Постанова від 01.10.2025 по справі 160/3050/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/3050/25

(суддя Рищенко А.Ю.,м. Дніпро)

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),

суддів: Іванова С.М., Шальєвої В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року у справі №160/3050/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 31 січня 2025 року звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області згідно з яким, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову, винесену в листі від 22.01.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про: «перерахувати пільгову пенсію за віком за Списком №1 із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії, а саме: перерахувати ОСОБА_1 , призначену пенсію з урахуванням ст. 8 Закону України «про підвищення престижності шахтарської праці», абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з моменту призначення пенсії з 18.09.2023 року.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач зобов'язаний виконати рішення суду у справі №160/6856/23 від 02.06.2023 року про призначення пенсії з 18.09.2023 року та здійснити перерахунок пенсії позивача за умовами ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивач зазначає про те, що її робота була пов'язано з дробленням, збагаченням рудних і нерудних копалин, що містили у пилу 2% і більше кристалічного (вільного) двооксиду кремнію, а тому вона має право на обчислення пенсії за умовами ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року позов задоволено повністю.

Рішення суду мотивовано тим, що виходячи з положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Враховуючи те, що позивач має стаж на підземних роботах не менше 7,5 років, тобто вона набула необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зробив висновок про протиправність дій відповідача, які полягають у незастосуванні при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком на пільгових умовах у порядку, встановленому ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні пенсії на пільгових умовах з 18.09.2023, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неправильного застосування норм матеріального права. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що ОСОБА_1 не має права на обчислення пенсії у розмірі 80 %, оскільки згідно зі статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: обов'язковою умовою для обчислення стажу відповідно до статті 8 Закону №345-VI є виконання робіт по видобуванню вугілля, залізної руди тощо, виконання робіт на шахтобудівних підприємствах, повний робочий день під землею.

Згідно з відзивом на апеляційну скаргу, позивач зазначаючи про законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ОСОБА_1 18.09.2023 звернулась до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1.

Відповідачем прийнято рішення №046050018179 від 25.09.2023, яким позивачці відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з недосягненням пенсійного віку. Крім того, зазначено страховий стаж позивача - 38 років11 місяців 15 днів та пільговий стаж по списку №1 становить 11 років 11 місяців 2 дні, а також по списку №2 становить 18 років 07 місяців 2 дні.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.12.2023 у справі №160/26327/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046050018179 від 25.09.2023 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.09.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (а.с.16-21).

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.12.2023 у справі №160/26327/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.

27.12.2024 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про обчислення її пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.23).

Листом від 22.01.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.12.2023 у справі №160/26327/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Зазначеним судовим рішення не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проводити розрахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.23-25).

Правомірність бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є предметом спору переданого на вирішення суду.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення, враховуючи положення частини 1 статті 308 КАС України, згідно з якої суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно із абзацом 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз вищезазначених норм свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, до працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та яким встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Такий правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17.

Зважаючи на те, що позивачем не надано до заяви про перерахунок пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» документів, що підтверджують зайнятість позивача не менш як 7,5 років на підземних роботах повний робочий день, суд апеляційної інстанції зробив висновок про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийнятим нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Керуючись: пунктом 2 частини 1 статті 315, статтями 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року у справі №160/3050/25 - скасувати та прийти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених частиною 5 статті 291, пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено 01 жовтня 2025 року.

Головуючий - суддя В.Є. Чередниченко

суддя С.М. Іванов

суддя В.А. Шальєва