Справа № 640/14607/20
іменем України
30 вересня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Адвоката - Скрицького Романа Леонідовича до Координаційного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги , Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області , Козятинського місцевого центру з надання БВПД у Вінницькій області , Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання БПД при Раді адвокатів Вінницької області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство юстиції України визнання протиправним та скасування Наказу,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Координаційного центру з надання правової допомоги, Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області, Козятинського місцевого центру з надання БВПД у Вінницькій області, Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання БПД при Раді адвокатів Вінницької області про визнання протиправним та скасування наказу Координаційного центру з надання правової допомоги від 29.05.2020 №152а про виключення адвоката з реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він здійснює професійну адвокатську діяльність та у 2018 уклав контракт щодо взаємної співпраці з Козятинським місцевим центром з надання БВПД у Вінницькій області, Регіональним центром з надання БВПД у Вінницькій області. Починаючи з другого півріччя 2019 відповідачі порушили умови укладеного контракту в частині своєчасної оплати, гарантії адвокатської діяльності, у зв'язку з чим позивач звернувся з відповідною скаргою до Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області, Міністерства юстиції України. За результатом їх розгляду вжито заходи щодо приведення співпраці до вимог укладених контрактів. В подальшому, заступником директора Козятинського місцевого центру з надання БВПД у Вінницькій області відбулося інтерв'ювання клієнтів та фактичний пошук скаржників та звернення до Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання БПД при Раді адвокатів Вінницької області з відповідним поданням, на що комісія дійшла висновку щодо неналежного виконання адвокатом - Скрицьким Романом Леонідовичем доручень БВПД та порушення стандартів якості надання правової допомоги. Позивач вважає, що розгляд вищезазначеного подання відбулося всупереч Положенню про Комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання БПД, затверджене рішенням Ради адвокатів України від 15.12.2018 №281, Закону України "Про безоплатну правову допомогу", Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Як наслідок, наказ Координаційного центру з надання правової допомоги від 29.05.2020 №152а про виключення адвоката з реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просить позов задовольнити.
Комісія з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання БПД при Раді адвокатів Вінницької області надала відзив на позов, в якому відповідач зазначила, що за результатом розгляду подання Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області, комісія склала Висновок, виходячи з наявних матеріалів, який оскаржений позивачем не був.
Козятинський місцевий центр з надання БВПД у Вінницькій області подав відзив на позов, в якому зазначив, що заперечує проти заявлених позовних вимог та вказує, що вважає їх безпідставними та необґрунтованими, оскільки твердження позивача про інтерв'ювання клієнтів та фактичний пошук скаржників не відповідає дійсності та не підтверджене доказами. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник Координаційного центру з надання правової допомоги у поданому відзиві на позов та додаткових поясненнях зазначив, що позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. Зазначає, що з врахуванням наданих скарг осіб, яким позивач надавав безоплатну вторинну правову допомогу, відповідач прийняв наказ від 29.05.2020 №152а про виключення адвоката з реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу. Відповідач вважає, що діяв у межах чинного законодавства та наявної компетенції, натомість позивачем не надано жодного доказу щодо спростування обставин порушення ним стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Від третьої особи надійшли пояснення по справі, в яких Міністерство юстиції України зазначає, що до повноважень Мін'юсту у сфері надання безоплатної вторинної правничої допомоги, а саме прийняття рішень щодо включення або виключення адвокатів з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу не відноситься. Враховуючи те. що прийняте у цій справі рішення сулу жодним чином не вплине на права, свободи, інтереси або обов'язки Мін'юсту то залучення суб'єкта владних повноважень, в якості третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору є безпідставним. При прийнятті рішення покладається на розсуд суду.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 06.07.2020 Окружний адміністративний суд міста Києва залишив без руху позовну заяву.
Ухвалою від 28.08.2020 Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 14.03.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв до провадження адміністративну справу №640/14607/20. Ухвалив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Зобов'язав позивача надати письмову інформацію щодо актуальності позовних вимог. Запропонував учасникам справи протягом 15 днів з дня вручення цієї ухвали надати суду додаткові пояснення у справі щодо позовних вимог та заперечень на них.
