державній службі.

Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суддя встановив таке.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №270-К від 14.07.2021 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу планування та закупівель Фінансового управління Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з 15.07.2021.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №661-К від 03.12.2021 ОСОБА_1 переведено з посади начальника відділу планування та закупівель Фінансового управління Головного управлінняДержгеокадастру у Черкаській області на рівнозначну посаду начальника відділу планувань та закупівель Фінансового управління Головного управлінняДержгеокадастру у Черкаській області з 03.12.2021.

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №383-К від 21.10.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу планувань та закупівель Фінансового управління Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області 23.10.2024.

Відповідно до особової картки державного службовця №97 ОСОБА_1 мала 5 (п?ятий) ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.

Згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб?єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов?язки, передбачені ст.45 Закону «Про запобігання корупції».

У розумінні підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону, ОСОБА_1 є суб?єктом декларування та зобов?язаний подавати декларацію відповідно до встановленого Законом порядку.

Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на неї розповсюджуються обмеження, передбаченні ст.45 Закону.

Відповідно до Закону України від 08.07.2022 №2381-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені статтею 45 Закону.

Згідно з абз.2 ч.2 ст.45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону, Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Декларація суб'єкта декларування, який припинив відповідну діяльність (декларація після звільнення) декларація, яка подається відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Враховуючи вищевикладене, граничним терміном подання ОСОБА_1 декларації за 2024 рік (після звільнення) є 01.04.2025 включно.

Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 фактично подала вказану декларацію 09.04.2025.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання декларації без поважних причин.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення №47-01/109/25 від 30.06.2025; роздруківкою з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» із загальними відомостями та інформацією щодо подання ОСОБА_1 декларації; послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 11.02.2025 - 09.04.2025; листом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №7-23-0.14-2355/2-25 від 09.04.2025 з додатками; Повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування №70051/0/06-25 від 17.04.2025; листом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №8-23-0.14-3258/2-25 від 22.05.2025 «Про надання інформації»; копією наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 10.09.2020 №305-К «Про призначення ОСОБА_1 »; копією наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 13.07.2021 №254-К «Про звільнення ОСОБА_1 »; копією наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 14.07.2021 №270-К «Про призначення ОСОБА_1 »; копією наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 03.12.2021 №661-К «Про переведення ОСОБА_1 »; копією наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 21.10.2024 №383-К «Про звільнення ОСОБА_1 »; копією листа Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №23-0.14-389/2-25 від 27.01.2025 щодо подання декларації; фотоматеіалами; копією особової картки державного службовця на ім'я ОСОБА_1 ; копією листа Національного агентства з питань запобігання корупції №47-01/47007-25 від 30.05.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 13.06.2025; копією листа Національного агентства №47-01/51572-25 від 13.06.2025; службовою запискою Національного агентства з питань запобігання корупції №70-09/2811-25 від 25.03.2025.

Враховуючи викладене, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи ступінь вини ОСОБА_1 , відсутність негативних наслідків від вчиненого правопорушення, відсутність шкоди для інших, дані про особу, яка раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, її щире каяття, та те, що строк подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) було прострочено на 9 (дев'ять) днів, суддя вважає, що вчинене адміністративне правопорушення є малозначним та дійшов висновку про можливість звільнити останнього на підставі ст.22 КУпАПвід адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Суддя вважає, що для досягнення завдань Кодексу України про адміністративні правопорушеннята зважаючи на мету адміністративного стягнення, достатнім буде застосувати до правопорушника усне зауваження зі звільненням від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

Згідно вимог ст.40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, тому в даному випадку судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст.ст.9, 11, 22, 33, 172-6, 245, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, та обмежитись усним зауваженням.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.Ю. Гоменюк