Постанова від 01.10.2025 по справі 160/9048/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/9048/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.,

суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2025 року (суддя Юрков Е.О., повне судове рішення складено 02 червня 2025 року) в справі № 160/9048/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - ГУ ПФУ в Миколаївській області), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), про:

визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області від 07 лютого 2025 року № 046150017031 про відмову у призначенні пільгової пенсії незалежно від віку з 31 січня 2025 року;

зобов'язання ГУ ПФУ в Миколаївській області зарахувати до пільгового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» від 31 березня 1994 року, який дає право на пенсію незалежно від віку, період військової служби за мобілізацією з 04 березня 2023 року по 09 січня 2025 року відповідно до військового квитка НОМЕР_1 та довідки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» №55-46 від 09 січня 2025 року;

зобов'язання ГУ ПФУ в Миколаївській області призначити з 31 січня 2025 року пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від віку на підставі частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31 березня 1994 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 07.02.2025 № 046150017031 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії незалежно від віку з 31.01.2025 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 “Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» від 31.03.1994 року, який дає право на пенсію незалежно від віку, період військової служби за мобілізацією з 04.03.2023 по 09.01.2025 відповідно до військового квитка НОМЕР_1 та довідки ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг» №55-46 від 09.01.2025.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.01.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі положень ч. 3 ст.114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 22.09.1998р. та відповідно до Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Із посиланням на приписи статті 8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до якої час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, апелянт зазначає, що оскільки між періодом роботи, передбаченим ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, та призовом на військову службу за мобілізацією наявний факт роботи не на пільгових посадах, то період з 04.03.2023 по 30.09.2024 не може бути зарахований до пільгового стажу.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 31.01.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії незалежно від віку на пільгових умовах, згідно з ч. 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 07.02.2025 № 046150017031 позивачу відмовлено в призначені пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи в металургії, передбаченого частиною 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначено, що вік заявника 48 років 07 місяців. Страховий стаж особи становить 53 роки 09 місяців 05 днів (в тому числі додатково за 23 повних роки в металургії). Стаж роботи в металургії, який дає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV (25 років) становить 23 роки 02 місяці 03 дні. Результати розгляду наданих документів, доданих до заяви: до страхового стажу не зараховано періоди згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 від 22.09.1998: навчання з 01.09.1995 по 28.01.1997, оскільки в підставах внесення запису зазначено довідку № 205-ІІІ від 13.03.1997, довідку не надано; роботи з 25.09.1998 по 25.01.1999, оскільки відсутні підстави внесення запису про звільнення; період проходження військової служби в особливий період зараховано за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про нарахування доходу та сплату страхових внесків; до пільгового стажу в металургії не зараховано період проходження військової служби в особливий період з 04.03.2023 по 30.09.2024, оскільки між періодом роботи, передбаченим ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV, та призовом на військову службу за мобілізацією наявний факт роботи не на пільгових посадах.

Трудовою книжкою позивача НОМЕР_2 від 22.09.1998р. підтверджено, що останній працював на різних посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах:

- в період з 23.05.1997 по 22.09.1998 позивач обіймав на ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг» посаду газівника коксових печей у коксохімічному виробництві;

- в період з 10.02.2000 по 02.07.2002 позивач обіймав на ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг» посаду прибиральника гарячого металу Сортопрокатного цеху №1;

- з 03.07.2002 по теперішній час позивач обіймає на ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг» посаду нагрівальника металу у сортопрокатному цеху.

Записи про спірний період роботи засвідчено відповідними печатками підприємств.

Як вбачається з довідки ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг» №55-46 від 09.01.2025 про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 повний робочий день працював:

у коксохімічному виробництві, Коксовий цех №2 газівником коксових печей в період з 23.03.1997 по 22.09.1998, що передбачено ч. 3 ст. 114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановою КМУ від 31.03.1994 №202;

у прокатному виробництві, сортопрокатний цех №1 прибиральником гарячого металу в період з 10.02.2000 по 02.07.2002, що передбачено ч. 3 ст. 114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановою КМУ від 31.03.1994 №202;

нагрівальником гарячого металу в період з 03.07.2002 по теперішній час, що передбачено ч. 3 ст. 114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановою КМУ від 31.03.1994 №202.

