Рішення від 01.10.2025 по справі 520/15680/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

01 жовтня 2025 року № 520/15680/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та у надсиланні до органів Національної поліції України звернення щодо адміністративного затримання ОСОБА_1 та доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_1 як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та направити до органів Національної поліції України звернення щодо припинення розшуку ОСОБА_1 з метою його адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1.

-судові витрати покласти на Відповідача.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.

При оновленні ОСОБА_1 особистого електронного військово-облікового документу у застосунку «Резерв+», у його профілі застосунку з'явився статус про порушення позивачем правил військового обліку, що підтверджується роздруківкою електронного військово-облікового документу «Резерв+», сформованим 21.12.2024.

З метою з'ясування причин внесення недостовірних відомостей до Реєстру, 23.12.2024 адвокат Ломага К.В. в інтересах ОСОБА_1 звернулася з адвокатським запитом до органу ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема, до ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якому ОСОБА_1 з 20.08.2020 перебуває на військовому обліку, що підтверджується копією тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_4 .

У відповідь на вищезазначений адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_4 своїм листом повідомив про те, що 05.10.2024 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів автоматично було сформовано повістку для звірки даних на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з явкою до ІНФОРМАЦІЯ_6 та направлено засобами «Укрпошти» за адресою реєстрації громадянина.

У зв'язку з тим, що у визначений час та у строк протягом 7 днів з дня вручення або проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи та надходження від оператора поштового зв'язку відповідного повідомлення,04.12.2024 електронною системою автоматично було подано ОСОБА_1 в розшук до Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області за неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце, зазначені в повістці.

ОСОБА_1 стверджує, що жодної повістки від ІНФОРМАЦІЯ_6 він не отримував, а також не отримував від працівників «Укрпошти» повідомлення про існування будь-якого поштового відправлення на його ім'я.

Крім того, ОСОБА_1 перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 (нині - ІНФОРМАЦІЯ_8 ) до 10.10.2019, про що свідчить відповідна відмітка у військово-обліковому документі заявника (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_4 ).

Тобто навіть за умови отримання вищевказаної повістки від ІНФОРМАЦІЯ_6 станом на 05.10.2024 у ОСОБА_1 не було правового зв'язку з ІНФОРМАЦІЯ_9 .

А отже, у Позивача не міг виникнути обов'язок прибуття за викликом в ТЦК та СП, в якому він не перебуває на обліку. Внаслідок чого. Позивач не може бути притягнутий до відповідальності за неприбуття за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

ІНФОРМАЦІЯ_8 , з яким у ОСОБА_1 відсутній правовий зв'язок, не мав правових підстав вносити до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо порушення Позивачем правил військового обліку.

З метою з'ясування обставин, викладених у листі ІНФОРМАЦІЯ_10 , адвокатом ОСОБА_2 30.12.2024 направлено до ІНФОРМАЦІЯ_6 адвокатський запит, де вказано на відсутність у ОСОБА_1 правового зв'язку з відповідним ТЦК та СП. На підтвердження вказаних обставин додано копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_4 , яке належить Позивачу.

У запиті адвокат Ломага К.В., як представник Позивача, також просила ІНФОРМАЦІЯ_8 надіслати до Головного управління Національної поліції в Харківській області або Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області звернення/повідомлення щодо припинення розшуку ОСОБА_1 для його адміністративного затримання та доставления до ТЦК та СП як особи, яка можливо вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

09.01.2025 на електронну адресу адвоката від ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшла відповідь на адвокатський запит, в якій зазначено, що відповідно до інформації Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 до 24.10.2024.

Крім того, у відповіді на адвокатський запит зазначено, що згідно з інформацією Реєстру 24.10.2024 ОСОБА_1 став на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_11 , тобто після того, як йому була направлена повістка на звірку даних від ІНФОРМАЦІЯ_6 .

У зв'язку з чим, ІНФОРМАЦІЯ_8 не вбачав правових підстав для надіслання до органів Національної поліції України звернення щодо припинення розшуку ОСОБА_1 .

У відповіді на адвокатський запит запропоновано ОСОБА_1 звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_6 з документами, які підтверджують відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Оскільки на момент зарахування ОСОБА_1 у запас військовозобов'язаних юрисдикція Новобаварського ОРВР розповсюджувалася на два райони м. Харкова: Новобаварський та Холодногірський, Позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідно до свого постійного місця проживання.

18.11.2019 ОСОБА_1 знято з реєстрації місця проживання у буд. АДРЕСА_3 .

