Справа № 560/5952/25
іменем України
01 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування протоколу та наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, у якому просить суд:
" - визнати протиправним та скасувати протокол засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 01 жовтня 2024 року № 33;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 04 жовтня 2024 року № 2389 «Про оголошення рішення засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 »;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 зі складом сім'ї чотири особи, в тому числі: дружину ОСОБА_2 , 1983 р.н., сина ОСОБА_3 2006 р.н., сина ОСОБА_4 2020 р.н. з 21.08.2009 року на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання та з 30.10.2015 року у списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що, ознайомившись із протоколом засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 01.10.2024 № 33 та наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 04.10.2024 № 2389, вважає, що рішення про зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку зі складом сім'ї чотири особи та виключення зі списків осіб, які користуються правом на першочергове забезпечення жилим приміщенням, є неправомірним, прийнятим у супереч вимог житлового законодавства України.
Ухвалою відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду від відповідача надійшов відзив, у якому останній посилається на те, що у жовтні 2023 року позивач був звільнений з військової служби у запас за підпунктом “г» через сімейні обставини або інші поважні причини пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» і направлений на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стверджує, що позивач як діючий військовослужбовець повинен перебувати із складом сім'ї чотири особи у НОМЕР_2 військовому представництві Міністерства оборони на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання з 21 серпня 2009 року та у списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень з 30 жовтня 2015 року.
Військова частина НОМЕР_1 вважає, що зняттям позивача та членів його сім'ї з обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання у військовій частині НОМЕР_1 не було порушено вимоги статті 12 Закону України від 20 грудня 1991 року “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», інших нормативно-правових документів щодо соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей.
Зазначає, що позивач, після включення до списків особового складу НОМЕР_2 військового представництва Міністерства оборони України, а саме: 25.04.2024, міг реалізувати своє право шляхом подання відповідного рапорту на новим місцем проходження військової служби та у подальшому зарахуванні його та членів його сім'ї на відповідний облік у НОМЕР_2 військовому представництві Міністерства оборони України із збереженням попереднього часу перебування на обліку відносно Позивача та членів його сім'ї, однак цього не зробив, що свідчить про бездіяльність самого позивача.
Просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
ОСОБА_1 із складом сім'ї чотири особи перебував у військовій частині НОМЕР_1 на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання з 21 серпня 2009 року та у списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень з 30 жовтня 2015 року.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 23.10.2023 №302, майора ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом "г" (через сімейні обставини або інші поважні причини) пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" , вважати, що 23 жовтня 2023 року справи та посаду здав і направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 військового представництва Міністерства оборони України (по стройовій частині) від 25.04.2024 №62, майора ОСОБА_1 з 25 квітня 2024 року зараховано до списків особового складу НОМЕР_2 військового представництва міністерства оборони України та на всі види забезпечення і вважати таким, що з 25 квітня 2024 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з тарифним розрядом - 23, посадовий оклад -4930,00 гривень на місяць, шпк "капітан".
Витягом з протоколу засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 01 жовтня 2024 року №33 прийнято рішення житлової комісії: у зв'язку з укладенням контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу в особі ОСОБА_1 , проходження військової служби у Збройних Силах України, призначенням майора ОСОБА_1 на посаду помічника провідного інженера групи контролю якості НОМЕР_2 військового представництва Міністерства оборони України та зарахуванням його до списків особового складу НОМЕР_2 військового представництва Міністерства оборони України, ОСОБА_1 , як особу, звільнену з військової служби в запас, який втратив право перебувати на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання у військовій частині НОМЕР_3 , зняти його та членів його сім'ї, в тому числі: дружину - ОСОБА_2 , 1983 р.н., сина - ОСОБА_3 , 2006 р.н., сина - ОСОБА_4 , 2020 р.н., з обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, виключити із списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, виключити з книги обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання та виключити із списку військовослужбовців та членів їх сімей, як потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 04.10.2024 № 2389 оголошено рішення засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , оформленого протоколом від 01 жовтня 2024 року № 33, та зняти майора запасу ОСОБА_1 та членів його сім?ї, в тому числі: дружину - ОСОБА_2 , 1983 р.н., сина - ОСОБА_3 , 2006 р.н., сина - ОСОБА_4 , 2020 р.н., з обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, виключити із списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, виключити з книги обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання та виключити із списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання та виключити із списку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання.
Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Відповідно до статті 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Стаття 31 Житлового кодексу України (найменування кодексу згідно Закону України «Про дерадянізацію законодавства України») (далі ЖК України) визначає, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Статтею 34 ЖК України визначено підстави визнання громадян такими, що потребують поліпшення житлових умов, а також зазначено, що такі громадяни беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду.
Облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання (ч. 1 ст. 37 ЖК України).
Відповідно до ст. 39 ЖК України, громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншого громадського об'єднання і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Згідно із ст. 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (ст. 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Пунктом 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті (абзац 4 п. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Абзацом 1 п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Як передбачено ч. 1 ст. 9 ЖК України, громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Відповідно до положень ст. 43 ЖК України, громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік.
Згідно із ст. ст. 48, 49 ЖК України, жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки. Понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратних метрів.
Згідно п. 11 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23.12.1992 року № 220, та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03.12.1995 року № 20 (далі Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України), військовослужбовці беруться на квартирний облік рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини. На засіданні комісії має право бути присутнім військовослужбовець, відносно якого вирішується питання прийняття на квартирний облік. В рішенні вказується дата прийняття на облік, склад сім'ї, підстави для прийняття на облік, вид черги надання житлових приміщень (загальна черга, в першу чергу), а у випадку відмови в прийнятті на облік підстави відмови з посиланням на відповідну норму житлового законодавства. Датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесене рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення.
Відповідно до п. п. 12, 13, 34 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України на кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформлюється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на облік; довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих комітетах місцевих Рад). Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій.
Військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та КЕЧ району до отримання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала необхідність для надання іншого жилого приміщення; при переміщенні військовослужбовця до нового місця служби у інший населений пункт; при засудженні військовослужбовця до позбавлення волі на термін понад 6 місяців, крім умовного засудження; при наданні відомостей, що не відповідають дійсності та які стали основою для прийняття на облік або неправомірних дій командування при вирішенні питання про прийняття на облік.
З огляду на викладене, суд висновує, що всі питання, пов'язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби.
Відповідно ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2006 року № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (далі - Порядок № 1081) затвердив порядок, який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
Згідно із п. 4 Порядку № 1081, центральні органи виконавчої влади, які здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, правоохоронні органи спеціального призначення, Держспецтрансслужба та Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, видають нормативно-правові акти з питань забезпечення військовослужбовців житлом.
Порядком № 1081 визначено алгоритм обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлових приміщень для постійного проживання. Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.
Пункт 23 Порядку №1081 визначає, що для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника).
Пунктом 24 Порядку №1081 встановлено, що військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.
У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла.
Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.
Пунктом 32 Порядку № 1081 передбачено, що черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлового приміщення).
З метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018 року затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція №380).
Інструкція № 380 визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до п. 1 р. VІ Інструкції № 380, житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач перебував на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 з 21.08..2009 року та у списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень з 30 жовтня 2015 року.
Суд звертає увагу, що, відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 військового представництва Міністерства оборони України від 25 квітня 2024 року №62, майора ОСОБА_1 з цієї ж дати зараховано до списків особового складу зазначеного представництва, забезпечено всіма видами матеріального забезпечення, а також вважається таким, що 25 квітня 2024 року прийняв справи та посаду і приступив до виконання службових обов'язків. Його призначено на посаду з тарифним розрядом - 23, посадовим окладом 4930,00 грн на місяць, з військовим званням "капітан".
А тому, суд приходить до висновку, що після включення до списків особового складу НОМЕР_2 військового представництва Міністерства оборони України, а саме з 25 квітня 2024 року, ОСОБА_1 набув право на подання відповідного рапорту за новим місцем проходження військової служби з метою подальшого зарахування себе та членів своєї сім'ї на облік саме у 5514 військовому представництві.
Разом з тим, позивач не скористався вказаним правом, що свідчить про його бездіяльність.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Військова частина НОМЕР_1 діяла правомірно, здійснивши зняття позивача та членів його сім'ї з обліку військовослужбовців та членів їхніх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання у військовій частині НОМЕР_1 .
Відтак, суд проходить до висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )
Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_5 )
Головуючий суддя Є.В. Печений