Постанова від 30.09.2025 по справі 620/16721/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/16721/24 Суддя (судді) першої інстанції: Марія ДУБІНА

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Собківа Я.М.,

суддів: Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) щодо поновлення розміру його пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) та позбавлення його розміру пенсії за віком, раніше призначеної (24.04.2024) відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ);

- зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області поновити йому, раніше призначену пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ, у розмірі, визначеному станом на день призначення - 24.04.2024.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року позов задоволено частково.

В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги на більш тривалий, розумний термін, у відповідності до положень статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).

05 березня 2025 року позивач подав відзив на апеляційну скаргу в якому просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області, де з 11.08.2019 отримував пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

24.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою за № 2613 із проханням перевести його на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, додавши до заяви, зокрема, довідку від 23.04.2024 № 01-09/1686 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Рішенням ГУ ПФУ в Чернігівській області від 03.05.2024 № 253950002994 позивача з 24.04.2024 переведено на пенсію за віком згідно із статтею 37 Закону № 3723-ХІІ, визначивши її розмір 60 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що склало 17 098, 08 грн.

Окрім того, судом встановлено, що посадовою особою ГУ ПФУ в Чернігівській області відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-IV, Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, на підставі наказу ГУ ПФУ в Чернігівській області від 15.05.2024 № 483, згідно із направленням на проведення перевірки, виданого першим заступником начальника ГУ ПФУ в Чернігівській області від 16.05.2024 № 2849/КПР, було проведено перевірку достовірності та обґрунтованості відомостей, зазначених у довідці від 23.04.2024 № 01-09/1686 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за квітень 2024 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області для призначення пенсії ОСОБА_1 , за наслідком чого складено акт від 22.05.2024 № 2500-0903-1/3603, у розділі ІІІ. "Висновок" в якому зазначено, що в ході перевірки встановлено, що дані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 23.04.2024 № 01-09/1686 за квітень 2024 року, виданої Управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідають даним у первинних документах, які зберігаються у вказаному Управлінні соціального захисту населення.

Також з 01.10.2024 позивачу припинено нарахування пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ, та з цієї дати нараховується та виплачується пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV у розмірі 9454, 06 грн.

До того ж, рішенням від 18.11.2024 № 253950002994 ГУ ПФУ в Чернігівській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ, мотивуючи це тим, що у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" (далі - постанова № 823; набрала чинності з 01.01.2024), якою було внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок № 622), ГУ ПФУ в Чернігівській області було розглянуто оновлені дані про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця про перерахунок пенсії - перехід на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ, оскільки пенсії які призначені відповідно до вказаного Закону за зверненнями осіб, які надійшли після 01.01.2024, підлягають перерахунку, про що ОСОБА_1 було повідомлено листом від 21.11.2024 № 2500-0305-8/79040.

Окрім того, на запит позивача від 08.11.2024 № ВЕБ-25001-Ф-С-24-179786, яке надійшло на веб-портал Пенсійного фонду України, ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило ОСОБА_1 , з посиланням на пункт 4-2 постанови № 823, зокрема про те, що на виконання цієї постанови Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області для обчислення його пенсії повторно надало довідки від 06.11.2024 № 01-09/4412 згідно із додатком 4 до Порядку № 622 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на посаді головного директора Ніжинської міськрайонної філії Чернігівського обласного центру зайнятості, заробітна плата станом на грудень 2023 року; від 06.11.2024 № 01-09/4413 згідно із додатком 6 до Порядку № 622 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за грудень 2023 року. У результаті проведеного перерахунку пенсії позивача з урахуванням вищенаведених довідок, розмір пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ з 01.10.2024 становитиме 9373, 00 грн (15621, 67 х 60 %), що є недоцільним у порівнянні із розміром пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV, яка визначена позивачу у розмірі 9454, 06 грн.

ОСОБА_1 вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Чернігівській області протиправними щодо поновлення розміру його пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV та позбавлення його розміру пенсії за віком, раніше призначеної (24.04.2024) відповідно до Закону № 3723-ХІІ, звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав на законних інтересів.

Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом № 3723-XI.

01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №№889-VIII), пунктом 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення якого визнано такими, що втратили чинність: Закон України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною першою статті 37 Закону №3723-XI визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18).

У справі, яка розглядається право позивача на пенсію за віком відповідно до Закону №723-ХІІ не є спірним. Спір у цій справі виник у зв'язку із незгодою ОСОБА_1 із діями (рішеннями) ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо повернення першого на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV через недоцільність, на думку відповідача, перебування позивача на пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ, оскільки її розмір, визначений за новими правилами у зв'язку із внесенням з 01.01.2024 змін до Порядку № 622, є меншим у порівнянні із розміром пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

Колегія суддів зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", затверджено Порядок №622, згідно із пунктом 4 якого (у редакції, яка діяла до набрання чинності постановою № 823 та на час переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Постановою №823 затверджено зміни, що вносяться до Порядку №622, пунктом 3 змін, якою встановлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.

