Справа № 560/5005/25
іменем України
01 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.01.2025 № 154750010867.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до спеціального стажу період роботи з 20.09.1993 по 31.05.1996 та період навчання з 01.09.1979 по 25.06.1983, нарахувати та виплати грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсії станом на дату її призначення, яка не підлягає оподаткуванню.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про здійснення нарахування та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком. Однак рішенням від 22 січня 2025 року № 154750010867 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у призначенні та виплаті грошової допомоги у зв'язку з відсутністю спеціального стажу тривалістю 30 років.
Позивач вказує, що на день звернення за призначенням пенсії спеціальний страховий стаж на посадах, передбачених Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909, за її підрахунками, становив 36 років. Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про дотримання умов, передбачених законом для отримання державної допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що на заяву позивача щодо отримання грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій у зв'язку із відсутністю необхідного спеціального страхового стажу.
Вказує, що можливо зарахувати до стажу, як працівника освіти, період роботи в Червонополянській середній школі з 20.09.1993 по 31.05.1996, але за умови підтвердження довідкою періодів перебування останньої у відпустках без збереження заробітної плати.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правом на подання відзиву на позовну заяву у встановлений строк не скористалося.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.
15.01.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо нарахування та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішенням від 22 січня 2025 року № 154750010867 відмовило в задоволенні заяви позивача щодо призначення та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу на посадах, що дають право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій.
В рішенні зазначено, що згідно довідки № 6 від 14.01.2025 ОСОБА_1 працює на посаді вчителя початкових класів Новоградівської гімназії з 08.09.2003 по теперішній час. Однак згідно із записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 позивач прийнята на посаду педагога-організатора з 08.09.2003, з 01.09.2005 - переведена на посаду вчителя трудового навчання, з 01.09.2006 - звільнена за власним бажанням. З 01.09.2006 по 31.08.2011 ОСОБА_1 працювала в Новоградівському ДНЗ, а з 01.09.2011 переведена на посаду вчителя початкових класів Новоградівської ЗОШ.
Також в рішенні зазначено, що можливо зарахувати до стажу, як працівника освіти, період роботи в Червонополянській середній школі з 20.09.1993 по 31.05.1996, але за умови підтвердження довідкою періодів перебування останньої у відпустках без збереження заробітної плати.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 14.04.2025 повідомило, що в документах електронної пенсійної справи наявна довідка від 15.03.2024 №15, видана комунальною державною установою "Притобійська основна середня школа відділу освіти району Беімета Майліна" управління освіти Акімату Костанайської області Республіки Казахстан, про те, що ОСОБА_1 дійсно має трудовий стаж роботи вчителем початкових класів у восьмирічній школі №119 станції Притобільська Цілинна залізниця у період з 15 серпня 1983 року по 25 листопада 1992 року.
Стаж роботи позивача на посадах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років становить 27 років 7 місяців 7 днів (до спеціального стажу зараховані періоди роботи з 15.08.1983 по 31.12.1991 та з 08.09.2003 по 29.02.2024).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 (далі - Порядок № 1191).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Пунктом 5 Порядку №1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
За приписами пункту 6 Порядку №1191 для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення.
Пунктом 7 Порядку №1191 встановлено, що виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
В постанові від 15.06.2022 року у справі №200/854/19-а Верховний Суд зазначив, що норму пункту 7-1 розділу "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV слід тлумачити таким чином, що для отримання визначеної пунктом 7-1 розділу Прикінцеві положення Закону №1058-IV грошової допомоги при виході на пенсію по Закону №1058-IV особа має дотриматись таких вимог:
- станом день досягнення пенсійного віку працювати в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- пенсія має призначатися особі вперше (тобто особи, які отримували пенсію раніше і з будь-яких причин перестали отримувати її право на зазначену грошову допомогу втратили);
- станом на день звернення за призначенням пенсії особа повинна мати страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років, у редакції Закону №1058 станом на час виникнення спірних правовідносин) на зазначених вище посадах.
З аналізу наведених норм законодавства слідує, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах і виходом на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.
Як слідує з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішенням від 22.01.2025 відмовило позивачу у призначенні та виплаті грошової допомоги, встановленої пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, у зв'язку з відсутністю спеціального стажу тривалістю 30 років.