Ухвалою від 25.03.2025 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство юстиції України.
Ухвалою від 01.04.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в загальному провадженні.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що згідно контракту від 13.02.2019 №14/2019к, укладеним між Адвокатом Скрицьким Романом Леонідовичем та Козятинським місцевим центром з надання БВПД у Вінницькій області, Регіональним центром з надання БВПД у Вінницькій області щодо взаємної співпраці.
На розгляд Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання БПД при Раді адвокатів Вінницької області було передане подання Регіонального центру з надання БВПД від 30.01.2020 №103/03-13 щодо перевірки якості надання безоплатної правової допомоги адвокатом Скрицьким Р.Л. громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Також, на розгляд Комісіїї було передане подання Регіонального центру з надання БВПД від 11.02.2020 №142/03-14 щодо перевірки якості надання безоплатної правової допомоги адвокатом Скрицьким Р.Л. громадянці ОСОБА_3
13.02.2020 Головою Комісії направлений лист ОСОБА_4 про необхідність надання пояснень щодо виконання виданих йому доручень в інтересах гр. ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
27.02.2020 ОСОБА_4 подав на Комісію заяву про те, що надсилає пояснення з процесуальними документами відносно ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .. В цій же заяві зазначив, що інформацію відносно ОСОБА_1 надасть пізніше.
13.03.2020 Комісія на своєму засіданні розглянула скарги вищезазначених громадян та склала Висновок виходячи з наявних матеріалів.
27.04.2020 Висновок Комісії був під підпис переданий до Вінницького Регіонального центру з надання БВПД.
Координаційний центр з надання правової допомоги прийняв наказу Координаційного центру з надання правової допомоги від 29.05.2020 №152а про виключення адвоката з реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу.
Вважаючи такий наказ протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав (стаття 59 Конституції України).
Частиною 1 статті 25 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05.07.2012 №5076-VI (далі - Закон №5076) визначено, що порядок та умови залучення адвокатів до надання безоплатної правової допомоги встановлюються законом.
Зміст права на безоплатну правничу допомогу, порядок реалізації цього права, суб'єктів, підстави та порядок надання безоплатної правничої допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правничої допомоги, відповідно до Конституції України, Закон України "Про безоплатну правничу допомогу" від 02.06.2011 №3460-VI (далі - Закон №3460).
Цей Закон регулює правовідносини у сфері надання безоплатної правничої допомоги суб'єктам права на безоплатну первинну правничу допомогу та суб'єктам права на безоплатну вторинну правничу допомогу, що встановлені цим Законом (частина 1 статті 2 Закону №3460).
Безоплатна правнича допомога - правнича допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел (частина 1 статті 1 Закону №3460).
Відповідно до статті 13 Закону №3460 безоплатна вторинна правова допомога вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Стаття 14 Закону №3460 визначає суб'єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу.
Згідно частини 1 статті 17 Закону №3460, Центр з надання безоплатної правничої допомоги: 1) надає правничі послуги безоплатної первинної правничої допомоги, визначені частиною другою статті 7 цього Закону; 2) здійснює правопросвітництво; 3) приймає рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги або про відмову в наданні безоплатної вторинної правничої допомоги; 4) забезпечує складання процесуальних документів за зверненням суб'єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу; 5) забезпечує участь захисника під час здійснення досудового розслідування та судового провадження у випадках, якщо захисник відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України залучається для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії; 6) забезпечує участь захисника в розгляді справи про адміністративне правопорушення; 7) забезпечує здійснення представництва інтересів суб'єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 8) укладає договори з адвокатами, включеними до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу, для надання такої допомоги; 9) видає доручення для підтвердження повноважень захисника або повноважень адвоката для здійснення представництва інтересів особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 10) приймає рішення про уповноваження працівника центру з надання безоплатної правничої допомоги на надання безоплатної вторинної правничої допомоги; 11) приймає рішення про заміну адвоката чи працівника центру з надання безоплатної правничої допомоги відповідно до статті 24 цього Закону; 12) подає клопотання до Координаційного центру з надання правничої допомоги про виключення адвоката з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу, у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 24 цього Закону; 13) приймає рішення про припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги; 14) забезпечує надання послуг з медіації у встановленому порядку; 15) подає до Координаційного центру з надання правничої допомоги звіти про свою діяльність; 16) виконує інші функції, передбачені Положенням про центри з надання безоплатної правничої допомоги.
