Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
01 жовтня 2025 року № 520/15138/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2,,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у не призначенні пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника на підставі норм Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після смерті чоловіка ОСОБА_2 , на підставі даних пенсійної справи №ФХ113813, відкритої на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року у справі №520/7199/24, яке 02.01.2025 року набрало законної сили, відповідно до визначеного станом на 01.04.2025 року розміру пенсії у розмірі 21112,56 грн. з урахуванням усіх видів надбавок, підвищень, доплат та щорічної індексації пенсії.
-зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, перерахувати та здійснити виплату ОСОБА_1 , з 01.05.2025 року з урахуванням раніше виплачених сум, пенсії по втраті годувальника на підставі норм Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після смерті чоловіка ОСОБА_2 , на підставі даних пенсійної справи №ФХ113813, відкритої на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року у справі №520/7199/24, яке 02.01.2025 року набрало законної сили, відповідно до визначеного станом на 01.04.2025 року розміру пенсії у розмірі 21112,56 грн. з урахуванням усіх видів надбавок, підвищень, доплат та щорічної індексації пенсії з урахуванням доплати до пенсії на підставі норм постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року у розмірі 2000,00 грн. та подальшої щорічної індексації пенсії (на підставі базового ОСИП за 2025 рік у розмірі 21112,5 5 грн.) на підставі норм статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших "осіб» на відповідних постанов КМУ, прийнятих на виконання вказаної норми закону.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 , який був пенсіонером Міністерства оборони та отримував пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) з перебуванням на відповідному обліку відповідача.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/7199/24, від 02.12.2024 року, яке 02:01.2025 року набрало законної сили, за позовом ОСОБА_2 відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з 21.09.2023 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону 2011 -XII та з врахуванням положень Постанови №704, згідно оновленої довідки від 11.07.2022 року № ФХ-113183, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вищевказане рішення ОСОБА_2 пред'явлено до відповідача на виконання та на нього була зареєстрована пенсійна справа №ФХ113183 із розміром пенсії станом на 01.04.2025 року після перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» у розмірі 21112,55 грн., яку він отримав останній раз у квітні 2025 року.
Після його смерті позивачка звернулась із відповідною заявою до відповідача як дружина померлого пенсіонера-військовослужбовця у порядку ст.29 та ст.30 Закону з метою переходу на отримання частини пенсії померлого чоловіка замість отриманої пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказана пенсія ОСОБА_1 була призначена протоколом відповідача 21.04.2025 року з 01.05.2025 року у розмірі 30% від пенсійних виплат померлого чоловіка на підставі п.б) ч.І ст.36 Закону. З метою виконання вимог ст.37 Закону щодо встановлення розміру пенсії не менше 2 прожиткових мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за рахунок оплати у розмірі 2000,00 гри. на підставі постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року, була визначена сума пенсійних виплат у розмірі 5235,50 грн,, з яких саме 30% пенсії чоловіка склали 3235,50 грн.
Позивачка також зазначила, що замість отримання 30% від справжньої пенсії чоловіка, яка з 01.03.2025 року склала 21112,55 грн., 6333,77 грн., їй була призначена пенсії від протиправного (що було встановлено вищенаведеним рішенням суду) її розміру 10785,00 грн., і що склало 3235,00 грн. З урахуванням надбавки по постанові КМУ №713 від 14.07.2021 року у сумі 2000,00 грн., замість отримання пенсії у разі втрати годувальника у розмірі 8333,77 грн. ОСОБА_1 з 01.05.2025 року отримує пенсію із вказаною надбавкою у розмірі 5235,50 грн., що в 1,6 разів менше розміру, який вона повинна отримувати у відповідача після смерті чоловіка.
Зазначені дії відповідача, позивачка вважає протиправними, а тому звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку наведеному, суд вказує, що згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним: законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262- XII .