На момент зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання за вказаною адресою порядок зняття з реєстрації місця проживання регулювався Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими Постановою кабінетом Міністрів України від 02.03.2016 №207 у редакції від 10.08.2019 (далі - Правила).

Відповідно до абз. 1 та 2 п. 26 Правил зняття з реєстрації місця проживання особи здійснювалося на підставі відповідної заяви особи або її представника.

Згідно з абз. 15 п. 25 Правил разом із заявою особа мала подати, зокрема, військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Відповідно до п. 58 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 в редакції від 14.02.2019 (яка була чинною на момент виникнення правовідносин):

Позивач вважає, що на нього не може бути покладена відповідальність за невнесення 10.10.2019 ІНФОРМАЦІЯ_12 ) інформації про зняття Позивача з військового обліку.

Також позивач вважає дії ІНФОРМАЦІЯ_6 протиправними, що стало підставою для звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також засади проходження в Україні військової служби. передбачені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно із ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до п. 1 абз. 2 , п.п. З абз. 8 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом: відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Абзац 4 пункту 9 статті 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вказує, що у разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Згідно п. 2 ст. 1 Додатку 2 року Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Постановою КМУ №1487 від 30,12.2022 року призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових: документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п. 21,23,24, 34, п.п. 2 п. 41 Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 рокуз а викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються:

перешкода стихійно о характеру, хвороба громадянина. воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протято .і трьох днів від визначених у повістці дати І часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправлення з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання: особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та : соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;:;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи: день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом 'порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Матеріалами справи підтверджено, що Відповідно інформації Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено, що ОСОБА_1 . 08.122.1991 р.н. перебував до 24 жовтня 2024р. на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .

06 жовтня 2024 року за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано повістку №384274 (для уточнення даних) про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_6 16 жовтня 2024 року о 11 год 00 хв. на ім'я ОСОБА_1 , яку поштовим відправленням направлено на адресу: АДРЕСА_4 .

Судом встановлено, що 16 жовтня 2024 року позивач. не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_6 у строк та місце, зазначені в повістці та про поважні причини неприбуття не повідомив, чим порушив вимоги абзацу 2 частини 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзацу 3 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», тобто,на думку суду, вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Належним підтвердженням оповіщення ОСОБА_1 є довідка Укрпошти від 23.10.2024р, про причини повернення відправлення (повістки): у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.

У зв'язку з неявкою за викликом ІНФОРМАЦІЯ_6 04.12.2024 р., за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано звернення до органів Національної поліції України щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення до ІНФОРМАЦІЯ_6 для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Як встановлено судом, 24.10.2024р. ОСОБА_1 став на військовий облік військовозобов'язаних запасу ІНФОРМАЦІЯ_10 , тобто після неявки за викликом ІНФОРМАЦІЯ_6 16 жовтня 2024 року.

Листом від 08.01.2025 р. №379 ІНФОРМАЦІЯ_8 , на запит представника позивача від 30.12.2024 року повідомив, що надіслати до органів Національної поліції України звернення щодо припинення розшуку ОСОБА_1 не вбачається можливим через відсутність правових підстав.

Також, було запропоновано ОСОБА_1 звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_6 з документами, які підтверджують відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Повідомлено позивачу, що зазначене створить можливість для ІНФОРМАЦІЯ_6 виконати всі передбачені Законом заходи щодо оформлення відповідних рішень та внесення відповідної інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд робить висновок, що дії ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідають нормам та вимогам діючого законодавства, а тому вимоги позивача є безпідставними.

Щодо вимоги зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та направити до органів Національної поліції України звернення щодо припинення розшуку ОСОБА_1 з метою його адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1.

Як вже встановлено судом, згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІТС «Оберіг») ОСОБА_1 з 24.10.2024 року взятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Таким чиномпроаналізувавши наведен, суд робить висновок, що ІНФОРМАЦІЯ_14 з 24.10.2024 року не має технічної можливості за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІТС «Оберіг») вчиняти дії відносно ОСОБА_1 , в тому числі внесення відомостей про порушення та подання шляхом електронної взаємодії повідомлення до Національної поліції про необхідність доставки громадянина для складання протоколу про адміністративне правопорушення або відкликання такого повідомлення.

Для виконання зазначених дій громадяни мають звертатись до ТЦК та СП, в яких вони перебувають на військовому обліку.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд висновує, що адміністративний позов позивача є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що позивачу було відмовлено у задоволені позовних вимог, а отже відповідно до ст.139 КАС України сума сплаченого судового збору останньому не повертається.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.