Так, пунктами 5 та 6 Порядку №622 із внесеними змінами постановою № 823 передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 01.01.2024 з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Так, абзацами шостим та сьомим пункту 4 Порядку № 622 в новій редакції визначено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.

Зокрема, пунктом 4-2 Порядку № 622 в редакції постанови № 823 визначено, що для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;

розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, на час переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ та до прийняттям постанови № 823, були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (далі - Постанова №1-3).

Вказаною постановою було затверджено форми наступних довідок:

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Тобто, зміни внесені у Порядок № 622 постановою № 823 запровадили інший механізм визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, та відповідно зміст довідок про заробітну плату, що подається для призначення пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду заяви позивача з 04.04.2024 позивачу було призначено пенсію за віком довічно відповідно до Закону № 3723-ХІІ з урахуванням пунктів 10, 12 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII у розмірі 17 098, 08 грн. Розмір пенсії було обчислено згідно з наданою позивачем довідки від 23.04.2024 № 01-09/1686, яка також була предметом ревізії зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі.

Згідно із довідкою від 23.04.2024 № 01-09/1686, виданою Управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області для призначення пенсії ОСОБА_1 , посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років на посаді головного директора Ніжинської міськрайонної філії Чернігівського обласного центру зайнятості, заробітна плата станом на 23.04.2024 становили 28 469, 80 грн.

За довідками від 06.11.2024 № 01-09/4412 згідно із додатком 4 до Порядку № 622 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на посаді головного директора Ніжинської міськрайонної філії Чернігівського обласного центру зайнятості, заробітна плата станом на грудень 2023 року; від 06.11.2024 № 01-09/4413 згідно із додатком 6 до Порядку № 622 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за грудень 2023 року було підтверджено складові заробітної плати за грудень 2023 у розмірі 15 621, 67 грн.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що постанова №823 набрала чинності з дня її опублікування - 20.07.2024, тобто станом на день призначення Управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області для призначення пенсії ОСОБА_1 згідно довідки від 23.04.2024 № 01-09/1686, ще не була чинною та не поширювала свою дію на відносини, які виникли 24.04.2024 з моменту призначення позивачу довічної пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ.

У подальшому відповідачем в односторонньому порядку було проведено перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям постанови №823.

Суд відхиляє доводи відповідача про наявність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності постановою №823, якою внесено зміни до Порядку №622, оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024, в той час, як позивача було переведено на пенсію державного службовця в квітні 2024 року.

При цьому, змістом пункту 5 6 Порядку №622 із внесеними змінами постановою № 823 чітко визначено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

До того ж, колегія суддів враховує, що за загальним правилом, визначеним статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на ведене, положення постанови №823 стосуються лише призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій з урахуванням положень статті 58 Конституції України.

Позивач для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ з урахуванням пунктів 10 і 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII звернувся у 24.04.2024.

Водночас у довідках від 06.11.2024 № 01-09/4412 згідно із додатком 4 до Порядку № 622 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на посаді головного директора Ніжинської міськрайонної філії Чернігівського обласного центру зайнятості, заробітна плата станом на грудень 2023 року; від 06.11.2024 № 01-09/4413 згідно із додатком 6 до Порядку № 622 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, за грудень 2023 року було підтверджено складові заробітної плати за грудень 2023, на підставі яких позивачу було перераховано розмір пенсії, складові заробітної плати зазначені станом на грудень 2023 року (тобто не місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії).

Таким чином, рішення відповідача про перерахунок пенсії позивача з 01.10.2024 з урахуванням оновлених довідок Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області, а також його дії щодо поновлення позивачу виплати розміру пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV та позбавлення позивача розміру пенсії за віком, раніше призначеної (24.04.2024) відповідно до Закону № 3723-ХІІ, не відповідають критеріям визначеним статтею 19 Конституції України та статті 2 КАС України, та є такими, що порушують права та законні інтереси позивача.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача колегія суддів виходить з принципу верховенства права як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також зважає на принцип ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову із виходом за межі позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 18.11.2024 № 253950002994 про перерахунок пенсії позивача з 01.10.2024 та зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області поновити з 01.10.2024 позивачеві раніше призначену пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ, у розмірі, визначеному станом на день призначення - 24.04.2024 на підставі довідки від 23.04.2024 № 01-09/1686, виданої Управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області для призначення пенсії ОСОБА_1 , та виплатити різницю недоотриманої пенсії.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції не оскаржувалось в частині відмови у задоволенні позовних вимог, то в цій частині таке судове рішення не переглядається судом апеляційної інстанції.

Зазначене узгоджується з позицією, викладеною в п. 13.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 №7 , відповідно до якого у разі часткового оскарження судового рішення суд апеляційної інстанції в описовій частині свого рішення повинен зазначити, в якій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується, і при цьому не має права робити правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всі наведені апелянтом доводи не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.

Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач Собків Я.М.

Суддя Сорочко Є.О.

Суддя Чаку Є.В.