Відповідно до статті 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній: справі, а. також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, с нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону України №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення: відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим: Законом:, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних: додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством:, не проведений: з вини органів ПФУ та/або державних: органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України М2262 XII, визначений Порядком: проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (далі по тексту - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З огляду на викладене, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України №2262-ХІ1, с зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням: тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошово забезпечення військовослужбовців, осіб рядового :і начальницького складу та деяких інших осіб» №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Верховний Суд у постановах від 02 серпня 2022 року по справі №440/6017/21, від 31 серпня 2022 року по справі №120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 року по справі №500/1813/21, від 14 вересня 2022 року по справі №500/1886/21, від 22 вересня 2022 року по справі №500/3840/21 виклав наступну правову позицію:
з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом: .№1082 ІХ, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії зо формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням: оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим: (спеціальним) званням:, які визначаються: шляхом: застосування: пункту 4 постанови №704 із використанням для: їх визначення: розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом: на 1 січня: календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
встановлене положеннями пункту 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774 обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною с, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.
З огляду на викладене, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, зокрема згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 №2710-ІХ, виникли підстави: для перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно із Законом України .№22.62 XII, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей: 43 і 63 Закону України №2262-ХП та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий: захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011 XІІ від 20.12.1991 року, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для: працездатних осіб, встановленого законом: на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом: на 1 січня: календарного року), на відповідний: тарифний: коефіцієнт.
Окрім цього, відповідно до положень частини третьої статті 43 Закону України №2262 XII передбачено, що при обрахунку пенсії мають враховуватись щомісячні додаткові види грошового забезпечення: (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які виплачувались військовослужбовцю. Аналогічні нормативні положення містяться також у частині третій статті 63 Закону України .№2262 XII, якими передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону України №2262 XI1 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством:, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для: перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення: права на нього без обмеження строком.
Згідно з вимогами статті 10 Закону України №2262-XIІ обов'язок нарахування: та виплати: пенсій: покладено на. органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України: від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких піших осіб» підготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відповідну довідку відносно ОСОБА_2 (померлого чоловіка позивача) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік позивачки ОСОБА_2 помер.
Після його смерті позивачка звернулась із відповідною заявою до відповідача як дружина померлого пенсіонера-військовослужбовця у порядку ст.29 та ст.30 Закону з метою переходу на отримання частини пенсії померлого чоловіка замість отриманої пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказана пенсія ОСОБА_1 була призначена протоколом відповідача 21.04.2025 року з 01.05.2025 року у розмірі 30% від пенсійних виплат померлого чоловіка на підставі п.б) ч.І ст.36 Закону.
Таким чином:, суд робить висновок, що у відповідача відсутні підстави для: відмови здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за усіма видами та розмірами складових: грошового забезпечення, зазначених у довідці від 11.07.2022 року №ФХ-113183, натомість наявний обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивачки з 01.05.2025 року (з моменту призначення пенсії) на підставі вказаної довідки, оскільки у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення (підвищення посадового окладу) у позивачки виникли підстави для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону України №2262-ХП.
Щодо вимоги зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та здійснити виплату ОСОБА_1 , з 01.05.2025 року з урахуванням усіх видів надбавок, підвищень, доплат та щорічної індексації пенсії з урахуванням доплати до пенсії на підставі норм постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року у розмірі 2000,00 грн. та подальшої щорічної індексації пенсії (на підставі базового ОСИП за 2025 рік у розмірі 21112,5 5 грн.) на підставі норм статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших "осіб» на відповідних постанов КМУ, прийнятих на виконання вказаної норми закону.
Суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в цій частині, так як ці доплати були встановлені безпосередньо ОСОБА_2 та застосовувались персоніфіковано до нього, а оскільки позивачці призначена пенсія у разі втрати годувальника з 01.05.2025 року, вона не набула права на встановлення вказаних вище доплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню .
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2,,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у не призначенні пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника на підставі норм Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після смерті чоловіка ОСОБА_2 .
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та здійснити виплату ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки від 11.07.2022 року №ФХ-113183 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, з 01.05.2025 року після смерті чоловіка ОСОБА_2 з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2,,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 605 (шістьсот п'ять гривень )60 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.