У розділі “Додаткові відомості» вказаної довідки зазначено, що з 04.03.2023 і по теперішній час ОСОБА_1 проходить військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до ЗУ “Про оборону України».

Згідно з військовим квитком серії НОМЕР_1 з 04.03.2023 позивач був призваний на військову служби під час мобілізації та проходить військову службу (на час призначення пенсії).

Вищезазначене підтверджується довідками про перебування на військовій службі №158/8 від 11.03.2023, виданою військовою частиною НОМЕР_3 та №482 від 19.03.2025, виданою військовою частиною НОМЕР_4 .

Враховуючи те, що у трудовій книжці та довідках про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивача містяться всі необхідні відомості про його трудову діяльність, а також в період проходження військової служби з 04.03.2023, де брав участь в у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем з урахуванням частини п'ятої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" протиправно не проведено взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими нормами, за правилами, наведеними у роз'ясненні Міністерства соціального забезпечення №8 від 20.01.1992 року.

Оскільки позивач на момент звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах має стаж на посадах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 “Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» від 31.03.1994 року, який дає право на пенсію незалежно від віку, суд першої інстанції вважав, що період військової служби за мобілізацією з 04.03.2023 по 09.01.2025 відповідно до військового квитка НОМЕР_1 та довідки ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг» №55-46 від 09.01.2025 підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача.

Наведені обставини стали підставою для висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 07.02.2025 № 046150017031 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії незалежно від віку з 31.01.2025 року.

Зважаючи на дискреційні повноваження пенсійного органу щодо призначення пенсій, суд першої інстанції зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.01.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі положень ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з записами трудової книжки серії НОМЕР_2 від 22.09.1998р. та відповідно до постанови КМУ №202 від 31.03.1994 року.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 31 січня 2025 року звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії незалежно від віку на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202.

Рішенням ГУ ПФУ в Миколаївській області від 07 лютого 2025 року № 046150017031, яким заява позивача розглянута за принципом екстериторіальності, ОСОБА_1 відмовлено в призначені пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи в металургії, передбаченого частиною третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У рішенні зазначено, що вік заявника 48 років 07 місяців; страховий стаж становить 53 роки 09 місяців 05 днів (в тому числі додатково за 23 повних роки в металургії); стаж роботи в металургії, який дає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV (25 років), становить 23 роки 02 місяці 03 дні.

Результати розгляду наданих документів, доданих до заяви:

до страхового стажу не зараховано періоди згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 від 22.09.1998:

навчання з 01.09.1995 по 28.01.1997, оскільки в підставах внесення запису зазначено довідку № 205-ІІІ від 13.03.1997, довідку не надано;

роботи з 25.09.1998 по 25.01.1999, оскільки відсутні підстави внесення запису про звільнення;

період проходження військової служби в особливий період зараховано за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про нарахування доходу та сплату страхових внесків;

до пільгового стажу в металургії не зараховано період проходження військової служби в особливий період з 04.03.2023 по 30.09.2024, оскільки між періодом роботи, передбаченим ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV, та призовом на військову службу за мобілізацією наявний факт роботи не на пільгових посадах.

Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 від 22.09.1998 р. містить наступні записи:

- в період з 23.05.1997 по 22.09.1998 працював в ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» газівником коксових печей у коксохімічному виробництві;

- в період з 10.02.2000 по 02.07.2002 працював в ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» прибиральником гарячого металу Сортопрокатного цеху №1;

- з 03.07.2002 по теперішній час позивач працює в ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» нагрівальником металу у сортопрокатному цеху.

Записи про спірний період роботи засвідчено відповідними печатками підприємств.

Довідкою ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» №55-46 від 09 січня 2025 року про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній підтверджено, що ОСОБА_1 повний робочий день працював:

у коксохімічному виробництві, коксовий цех №2 газівником коксових печей в період з 23.03.1997 по 22.09.1998, що передбачено ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановою КМУ від 31.03.1994 №202;

у прокатному виробництві, сортопрокатний цех №1 прибиральником гарячого металу в період з 10.02.2000 по 02.07.2002, що передбачено ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановою КМУ від 31.03.1994 №202;

нагрівальником гарячого металу в період з 03.07.2002 по теперішній час, що передбачено ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановою КМУ від 31.03.1994 №202.