При цьому відповідачем до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення грошової допомоги, не зараховано період роботи з 20.09.1993 по 31.05.1996 та період навчання з 01.09.1979 по 25.06.1983.
Суд зазначає, що згідно із статтею 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Відповідно до пункту 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Згідно із записами трудової книжки від 15.08.1983 серії НОМЕР_1 позивач з 20.09.1993 по 31.05.1996 працювала вчителем німецької мови у Червонополянській середній школі.
Суд зазначає, що зміст Розділу 1 «Освіта» Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 (далі - Постанова №909) в частині «Найменування закладів і установ» містить зазначення «Середні загальноосвітні навчальні заклади і школи-інтернати всіх типів найменувань, військові загальноосвітні навчальні заклади, музичні, художні й спортивні школи», а в частині «Найменування посад» містить зазначення вчителі, викладачі, педагоги, тощо.
В рішенні про відмову у призначенні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідач, зокрема, зазначив, що можливо зарахувати до стажу, як працівника освіти, період роботи в Червонополянській середній школі з 20.09.1993 по 31.05.1996, але за умови підтвердження довідкою періодів перебування останньої у відпустках без збереження заробітної плати.
Суд зазначає, що за статтею 62 Закону №1788-XII та пунктами 1, 2 Порядку №637 підтвердження права на призначення пенсії на пільгових умовах здійснюється відповідно до записів у трудових книжках працівників, а в разі їх відсутності - іншими документами, виданими за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Трудова книжка позивача містить записи про роботу позивача протягом спірного періоду.
Чинне законодавство не містить жодних прямих застережень щодо покладення на особу, яка звертається за отриманням грошової допомоги, обов'язку надавати довідки, яким б підтверджувався той факт, що ця особа не перебувала у відпустці без збереження заробітної плати.
Крім того, Порядком №1191 не передбачено виключення з періодів роботи періодів перебування у відпустці без збереження заробітної плати.
Суд зазначає, що під час перебування у короткотермінових відпустках без збереження заробітної плати так чи інакше працівник продовжує перебувати у трудових відносинах із роботодавцем, зазначені періоди мають бути включені до спеціального страхового стажу, тому правові підстави для виключення цих періодів із спеціального стажу відсутні.
Відтак, до спеціального стажу ОСОБА_1 необхідно зарахувати період роботи з 20.09.1993 по 31.05.1996.
Щодо не зарахування до спеціального стажу періоду навчання з 01.09.1979 по 25.06.1983 у Целіноградському педагогічному училищі, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Частиною 1 ст. 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», передбачено, що час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Як встановлено судом, відповідно до диплому серії НОМЕР_2 в період з 01.09.1979 по 25.06.1983 позивач навчалася в Целіноградському педагогічному училищі та здобула кваліфікацію вчитель початкових класів.
Після закінчення навчання позивача, згідно із записом №1 у трудовій книжці, 15 серпня 1983 року ОСОБА_1 було прийнято на посаду вчителя початкових класів у восьмирічній школі №119 станції Притобільська Цілинна залізниця. Таким чином, перерва між днем закінчення навчання та днем прийняття на роботу за здобутою спеціальністю не перевищує трьох місяців. У зв'язку з цим, період навчання з 1 вересня 1979 року по 25 червня 1983 року також має бути зарахований позивачу до спеціального стажу.
Таким чином, з урахуванням періоду роботи з 20.09.1993 по 31.05.1996 та періоду навчання з 01.09.1979 по 25.06.1983, спеціальний страховий стаж позивача становить понад 30 років.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позивач відповідає необхідним умовам для призначення та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, яка передбачена п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.01.2025 № 154750010867 є протиправним та підлягає скасуванню.
Як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (на обліку в якому перебуває позивач) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за вислугу років, передбачену пунктами "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 20.09.1993 по 31.05.1996 та період навчання з 01.09.1979 по 25.06.1983, а також нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Оскільки рішення № 154750010867 про відмову у призначенні позивачу грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" приймало Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, то на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22 січня 2025 року № 154750010867.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за вислугу років, передбачених пунктами "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період роботи з 20.09.1993 по 31.05.1996 та період навчання з 01.09.1979 по 25.06.1983.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 01 жовтня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеська обл., Одеський р-н, 65012 , код ЄДРПОУ - 20987385)
Головуючий суддя Д.А. Божук