30 вересня 2025 року м.Чернігів Справа № 620/7038/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопота С.Л.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та просить наступне.
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби у поліції період служби в органах Державної кримінально- виконавчої служби України.
2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу (вислугу років) в органах Державної кримінально-виконавчої служби з 16.06.2011 року по 23.03.2017 року, станом на 24.03.2017 року (дату прийняття на службу в поліцію).
Ухвалою судді від 26.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивачка), у період з 16.06.2011 року по 23.03.2017 року, проходила службу в Державному департаменті України з питань виконання покарань, Департаменті пенітенціарної служби України та центральному міжрегіональному управлінні з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України на різних (атестованих) посадах. 21.06.2011 року відповідно до наказу Департаменту пенітенціарної служби України №53о/с Позивачці присвоєно спеціальне звання лейтенант внутрішньої служби. У періоди з 01.09.2006 року по 23.06.2010 року та з 01.09.2010 року по 04.06.2011 року навчалась у Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого на денній формі навчання.
Наказом Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 14.03.2017 року №76о/с Позивачку звільнено з посади та служби в Державній кримінально-виконавчій службі України відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) та прийнято на службу в Національну поліцію України відповідно наказу ГУНП в Чернігівській області від 23.03.2017 року №73о/с. Вислуга років Позивачки на день звільнення з Державної кримінально-виконавчої служби України у календарному обчисленні становила 08 років 00 місяців 23 дні, у пільговому обчисленні - 09 років 11 місяців 25 днів (за період з 16.06.2011 року по 23.03.2017 року - служба в органах Державної кримінально-виконавчої системи та за періоди з 01.09.2006 року по 23.06.2010 року та з 01.09.2010 року по 04.06.2011 року - навчання у Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого з розрахунку один рік за 6 місяців).
24.03.2017 року Позивачка була прийнята на службу до Національної поліції, де на даний час перебуває на посаді старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області. Слід зауважити, що Позивачці при прийнятті на службу в поліцію було присвоєно спеціальне звання старший сержант поліції, а у подальшому, відповідно до наказу НПУ №676о/с від 31.08.2017 року Позивачці в порядку переатестації присвоєно спеціальне звання «капітан поліції».
Згідно послужного списку стаж служби в поліції, для виплати надбавки за вислугу років, станом на 01 квітня 2017 року складав 00 років 00 місяців 07 днів, при цьому час служби в Державній кримінально-виконавчій службі України у розмірі 05 років 09 місяців 07 днів у календарному обчисленні до вислуги років у поліції враховано не було.
Позивачка звернулась з рапортом від 20.05.2025 року до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області з проханням включити до її стажу служби в поліції період проходження служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України (Державний департамент України з питань виконання покарань, Департамент пенітенціарної служби України та центральне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України), а також надати копії документів (копії послужного списку, трудової книжки, тощо).
Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі по тексту - Відповідач) Позивачкою було отримано лист від 29.05.2025 року №2193-2025 (7893), у якому було повідомлено, з підстави, що згідно зі ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» Державний департамент України з питань виконання покарань, Департамент пенітенціарної служби України та центральне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України не входять до переліку служб, служба в яких зараховується до стажу служби в поліції. Відповідач, що Позивачкою також не надано жодних рішень судів, що набрали законної сили, щодо зобов'язання зарахування періоду проходження нею служби в Державному департаменті України з питань виконання покарань, Департаменті пенітенціарної служби України та центральному міжрегіональному управлінні з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України до стажу служби в поліції. Таким чином, у Відповідача не має правових підстав включити до стажу служби Позивачки в поліції період проходження служби в зазначених органах. При цьому Відповідачем вказано, що час служби в зазначених органах з 16.06.2011 до 23.03.2017 (05 років 09 місяців 07 років) буде врахований під час обчислення вислуги років для призначення та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до наданої Відповідачем копії послужного списку Позивачці наказом ГУНП в Чернігівській області від 21.04.2017 року №101о/с встановлено вислугу років для виплати надбавки за вислугу років станом на 01.04.2017 року 00 років 00 місяців 07 днів.
