Рішення від 01.10.2025 по справі 620/8338/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/8338/25

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради, в якому просить визнати дії та бездіяльність Виконавчого комітету Чернігівської міської ради протиправними і зобов'язати вчинити певні дії, шляхом скасування реєстраційної дії від 23.03.2011р. запис 20640160002003729 щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про порушення проти позивача провадження у справі про банкрутство, на підставі рішення Господарського суду Чернігівської області у справі 2/51.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що бездіяльність відповідача щодо не внесення до ЄДР виправлень про позивача, як фізичної особи-підприємця, щодо якої ніколи не було відкрито справу про банкрутство, та не надання будь-якої відповіді щодо результатів розгляду заяви про виправлення недостовірної інформації, є протиправною.

Відповідачем відзив на позов подано не було.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Так, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявний запис: «Внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи - підприємця, 23.03.2011 16:30:21, 20640160002003729, Судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця від 22.03.2011 № 2/51, дата набуття чинності: 22.03.2011, видавник: господарський суд Чернігівської області, Щербова В.Ю., Виконавчий Комітет Чернігівської міської ради».

Також судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 22.03.2011 було порушено провадження у справі за позовом Закритого акціонерного товариства «Луганський м'ясокомбiнат» до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 18769,43 грн.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 19.04.2011 у справі № 2/51 позов було задоволено частково, стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь закритого акціонерного товариства «Луганський м'ясокомбінат» 9393,47 грн. боргу, 394,91 грн. пені, 76,43 грн. 3% річних, судові витрати пропорційно задоволений вимог (98,64 грн. держмита та 124,04 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Згідно листа Господарського суду Чернігівської області від 29.04.2025 № 01-08/490/25 станом на 28.04.2025 у Господарському суді Чернігівської області відсутня справа про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Як стверджує позивач, ним 19.05.2025 засобами поштового зв'язку було направлено до відповідача заяву про виправлення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про порушення справи про банкрутство, яку отримано відповідачем 23.05.2025, однак відповіді на вказану заяву надано не було.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV (далі - Закон).

Пунктом 7 частини першої статті 2 Закону визначено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.

Державна реєстрація базується на таких основних принципах: 1) обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; 2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; 3) врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; 4) державної реєстрації за заявницьким принципом; 6) єдності методології державної реєстрації; 7) об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; 8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; 9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру (частина перша статті 4 Закону).

На підставі частини першої статті 7 Закону Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, з Єдиного державного реєстру.

Так, згідно абзацу одинадцятого частини четвертої статті 17 Закону (в редакції на момент внесення спірного запису до ЄДР) в Єдиному державному реєстрі повинні міститися такі відомості щодо фізичної особи - підприємця: дані щодо порушення (припинення) провадження у справі про банкрутство.

Згідно з частиною першої статті 25 Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо:

визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;

визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи;

заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій;

накладення/зняття арешту корпоративних прав;

зобов'язання вчинення реєстраційних дій;

скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі;

виділу юридичної особи;

провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";

припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи;

відміни державної реєстрації припинення юридичної особи;

припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи;

відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;

3) рішень, прийнятих Міністерством юстиції України, його територіальними органами відповідно до статті 34 цього Закону.

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що реєстраційні дії проводяться на підставі, як документів, що подаються заявником для державної реєстрації, так і на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.

Згідно частини третьої статті 18 Закону для державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі, в якій також може зазначатися прохання про реєстрацію такої особи платником податку на додану вартість та/або про обрання спрощеної системи оподаткування; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених цим Законом; договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства - у разі створення фізичною особою - підприємцем сімейного фермерського господарства відповідно до Закону України "Про фермерське господарство"; договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства у новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в договорі (декларації) про створення сімейного фермерського господарства.

Згідно частин першої, другої статті 14 Закону документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Якщо документи подаються у паперовій формі, заявник пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, передбачений Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи (частина 4 статті 14 Закону).

Частиною першою статті 15 Закону встановлено, що документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам:

1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);

2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);

3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;

5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;

6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Згідно частини другої статті 15 Закону форми заяв про державну реєстрацію затверджуються Міністерством юстиції України.

Як вже було встановлено судом, позивач стверджує, що ним 19.05.2025 засобами поштового зв'язку було направлено до відповідача заяву про виправлення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про порушення справи про банкрутство, яку отримано відповідачем 23.05.2025, однак відповіді на вказану заяву надано не було.

Водночас, дослідивши надану суду заяву від 19.05.2025, суд зазначає, що вказана заява не відповідає формі заяви про державну реєстрацію, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3268/5.

Також суду не надано опису поштового вкладення № 0216015437750, що позбавляє суд можливості перевірити які саме документи було направлено до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради вказаним поштовим відправленням.

Крім того, як було зазначено судом, у разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів нотаріального засвідчення справжності підпису заявника на заяві від 19.05.2025.

За таких обставин, враховуючи ненадання позивачем доказів звернення до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради в встановленому законом порядку щодо державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання дій та бездіяльності Виконавчого комітету Чернігівської міської ради протиправними.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання вчинити певні дії, шляхом скасування реєстраційної дії від 23.03.2011р. запис 20640160002003729 щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про порушення проти позивача провадження у справі про банкрутство, на підставі рішення Господарського суду Чернігівської області у справі 2/51, то суд зазначає, що окрім вище встановлених судом обставин щодо неналежного звернення щодо державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, суду також не надано доказів відмови відповідача у скасуванні реєстраційної дії від 23.03.2011 запис 20640160002003729, у зв'язку з чим судом не встановлено порушення Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради прав позивача.

Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов'язанняти відповідача вчинити певні дії, шляхом скасування реєстраційної дії від 23.03.2011р. запис 20640160002003729 щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про порушення проти позивача провадження у справі про банкрутство, на підставі рішення Господарського суду Чернігівської області у справі 2/51.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14000, код ЄДРПОУ 04062015) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01.10.2025.

Суддя Наталія БАРГАМІНА