Постанова від 25.09.2025 по справі 280/8774/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 року справа 280/8774/24

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.12.2024 (суддя Стрельнікова Н.В.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Караван» до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Караван» 18.09.2024 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить скасувати постанову №ПШ045590 від 10.09.2024 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн за незабезпечення водія протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу під час перевезення вантажів.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.12.2024, прийнятому в спрощеному провадженні, позов задоволений. Прийняте рішення суд мотивував тим, що на момент проведення перевірки, у водія була індивідуальна контрольна книжка водія, наявність якої, виключає можливість застосування до відповідача адміністративно-господарського штрафу передбаченого абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

В апеляційній скарзі Державна служба України з безпеки на транспорті просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаються на те, що водій керував вантажним автомобілем з повною масою понад 3,5 тонни, який, відповідно до пункту 6.1 «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів», затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №340 від 07.06.2010 мав бути обладнаний тахографом. Можливість ведення контрольної книжки водія передбачена для вантажних автомобілів з повною масою до 3,5 тонн.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного .

Посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області в рамках проведення заходів державного контролю додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт на А/Д 11-03 280 км, 07.08.2024 проведено рейдову перевірку транспортного засобу, що використовувався ТОВ “Караван», Volkswagen Crafter, державний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 .

Під час перевірки встановлено перевезення автомобільним перевізником вантажів за відсутності визначених у статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт» документів, а саме: у водія відсутній протокол перевірки адаптації тахографу, про що складено акт перевірки АР №052910 від 07.08.2024.

Матеріали перевірки були передані для розгляду в орган державного контролю за місцезнаходженням автомобільного перевізника (власника транспортного засобу), до Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт в.о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області Романенком А. 10.09.2024 винесено постанову №№ПШ045590 про застосування адміністративного-господарського штрафу, якою до ТОВ “Караван» застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн. за порушення статей 34, 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" пункт 6.1 наказу Міністерства транспорту та зв'язку України №340 від 07.06.2010, пункту 3.3 розділу ІІІ наказу Міністерства транспорту та зв'язку України №385 від 24.06.2010, а саме: під час перевезення вантажів, перевізник не забезпечив водія протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Відповідно до пункту 4 цього Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, серед іншого, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському, електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до статті 5 Закону України "Про автомобільний транспорт" основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Отже, саме на органи Укртрансбезпеки покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, в тому числі державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Таким чином, перелік необхідних документів не є вичерпним, оскільки у статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що законодавством можуть бути передбачені інші документи необхідні для внутрішніх перевезень вантажів.

Відповідно до частини 2 статті 49 Закону України "Про автомобільний транспорт" водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Колегія суддів апеляційного суду враховує, що в ході розгляду апеляційної скарги спірним питанням є саме наявність обов'язку обладнання транспортного засобу Volkswagen Crafter, державний номер НОМЕР_1 діючим та повіреним тахографом, оскільки під час проведення перевірки у водія був відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа.

Відповідно до пункту 6.1 «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів», затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №340 від 07.06.2010 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Відповідно до пункту 6.3 Положення № 340 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.

Як вірно зазначив суд першої інстанції пункт 6.3 Положення № 340, не передбачає виключень та не конкретизують транспортні засоби, водії яких, у разі відсутності тахографу, мають вести індивідуальну контрольну книжку водія або мати копію графіка змінності водіїв. Тобто положення пункту 6.3 розповсюджували свою дію на всі транспортні засоби.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що транспортний засіб Volkswagen Crafter, державний номер НОМЕР_1 на момент перевірки не був обладнаний тахографом. Тобто водій не мав обов'язку надавати протокол перевірки та адаптації тахографа.

Разом з тим, матеріали справи містять копію індивідуальної контрольної книжки водія ОСОБА_1 який здійснював перевезення 07.08.2024. Вказана книжка має хронологію заповнення, як до спірної дати так і після, містить відомості маршрут руку показники одометра, про початок робочої зміни водія, тривалість перерви, кінець робочої зміни, підпис водія.

Таким чином, постанова №ПШ 045590 від 10.09.2024 про застосування до ТОВ “Караван» адміністративно - господарського штрафу у сумі 17000 грн є протиправною та підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги про те, що пункт 6.3 Положення № 340 розповсюджуються на транспортні засоби, не визначені в пункті 6.1 колегія суддів вважає безпідставними з огляду на наступне.

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №1432 від 06.12.2024, який набрав чинності 27.01.2025, пункт 6.3 Положення № 340 викладено в наступній редакції: Водій, що керує транспортним засобом, на автобусних маршрутах протяжністю до 50 км включно, вантажними автомобілями з повною масою до 3,5 тонн включно, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв, або використовувати діючий та повірений тахограф.

Отже лише з 27.01.2025 визначено, конкретні особливості транспортних засобів, які можуть не обладнуватись тахографами. Зазначені норми не мають зворотної дії в часі, тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.12.2024 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 25.09.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді Т.І. Ясенова

судді О.В. Головко