Частиною 1 та 2 статті 21 Закону №3460 визначено, що після прийняття рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги центр з надання безоплатної правничої допомоги призначає адвоката, який включений до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу, та уклав договір про надання безоплатної вторинної правничої допомоги з центром з надання безоплатної правничої допомоги. Повноваження адвоката підтверджуються дорученням центру з надання безоплатної правничої допомоги та/або довіреністю відповідно до вимог процесуального закону.
За змістом частини 2 статті 24 Закону №3460, адвоката або працівника центру з надання безоплатної правничої допомоги, який надає безоплатну вторинну правничу допомогу, може бути замінено на адвоката або працівника такого центру за рішенням центру з надання безоплатної правничої допомоги у разі: 1) хвороби, повної або часткової втрати працездатності, смерті адвоката або працівника центру з надання безоплатної правничої допомоги; 2) неналежного виконання адвокатом своїх зобов'язань за умовами договору; 3) відмови адвоката або працівника центру з надання безоплатної правничої допомоги від виконання доручення/рішення центру з надання безоплатної правничої допомоги з підстав, передбачених законом; 4) зміни підсудності провадження або справи чи підслідності кримінального правопорушення; 5) припинення дії договору про надання безоплатної вторинної правничої допомоги; 6) неналежного надання безоплатної вторинної правничої допомоги працівником центру з надання безоплатної правничої допомоги; 7) припинення трудового договору з працівником центру з надання безоплатної правничої допомоги; 8) зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю; 9) виключення адвоката з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу; 10) наявності інших підстав, передбачених законом.
Відповідно до пунктів 3, 7, 9, 10, 11, 13 ст. 17 Закону №3460 центр з надання безоплатної правничої допомоги: приймає рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги або про відмову в наданні безоплатної вторинної правничої допомоги; забезпечує здійснення представництва інтересів суб'єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; видає доручення для підтвердження повноважень захисника або повноважень адвоката для здійснення представництва інтересів особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; приймає рішення про уповноваження працівника центру з надання безоплатної правничої допомоги на надання безоплатної вторинної правничої допомоги; приймає рішення про заміну адвоката чи працівника центру з надання безоплатної правничої допомоги відповідно до статті 24 цього Закону; приймає рішення про припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
Згідно частини 1 статті 23 Закону №3460 надання безоплатної вторинної правничої допомоги припиняється за рішенням центру з надання безоплатної правничої допомоги у разі, якщо:
1) особою подано неправдиві відомості з метою віднесення її до однієї з категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу;
2) обставини чи підстави, за наявності яких особа була віднесена до однієї з категорій осіб, передбачених частинами першою - третьою статті 14 цього Закону, припинили своє існування;
3) особа користується захистом іншого захисника або залучила іншого представника у справі, за якою їй призначено захисника чи представника відповідно до цього Закону;
4) особа використала всі національні засоби правового захисту у справі;
5) особа відмовилася від отримання безоплатної вторинної правничої допомоги, крім випадків, якщо участь захисника (адвоката) є обов'язковою;
6) особа, якій надається безоплатна вторинна правнича допомога, померла, визнана безвісно відсутньою або оголошена померлою, крім випадків щодо реабілітації померлої особи, скасування рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або скасування рішення суду про оголошення фізичної особи померлою;
7) особа подала повторне звернення з одного і того самого правового питання, з якого особі надавалася безоплатна правнича допомога, про що стало відомо після прийняття рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги;
8) особа безпідставно не надає документів та доказів, що обґрунтовують вимоги особи щодо захисту її прав;
9) особа безпідставно не виконує обов'язки суб'єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу, визначені пунктами 1, 2, 4, 5 частини 2 статті 26-1 цього Закону.
