23 вересня 2025 року справа 160/6620/25
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 (суддя Златін С.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про призначення пенсії
ОСОБА_1 27.02.2025 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області №046350015961 від 18.02.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 11.02.2025;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи по списку №1 відповідно до Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 період проходження військової служби з 28.02.2022 по 07.02.2025;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по списку №1, що дає право на пенсію відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 один місяць служби за три участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Донецькій та Запорізькій області з 11.02.2024 по 16.04.2024;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по списку №1, що дає право на пенсію відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 один місяць служби за три період проходження військової служби з 17.04.2024 по 07.02.2025, протягом якого військовослужбовець брав участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Донецькій та Запорізькій області з 17.04.2024 по 10.07.2024, з 23.07.2024 по 04.11.2024, з 17.11.2024 по 30.11.2024;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії від 11.02.2025.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 позов задоволений частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області №046350015961 від 18.02.2025 щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 11.02.2025;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 по списку №1 відповідно до Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 період проходження військової служби з 28.02.2022 по 07.02.2025;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по списку №1 ОСОБА_1 , що дає право на пенсію відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 один місяць служби за три період проходження військової служби з 11.02.2024 по 10.07.2024, з 23.07.2024 по 04.11.2024, з 17.11.2024 по 30.11.2024;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.02.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахування правової оцінки наданої судом у даному рішенні.
- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що наказ Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» застосовується при призначенні пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а в даному випадку мова йде про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Також зазначає, що вимога позивача про зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області вчинити певні дії протирічить обставинам справи, оскільки він не має відношення до прийнятого рішення.
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
ОСОБА_1 11.02.2025 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області №046350015961 від 18.02.2025, прийнятим за принципом екстериторіальності, відмовлено в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Додатково зазначено, що страховий стаж роботи становить 47 рік 07 місяців, пільговий стаж - 23 років 6 місяців 26 днів, роботи підземні професії пост №202 - 19 років 02 місяці 08 днів, військова служба в особливий період - 1 рік 6 місяців 25 днів.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно з пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Як встановлено судом, спірним періодом пільгового стажу є період проходження військової служби з 28.02.2022 по 07.02.2025.
Абзацом 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Трудовою книжкою серії НОМЕР_1 від 03.02.2003 підтверджується, що до призову на службу позивач з 01.01.2022 працював електрослюсарем підземний з повним робочим днем у шахті.
Таким чином суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позивач має право на зарахування до пільгового стажу роботи по списку №1 відповідно до Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 період проходження військової служби з 28.02.2022 по 07.02.2025. Проте, допустився помилки у зобов'язанні провести зарахування стажу саме ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, з огляду на таке.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України №13-1 від 07.07.2014), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846.
30.03.2021 набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України №25-1 від 16.12.2020 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.03.2021 за №339/35961.
Зміни, внесені до Порядку №22-1 на підставі Постанови правління ПФУ №25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01.04.2021.
Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку №22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення пенсії, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Згідно пункту 4.2 розділу ІV Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3. розділу ІV Порядку 22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
За приписами пункту 4.10 розділу ІV Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Враховуючи зазначені норми Порядку №22-1, суд апеляційної інстанції зазначає, що: сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території; після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії; виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Отже, належним відповідачем у правовідносинах щодо розгляду заяви позивача є ГУ ПФУ в Запорізькій області, який приймав рішення за заявою позивача.
Крім того, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по списку №1 ОСОБА_1 , що дає право на пенсію відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 один місяць служби за три період проходження військової служби з 11.02.2024 по 10.07.2024, з 23.07.2024 по 04.11.2024, з 17.11.2024 по 30.11.2024.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 від 11.12.2024 №4727, позивач брав безпосередню участь та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в тому числі, з 11.02.2024 по 10.07.2024, з 23.07.2024 по 04.11.2024, з 17.11.2024 по 30.11.2024.
Суд апеляційної інстанції, зазначає що Кабінет Міністрів України 17.07.1992 прийняв Постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Порядок №393), пунктом 3 якого встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Варто зауважити, що пункт 3 Порядку №393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Однак, при прийнятті рішення, суд першої інстанції не звернув увагу що Кабінет Міністрів України постановою №119 від 16.02.2022, яка набрала чинності 19.02.2022, вніс зміни, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.
З урахуванням того, що на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії пункт 3 Порядку №393 діяв у редакції Постанови КМУ №119 від 16.02.2022, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що періоди проходження військової служби з 28.02.2022 по 07.02.2025 підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в календарному обчисленні, тобто повної кількості календарних днів.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 19.06.2025 у справі №360/665/24.
Також окружний суд помилково зобов'язав здійснити зарахування та повторно розглянути заяву про призначення пенсії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, оскільки за принципом екстериторіальності ці питання має вирішувати ГУ ПФУ в Запорізькій області.
Керуючись статтями 241-245, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 скасувати та прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №046350015961 від 18.02.2025 щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 11.02.2025.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 по списку №1 відповідно до Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 період проходження військової служби з 28.02.2022 по 07.02.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.02.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахування правової оцінки наданої судом у даному рішенні.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з 23.09.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
судді Т.І. Ясенова
судді О.В. Головко