Постанова від 01.10.2025 по справі 160/10297/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/10297/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.,

суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року (суддя Савченко А.В.) в справі № 160/10297/25 за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (далі - УПСЗН) про:

визнання неправомірною відмови щодо видачі йому посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;

зобов'язання встановити статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Зазначає, що судом першої інстанції не було належним чином досліджено матеріали справи, не враховано обставини, на які він посилався в позовній заяви, взято до уваги лише довідку МСЕК від 11.12.2024 року, без урахування довідок про безпосередню участь позивача у бойових діях та заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави

Поза увагою суду першої інстанції залишився той факт, що на час проходження ВЛК та складання свідоцтва про хворобу №844 у госпітальної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 була відсутня довідка №5655/ГрУБД, з чого слідує, що при встановленні причинного зв'язку захворювання не було враховано періоди безпосередньої участі позивача у бойових діях.

Підставою для відмови позивачу у наданні статусу інваліда війни ІІІ групи було те, що у довідці МСЕК встановлена причина інвалідності позивача «захворювання, так, пов'язане з проходженням військової служби», а не група інвалідності, встановлена у зв'язку з захистом Батьківщини.

Проте, зазначена у довідці МСЕК причина інвалідності «захворювання, так, пов'язані з проходженням військової служби» не суперечить положенням пункту 11 частини другої статті 7 Закону № 3551-XII.

Згідно з довідкою №5655/ГрУБД від 31.08.2024 року про безпосередню участь у бойових діях ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій.

Відповідачем неправомірно проігноровано довідку №5655/ГрУБД, що призвело до прийняття необґрунтованої відмови у задоволенні заяви позивача від 02.04.2025 року.

Вважає доведеною протиправність відмови відповідача у встановленні позивачу статусу інваліда внаслідок війни, відповідно до пункту 11 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 07.09.2015 року ОСОБА_1 отримав статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 07.09.2015 року.

Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України №5655/ГрУБД від 31.08.2024 року, штаб-сержант ОСОБА_1 в період з 28.07.2022 по 24.11.2022, з 06.12.2022 по 04.02.2023, з 05.02.2023 по 15.02.2023, з 28.02.2023 по 01.10.2023, з 19.10.2023 по 01.03.2024, з 19.03.2024 по 03.08.2024, з 14.08.2024 по 30.08.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи в м. Мар'їнка, м. Лиман Донецької області, с. Невське, с. Макіївка Луганської області.

У довідці №5655/ГрУБД від 31.08.2024 року зазначено, що ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).

Відповідно до свідоцтва про хворобу №844 від 09.08.2024 року - діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: Гіпертрофічна кардіоміопатія з обструкцією виносного тракту лівого шлуночка. Гіпертонічна хвороба другої стадії, третій ступінь, ризик дуже високий. СН-1 ст. зі збереженою систолічною функцією лівого шлуночка (ФВ-69%). Спондилогенна люмбалгія, нестійка ремісія. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

Згідно з випискою з акту огляду медико-соціальної експертизи серія 12ААД №092784 від 11.12.2024 року позивачу при первинному огляді встановлено з 02.12.2024 року третю групу інвалідності, причина інвалідності: захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби, інвалідність встановлено безстроково.

02.04.2025 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради з заявою щодо надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення.

Листом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради від 02.04.2025р. №К-30-П позивача повідомлено, про те, що в довiдцi, яка видана Міжрайонною Саксаганською МСЕК (серії 12ААД №092784 від 11.12.2024) в графі “причина інвалідності» вказано “захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби». Тобто, підстав для видачі посвідчення як “Особі з інвалідністю внаслідок війни» немає.

Суд першої інстанції, встановивши, що у поданій позивачем довідці МСЕК від 11.12.2024 р. відсутнє формулювання “поранення, контузія, каліцтво, захворювання або інші ушкодження здоров'я, одержані під час захисту Батьківщини», яке є обов'язковою підставою для набуття статусу “особа з інвалідністю внаслідок війни» згідно з пунктом 1 частини другої статті 7 Закону № 3551, а наявне формулювання “захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» лише підтверджує причинний зв'язок із службою, але не засвідчує, що інвалідність настала внаслідок виконання бойових завдань чи безпосередньої участі у захисті Батьківщини, вважав, що оскільки захворювання, які отримав позивач та внаслідок яких встановлено інвалідність, не пов'язана із участю позивача у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав, то й відсутні правові підстави для встановлення позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.

Суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 07 вересня 2015 року видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 .

Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України №5655/ГрУБД від 31 серпня 2024 року підтверджено, що штаб-сержант ОСОБА_1 в період з 28.07.2022 по 24.11.2022, з 06.12.2022 по 04.02.2023, з 05.02.2023 по 15.02.2023, з 28.02.2023 по 01.10.2023, з 19.10.2023 по 01.03.2024, з 19.03.2024 по 03.08.2024, з 14.08.2024 по 30.08.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, перебуваючи в м. Мар'їнка, м. Лиман Донецької області, с. Невське, с. Макіївка Луганської області.

Довідка №5655/ГрУБД від 31.08.2024 року є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (особи з інвалідністю внаслідок війни).

У свідоцтві про хворобу №844 від 09.08.2024 року вказано діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: гіпертрофічна кардіоміопатія з обструкцією виносного тракту лівого шлуночка. Гіпертонічна хвороба другої стадії, третій ступінь, ризик дуже високий. СН-1 ст. зі збереженою систолічною функцією лівого шлуночка (ФВ-69%). Спондилогенна люмбалгія, нестійка ремісія. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

Згідно з випискою з акту огляду медико-соціальної експертизи серія 12ААД №092784 від 11.12.2024 року ОСОБА_1 при первинному огляді встановлено з 02.12.2024 року третю групу інвалідності, причина інвалідності: захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби, інвалідність встановлено безстроково.

ОСОБА_1 02.04.2025 року звернувся до УПСЗН із заявою про надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення.

Листом УПСЗН від 02.04.2025 р. №К-30-П позивачу повідомлено, що в довiдцi, яка видана Міжрайонною Саксаганською МСЕК (серії 12ААД №092784 від 11.12.2024) в графі «причина інвалідності» вказано «захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби», тому підстав для видачі посвідчення як особі з інвалідністю внаслідок війни немає.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-ХІІ), який застосовується судом в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №3551-XІІ ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.

До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни (частина друга статті 4 Закону № 3551-ХІІ).

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 7 Закону №3551-XІІ до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з інвалідністю з числа: військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

Отже, для визначення права на встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни має бути встановлені наступні обставини:

1) особа, яка претендує на встановлення такого статусу, є особою з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу;

2) такі особи стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

При цьому віднесення особи до особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до статті 7 Закону №3551-ХІІ безпосередньо пов'язане з визначенням самого поняття «ветеран війни», яке міститься у статті 4 цього Закону, згідно з частиною першою якої ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.

Відтак, визначальною ознакою категорії осіб, які відносяться до «осіб з інвалідністю внаслідок війни», є те, що такі особи безпосередньо брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.

Аналогічний висновок викладені у постановах Верховного Суду від 02 квітня 2021 року у справі №0540/9350/18-а, від 30 вересня 2019 року у справі №824/32/19-а, від 18 листопада 2020 року у справі №1140/2362/18.

Порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни визначається Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 (далі - Порядок № 302), відповідно до пункту 2 якого посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.

Абзацом третім пункту 3 Положення №302 установлено, що особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни".

Згідно з абзацом другим пункту 7 Положення №302 "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім'ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.

Пунктом 10 Положення № 302 передбачено, що "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.

За обставинами цієї справи ОСОБА_1 при первинному огляді встановлено з 02 грудня 2024 року третю групу інвалідності, причина інвалідності: захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби, інвалідність встановлено безстроково, що підтверджено випискою з акту огляду медико-соціальної експертизи серія 12ААД №092784 від 11 грудня 2024 року.

У цьому документі відсутнє формулювання «поранення, контузія, каліцтво, захворювання або інші ушкодження здоров'я, одержані під час захисту Батьківщини», яке є обов'язковою підставою для набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни згідно з пунктом 1 частини другою статті 7 Закону № 3551-ХІІ.

Формулювання «захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» лише підтверджує причинний зв'язок із службою, але не засвідчує, що інвалідність настала внаслідок виконання бойових завдань чи безпосередньої участі у захисті Батьківщини.

Враховуючи недоведеність належними доказами, що захворювання, які отримав позивач та внаслідок яких встановлено інвалідність, пов'язана із участю позивача у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав, суд погоджує висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для встановлення позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.

Суд відхиляє доводи апелянта, викладені в апеляційній скарзі, позаяк висновок суду першої інстанції ґрунтується на правовому висновку Верховного Суду, а судом не встановлено підстав для відступлення від цього правового висновку.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року в справі № 160/10297/25 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року в справі № 160/10297/25 за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 01 жовтня 2025 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 01 жовтня 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя В.Є. Чередниченко

суддя С.М. Іванов