Не погодившись з цим, Позивачка звернулась до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 5 80-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Приписами статті 78 Закону № 5 80-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, а також служба в самій поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України від 11 липня 2003 року №1129-IV до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально- виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України «Про міліцію», а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.
При цьому, частина п'ята статті 23 Закону України від 23 червня 2005 року №2713-IV «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» передбачає, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.
Системний аналіз вище наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що фактично законодавець поширив дію усіх норм, які урегульовують порядок і умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, а в подальшому - поліцейськими, на працівників кримінально-виконавчої служби.
Позивачці, за час проходження служби в Державній кримінально- виконавчій службі України, присвоювалися спеціальні звання від лейтенант внутрішньої служби до капітана внутрішньої служби.
Сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначені Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, затвердженим Законом України від 22 лютого 2006 року №3460-IV.
Згідно із преамбулою зазначеного Статуту його дія поширюється на осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та податкової міліції, які повинні неухильно додержуватися його вимог.
Крім того, частиною першою статті 6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» закріплено, що Державна кримінально- виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.
Таким чином, на Позивачку, як і на інших працівників кримінально- виконавчої служби (окрім тих, на яких розповсюджується дія Закону України «Про державну службу»), під час проходження ними служби в період, що досліджується, розповсюджується дія нормативно-правових актів органів внутрішніх справ України, а в подальшому - поліції, в тому числі й дія статей 22, 23 Закону України «Про міліцію» та відповідні норми Закону України «Про Національну поліцію», Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114, Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України.
Тобто, всі обов'язки, обмеження служби в органах внутрішніх справ та поліції, її специфічні умови, порядок та підстави дисциплінарної відповідальності визнані законодавцем тотожними умовам проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань.
Таким чином, враховуючи тотожність правового статусу служби в органах внутрішніх справ і служби в установі виконання покарань, діяльність Позивачки, функції, які нею виконувались на момент проходження служби, статус Позивачки, стаж служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби України має зараховуватись до стажу служби в поліції, що дає право, зокрема на встановлення надбавки за вислугу років.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у своїй постанові від 20.10.2022 у справі № 160/11127/20, та підтримана також Верховним Судом у постанові від 01.03.2023 у справі № 240/30024/21.
Отже, наведені норми чинного законодавства встановлюють, що служба в органах внутрішніх справ та поліції є аналогічною службі в органах Державної кримінально-виконавчої служби України.
Згідно наказу Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 14.03.2017 року №76/ОС-17 вислуга років Позивачки на день звільнення у календарному обчисленні становить 08 років 00 місяців 23 дні, у пільговому обчисленні - 09 років 11 місяців 25 днів (з врахуванням періоду навчання у Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого), вислуга років в період з 16.06.2011 року по 23.03.2017 року у Державній кримінально-виконавчій службі України - 05 років 09 місяців 07 днів.
З урахуванням наведених аргументів вважаємо, що Відповідачем безпідставно не враховано до стажу служби в поліції наявну у Позивачки, на момент її переходу на службу у Національну поліцію України, вислугу років за період з 16.06.2011 року по 23.03.2017 року в органах Державної кримінально- виконавчої служби України.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону № 580-VIII, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Приписами п. п. 3-6 ч. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
За таких обставин, суд дійшов переконання, що відповідно до наданої Відповідачем інформації, рішення в частині встановлення Позивачці станом на 21.04.2017 року стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, - 00 років 00 місяців 07 днів не ґрунтується на законі, є протиправним та підлягає скасуванню.
Від так належним способом відновлення порушеного права Позивачки є необхідність зобов'язання Відповідача зарахувати Позивачці до стажу служби в поліції вислугу років з 16.06.2011 року по 23.03.2017 року в органах Державної кримінально-виконавчої служби України, наявну на момент прийняття на службу в поліцію.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (пр-т Перемоги, 74, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14000) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби у поліції період служби в органах Державної кримінально- виконавчої служби України.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу (вислугу років) в органах Державної кримінально-виконавчої служби з 16.06.2011 року по 23.03.2017 року, станом на 24.03.2017 року (дату прийняття на службу в поліцію).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 30 вересня 2025 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