Постанова від 30.09.2025 по справі 560/19077/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/19077/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Драновський Я.В.

Суддя-доповідач - Залімський І. Г.

30 вересня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Сушка О.О. Мацького Є.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу йому паспорта громадянина України та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.02.2025 позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати таке рішення, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 20.08.2024 №3897-IX, реалізація державної політики у сфері громадянства територіальними органами/ територіальними підрозділами Державної міграційної служби України, посольствами та консульськими установами України стосовно громадян російської федерації здійснюється з урахуванням таких особливостей: розгляд заяв про набуття громадянства України, поданих до набрання чинності цим Законом, зупиняється до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу відповідача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги. Зауважив, що він набув громадянство України, про що відповідачем видане тимчасове посвідчення громадянина України. Після прийняття у позивача декларації про відмову від іноземного громадянства, у відповідача є безумовний обов'язок видати позивачу паспорт громадянина України.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.06.2025, з урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року у справі № 560/14070/23, яке набрало законної сили 17.01.2024, визнано протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, викладену в листі від 21.07.2023 №6801.2.1-3127/6801.2.1-23, щодо прийняття від ОСОБА_1 декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства рф. Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства рф з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За наслідками встановленого судом контролю, відповідачем було виконане рішення суду, прийнято декларацію позивача про відмову від громадянства російської федерації було долучено до матеріалів та запропоновано звернутись до відповідного підрозділу УДМС у Хмельницькій області для оформлення паспорту громадянина України.

На звернення позивача від 15.11.2024, відповідач повідомив, що подальші дії після прийняття у нього декларації про відмову від іноземного громадянства є неможливими.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що після набуття позивачем громадянства України та прийняття відповідачем у нього декларації про відмову від іноземного громадянства, у відповідача був безумовний обов'язок розглянути відповідну заяву позивача та вирішити її.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.

Статтею 1 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року №2235-III (Закон №2235-III), визначено, що громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; зобов'язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України; декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який узяв зобов'язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 6 Закону №2235-III громадянство України набувається за територіальним походженням.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №2235-ІІІ, особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

Згідно з частиною 5 статті 8 Закону № 2235-III, іноземці, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Пунктом 119 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 №215, передбачено, що особам, які набули громадянство України та взяли зобов'язання припинити іноземне громадянство, видаються тимчасові посвідчення громадянина України.

Після подання цими особами в установленому Законом порядку документа про припинення іноземного громадянства або декларації про відмову від іноземного громадянства їм замість тимчасових посвідчень громадянина України залежно від місця проживання видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

Таким чином, після набуття позивачем громадянства України та прийняття відповідачем у нього декларації про відмову від іноземного громадянства, у відповідача був безумовний обов'язок розглянути відповідну заяву позивача та вирішити її.

Суд першої інстанції обґрунтовано критично обґрунтовано відхилив посилання відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України» від 20.08.2024 № 3897-ІХ.

Так, пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону передбачено, що громадяни російської федерації та громадяни республіки білорусь (крім осіб, зазначених у пункті 3 цього розділу), які в період з 24 лютого 2020 року набули громадянство України відповідно до Закону України "Про громадянство України" і подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, зобов'язані подати документ про припинення іноземного громадянства до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України, протягом 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, якщо строк виконання поданого зобов'язання сплив.

Разом з тим, вказана правова норма не стосується спірних відносин по даній справі, оскільки позивач набув громадянство України ще у листопаді 2021 на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду від 13.04.2021 по справі №686/2724/21 про встановлення факту народження діда ОСОБА_1 у 1922 році на території України (УРСР), у зв'язку з чим, 15.11.2021 відповідачем прийнято рішення про набуття ОСОБА_1 громадянства України та 13.12.2021 видано тимчасове посвідчення громадянина України.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 705/552/15-а вказано, що ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.

Враховуючи, що позивач неодноразово звертався до відповідача, для повного захисту інтересів позивача, необхідно зобов'язати суб'єкта владних повноважень повторно розглянути заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та вирішити її у встановлений законом спосіб, а саме видати позивачу паспорт громадянина України, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Сушко О.О. Мацький Є.М.