Частиною 5 статті 23 Закону №3460 встановлено, що надання безоплатної вторинної правничої допомоги припиняється у разі повного виконання суб'єктом надання безоплатної вторинної правничої допомоги своїх зобов'язань.
З матеріалів справи суд встановив, що, отримавши звернення громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо заміни адвоката Скрицького Романа Леонідовича у зв'язку із неналежним виконанням наданих Центром доручень від 16.07.2019 №226, від 12.09.2019 №337 та від 30.09.2019 №363 відповідно, Центром направлено подання до Комісії для проведення перевірки дотримання адвокатом Скрицьким Романом Леонідовичем Стандартів якості, під час виконання виданих Центром доручень про надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
Рішенням Ради адвокатів України від 15.12.2017 №281 затверджено Положення про комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги (далі - Положення).
Відповідно до пунктів 1-4 Положення, це Положення визначає порядок організації та діяльності комісій з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги відповідно до вимог Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги. Комісія з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним органом, який утворюється радою адвокатів регіону на час повноважень обраної ради адвокатів регіону. Комісія є самостійною у прийнятті рішень, підконтрольна та підзвітна раді адвокатів регіону, в своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Законом України "Про безоплатну правову допомогу", Стандартами якості надання безоплатної вторинної правової допомоги та іншими нормативно-правовими актами. Завданням Комісії є здійснення оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної первинної правової допомоги за зверненням органів місцевого самоврядування та безоплатної вторинної правової допомоги - за зверненням центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги в межах конкретного доручення та з урахуванням погодженої позиції з клієнтом відповідно до Стандартів якості надання безоплатної правової допомоги, та за зверненням органів адвокатського самоврядування.
За змістом пунктів 10-11 Положення Комісія розглядає звернення у строк не більше двох місяців з дати надходження звернення та приймає рішення більшістю голосів присутніх на її засіданні членів Комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на даному засіданні. Рішення Комісії має бути вмотивованим та викладається в письмовій формі, підписується головуючим на засіданні, секретарем та членами Комісії, які брали участь у засіданні. Копія рішення надсилається або вручається під розписку адвокату, питання оцінки діяльності якого розглядалося, та особі, яка ініціювала питання щодо проведення оцінювання якості, повноти та своєчасності надання таким адвокатом безоплатної правової допомоги, протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення. Адвокат чи особа, яка ініціювала питання щодо проведення оцінювання якості, повноти та своєчасності надання таким адвокатом безоплатної правової допомоги, має право протягом тридцяти днів з дня отримання рішення звернутися до ради адвокатів регіону щодо перегляду прийнятого Комісією рішення. Перегляд рішення не зупиняє його дію.
Відповідно до пункту 12 Положення Комісія має право: для проведення оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатом безоплатної правової допомоги та прийняття відповідного рішення: звертатися з письмовими запитами до державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, громадських об'єднань, адвокатів, адвокатських бюро, адвокатських об'єднань, органів адвокатського самоврядування, фізичних осіб з метою отримання необхідної для проведення перевірки інформації, крім інформації з обмеженим доступом; запропонувати адвокату, діяльність якого оцінюється Комісією, надати Комісії пояснення та інформацію (докази) щодо предмета оцінювання; запрошувати на засідання Комісії осіб, які не є членами Комісії; опитувати осіб, запрошених на засідання Комісії.
За результатами оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатом безоплатної правової допомоги, у разі прийняття рішення про невідповідність дій/бездіяльності адвоката Стандартам якості надання безоплатної правової допомоги: - надавати рекомендації адвокату, діяльність якого оцінюється Комісією, щодо підвищення якості, забезпечення повноти та своєчасності надання ним безоплатної правової допомоги; - вносити пропозиції органу місцевого самоврядування щодо розірвання договору з адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням про надання безоплатної первинної правової допомоги; - вносити пропозиції центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги щодо розірвання контракту (договору) з адвокатом та/або виключення його з реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу; - звертатися із заявою (скаргою) до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури щодо поведінки адвоката, діяльність якого оцінювалася Комісією, яка може бути підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Комісія має право відмовити в розгляді звернення, якщо його розгляд не входить до компетенції Комісії.