Довідка містить інформацію, що з 04 березня 2023 року і по теперішній час ОСОБА_1 проходить військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України».

У військовому квитку серії НОМЕР_1 міститься запис, що з 04 березня 2023 року позивач призваний на військову служби під час мобілізації та проходить військову службу.

Довідкою військової частини НОМЕР_3 № 158/8 від 11 березня 2023 року та довідкою військової частини НОМЕР_3 від 19 березня 2025 року № 482 підтверджено перебування ОСОБА_1 на військовій службі.

Спірним в цій справі є питання зарахування у кратному розмірі до пільгового стажу періоду проходження позивачем військової служби в особливий період та, відповідно, наявності пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який набрав чинності 01 січня 2004 року.

Питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників регулюється статтею 114 Закону № 1058-IV.

Зокрема, частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Згідно з частиною п'ятою статті 114 Закону № 1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Відтак, необхідною умовою призначення пільгової пенсії на підставі частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV є наявність відповідного стажу роботи, зокрема, в металургії.

Згідно з абзацами 1 та 2 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 24 Закону № 1058-IV визначені періоди, з яких складається страховий стаж.

Частиною першої статті 24 цього Закону встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За положеннями частини третьої цієї статті страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою статті 2 Закону № 2232-ХІІ передбачено види військової служби, а саме, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ), відповідно до статті 1-2 якого військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-ХІІ) до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Положеннями абзацу 2 частини першої статті 8 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Аналіз приведених вище норм права дає підставою для висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу та стажу роботи за спеціальністю, а час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується, зокрема, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14 серпня 2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за №1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу):

1) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;

час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України “Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;

час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 30 «Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН» (зі змінами);

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;

інші періоди, зазначені в підпункті “а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами);

крім вищезазначених, періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.

За положеннями абзацу а) пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена військова служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16 червня 2020 року у справі №185/7049/16-а.

Відтак, період, протягом якого позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з 04 березня 2023 року по 09 січня 2025 року повинен бути зарахований до пільгового стажу позивача в кратному обчисленні.

Суд відхиляє доводи апелянта про те, що оскільки між періодом роботи, передбаченим ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, та призовом на військову службу за мобілізацією наявний факт роботи не на пільгових посадах, то період з 04.03.2023 по 30.09.2024 не може бути зарахований до пільгового стажу.

Як вище встановлено судом, позивач з 03 липня 2002 року по теперішній час працює в ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» нагрівальником металу у сортопрокатному цеху.

До розділу V «Металургійне виробництво чорних та кольорових металів (рудопідготовка, збагачення, окускування, випал руд і нерудних копалин, коксохімічне виробництво, виробництво динасових виробів)» постанови Кабінетом Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» включені наступні професії: газівники коксових печей у коксохімічному виробництві - нагрівники металу у прокатному виробництві - прибиральники гарячого металу у прокатному виробництві.

Отже, на час призову на військову службу за мобілізацією позивач працював за професією, включеною до постанови № 202, що спростовує доводи апелянта.

Відтак, рішення відповідача, яким фактично не враховано зазначений період у кратному розмірі, є протиправним та обґрунтовано скасовано судом першої інстанції.

Доводи апелянта про правомірність відмови позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зводяться до відсутності у позивача необхідного пільгового стажу та спростовані приведеними висновками суду.

Апелянтом також не приведено доводів у спростування висновків суду першої інстанції про необхідність врахування про визначенні розміру пільгового стажу позивача роз'яснення Мінсоцполітики № 8, тому суд, враховуючи межі апеляційного оскарження, установлені статтею 308 КАС України, позбавлений компетенції на перегляд в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції в цій частині.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2025 року в справі № 160/9048/25 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2025 року в справі № 160/9048/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 01 жовтня 2025 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 01 жовтня 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя В.Є. Чередниченко

суддя С.М. Іванов