Відповідно до частини 2 статті 21 Закону №5076 адвокату забороняється: 1) використовувати свої права всупереч правам, свободам та законним інтересам клієнта; 2) без згоди клієнта розголошувати відомості, що становлять адвокатську таємницю, використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб; 3) займати у справі позицію всупереч волі клієнта, крім випадків, якщо адвокат впевнений у самообмові клієнта; 4) відмовлятися від надання правничої допомоги, крім випадків, установлених законом.
Наказом Міністерства юстиції України від 21.12.2017 №4125/5 затверджено Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі.
Ці Стандарти є комплексом основних характеристик моделі гарантованого державою захисту, передбачених міжнародними правовими актами, законодавством України, у межах яких та з урахуванням узгодженої правової позиції із суб'єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу (далі - клієнт) адвокат є незалежним в обранні правової позиції для здійснення активного та розумного захисту прав, свобод та законних інтересів всіма не забороненими законом способами. Ці Стандарти ґрунтуються на принципах верховенства права, законності, незалежності адвокатської діяльності, конфіденційності, уникнення конфлікту інтересів, пріоритету інтересів клієнта, компетентності та добросовісності у виконанні адвокатом своїх професійних обов'язків (п. 1 Стандартів якості).
Відповідно до пунктів 2-4 Стандартів якості, метою розроблення і впровадження цих Стандартів є: своєчасне та якісне надання в необхідному обсязі безоплатної вторинної правової допомоги; забезпечення ефективного використання коштів державного бюджету, виділених на оплату діяльності адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги; методична підтримка та підвищення професійного рівня адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Дотримання цих Стандартів є обов'язковим для адвокатів при наданні ними безоплатної вторинної правової допомоги. За порушення цих Стандартів адвокати відповідають в обсязі, встановленому законодавством та умовами контракту (договору) з центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі - центр). Оцінювання якості надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги здійснюють відповідно до цих Стандартів комісії, утворені для цієї мети радами адвокатів регіонів, за поданням відповідних центрів у встановленому порядку. Моніторинг якості надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги здійснюють Координаційний центр з надання правової допомоги та регіональні центри.
Згідно пункту 1 розділу IV Стандартів якості, з урахуванням узгодженої з клієнтом правової позиції адвокат бере участь у всіх процесуальних діях, що проводяться за участю клієнта, або таких, що можуть обмежити або порушити права та законні інтереси клієнта, у межах повноважень, визначених дорученням, на всіх стадіях кримінального провадження (Статті 55-59, 61-64, 65-67 КПК).
09.06.2017 Звітно-виборним з'їздом адвокатів України 2017 року затверджені Правила адвокатської етики (зі змінами, далі - Правила). Правила мають на меті уніфіковане закріплення традицій і досвіду української адвокатури в сфері тлумачення норм адвокатської етики, а також загальновизнаних деонтологічних норм і правил, прийнятих у міжнародному адвокатському співтоваристві. Правила слугують обов'язковою для використання адвокатами системою орієнтирів при збалансуванні, практичному узгодженні своїх багатоманітних, іноді суперечливих професійних прав та обов'язків відповідно до статусу, основних завдань адвокатури і принципів її діяльності, визначених Конституцією України, Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та іншими законодавчими актами, а також закріплюють єдину систему критеріїв оцінки етичних аспектів поведінки адвоката.
Статтею 8 Правил визначено, що Адвокат має залишатися незалежним від свого клієнта. У межах дотримання принципу законності адвокат зобов'язаний у своїй професійній діяльності виходити з переваги інтересів клієнта. Адвокат за можливості сприяє досудовому та позасудовому порядкам урегулювання спорів між клієнтом та іншими особами. Адвокат повинен поважати свободу вибору клієнтом захисника своїх прав (представника чи особи, яка надає йому професійну правничу (правову) допомогу), і не перешкоджати у реалізації цієї свободи. Адвокат, який надає безоплатну вторинну правову допомогу на підставі доручення органу (установи) з надання безоплатної вторинної правової допомоги, зобов'язаний виходити з переваги інтересів особи, якій йому доручено надавати безоплатну правову допомогу, перед своїми власними інтересами та не спонукати її до укладення Договору про надання професійної правничої (правової) допомоги з ним особисто або з адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням чи іншим суб'єктом або адвокатом. Адвокат, з яким органом (установою) з надання безоплатної вторинної правової допомоги укладено договір (контракт), зобов'язаний виходити з пріоритету інтересів особи перед своїми власними інтересами та інтересами інших осіб.
Статтею 14 Правил встановлено, що адвокат надає правову допомогу відповідно до законодавства України про адвокатуру та адвокатську діяльність на підставі договору про надання правової допомоги. Договір про надання правової допомоги - договір, за яким одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується надавати правову допомогу іншій стороні договору (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору, у випадку, якщо така оплата передбачена договором. До договору про надання правової допомоги також застосовуються загальні положення цивільного законодавства про договір. Адвокат надає безоплатну вторинну правову допомогу на підставі договору (контракту), укладеного з органом (установою) з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 18 Правил адвокат інформує клієнта щодо ведення дорученої йому справи, у тому числі щодо правової позиції у справі.
Згідно статті 26 Правил адвокат зобов'язаний інформувати клієнта про його законні права та обов'язки. Адвокат повинен з розумною періодичністю інформувати клієнта про хід та результати виконання доручення і своєчасно відповідати на запити клієнта про стан його справи. Інформація має подаватися клієнту в обсязі, достатньому для того, щоб він міг приймати обґрунтовані рішення стосовно суті свого доручення та його виконання.
Відповідно до частини 3 статті 41 Правил адвокат надає безоплатну вторинну правову допомогу на підставі договору (контракту), укладеного з органом (установою) з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Із матеріалів справи суд встановив, що під час розгляду подання Центру, Комісією розглянуто матеріали подання, та за результатами розгляду подання Центру від 05.04.2024, Комісія 13.03.2020 зробила висновки, що доводи заявників про неналежне виконання адвокатом Скрицьким Р.Л. обов'язків з надання їм правничої допомоги підтвердились. Адвокатом допущено порушення Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Як встановив суд, зазначений висновок оскаржений позивачем не був.
На підставі прийнятого висновку від 13.03.2020, відповідно до підпункту 2 пункту 6 Розділу ІІІ Порядку ведення координаційним центром з надання правової допомоги Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, Координаційний центр з надання правової допомоги прийняв наказ від 29.05.2020 №152а про виключення адвоката ОСОБА_4 з реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що Координаційний центр з надання правової допомоги, приймаючи наказ від 29.05.2020 №152а про виключення адвоката ОСОБА_4 з реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, діяв у межах чинного законодавства та наявної компетенції, натомість позивачем не надано жодного доказу щодо спростування обставин порушення ним стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги, відтак суд робить висновок про відмову у задоволенні позову.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову адвоката Скрицького Романа Леонідовича до Координаційного центру з надання правової допомоги, Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області, Козятинського місцевого центру з надання БВПД у Вінницькій області, Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання БПД при Раді адвокатів Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство юстиції України - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 вересня 2025 року
Позивач:Адвокат - Скрицький Роман Леонідович ( АДРЕСА_1 , паспорт - НОМЕР_1 )
Відповідач:Координаційний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (вул. Січових Стрільців, 73, м. Київ ,04053 , код ЄДРПОУ - 38259562) Регіональний центр з надання БВПД у Вінницькій області (вул. Театральна, 14, м. Вінниця, Вінницький р-н, Вінницька обл., 21050 , код ЄДРПОУ - 38328502) Козятинський місцевий центр з надання БВПД у Вінницькій області (вул. Героїв Майдану, 32, м. Козятин, Хмільницький р-н, Вінницька обл., 22100 , код ЄДРПОУ - 39750659) Комісія з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання БПД при Раді адвокатів Вінницької області (вул. Соборна, 53, м. Вінниця, Вінницький р-н, Вінницька обл., 21050 , код ЄДРПОУ - 38512163)
Третя особа:Міністерство юстиції України ( (вул. Архітектора Городецького, 13, м. Київ, 01001 , код ЄДРПОУ - 00015622))
Головуючий суддя В.В. Матущак