Ухвала від 01.10.2025 по справі 480/7465/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

01 жовтня 2025 року Справа № 480/7465/25

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Савицька Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, і просить суд:

- визнати протиправними дії посадових осіб Міністерства юстиції по неприйняттю абсолютно ніяких заходів по внесенню змін до постанови Кабінету Міністрів №704 від 30.08.2017 (в інший спосіб не заборонений законом), так як підготовка необхідних для перерахунку пенсій документів, в тому числі визначення розміру та складових грошового забезпечення належать до компетенції тієї силової структури, з якої особа звільнилась зі служби, згідно зі ст. 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів" від 27.02.2014 №794-VII;

- зобов'язати відповідних посадових осіб Міністерства юстиції України по ходотайству до Кабінету Міністрів України по внесенню змін до постанови Кабінету Міністрів №704 від 30.08.2017 по нарахуванню надбавок та премій не менше чим у бувших військовослужбовців внутрішніх військ МВС України згідно вимоги ст. 15 "Пенсійне забезпечення та допомога" Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та деяких інших осіб", так як контракт з в/ч НОМЕР_1 АДРЕСА_1 не розривався, або в інший незаборонений законодавством спосіб, з наданням мені оновленої довідки на перерахунок пенсії;

- вважати що мої пенсійні права порушені з 2023 року при отриманні мною довідки про перерахунок пенсії, так як надбавки за особливі умови служби та премія у військовослужбовців бувших внутрішніх військ були набагато вище чим у виконавчо-кримінальній системі.

Згідно з частиною 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема, відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали позову, суд дійшов висновку про його невідповідність вимогам процесуального закону, з огляду на таке.

За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів позову позивач оскаржує, зокрема дії посадових осіб Міністерства юстиції щодо невжиття заходів, проте, одночасно із цим, просить суд вважати що його права порушені з 2023 року при отриманні ним довідки про перерахунок пенсії, тобто, як зазначає сам позивач, він дізнався про порушення своїх прав ще у 2023 році, проте із позовом до суду звернувся лише 26.09.2025, тобто із пропуском шестимісячного строку звернення до суду із даним позовом.

Для вирішення питання дотримання позивачем строку звернення до суду, позивачу необхідно зазначити точну дату, коли саме відповідачем були вчинені протиправні дії чи бездіяльність відносно позивача, що призвело до порушення його прав.

Частиною першою статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи судом встановлено, що позивачем не подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, відтак, позовна заява підлягає залишенню без руху.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

За змістом наведених норм особа, яка звертається до адміністративного суду з позовною заявою, має вказати в позовній заяві обставини порушення прав по відношенню до себе або інших осіб, внаслідок чого порушено таке право. Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Під викладом обставин розуміється обґрунтування порушених прав та інтересів позивача оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача у сфері публічно-правових відносинах.

Згідно положень ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно позовних вимог позивач просить визнати протиправними дії посадових осіб Міністерства юстиції України та зобов'язати відповідних посадових осіб Міністерства юстиції України по ходотайству до Кабінету Міністрів України по внесенню змін до постанови Кабінету Міністрів №704 від 30.08.2017 по нарахуванню надбавок та премій не менше чим у бувших військовослужбовців внутрішніх військ МВС України згідно вимоги ст. 15 "Пенсійне забезпечення та допомога" Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та деяких інших осіб", так як контракт з в/ч НОМЕР_1 АДРЕСА_1 не розривався, або в інший незаборонений законодавством спосіб, з наданням мені оновленої довідки на перерахунок пенсії, тобто із заявлених позовних вимог не можливо зрозуміти їх зміст, зокрема які саме дії зобов'язати відповідача вчинити просить позивач.

Отже, позивачеві необхідно сформулювати позовні вимоги, з урахуванням можливих способів захисту, визначених ч. 1 ст. 5 КАС України.

Також пунктом 2 частини 5 ст. 160 КАС України встановлені вимоги до позовної заяви, зокрема, про те, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

Згідно пункту 3 частини 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; докази, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Як вбачається із позовної заяви, позивач зазначив відповідачем Міністерство юстиції України, проте в прохальній частині позовних вимог просить визнати протиправними дії посадових осіб Міністерства юстиції та зобов'язати відповідних посадових осіб Міністерства юстиції вчинити дії, у той час, як згідно положень ч.5 ст.160 КАС України, повинна бути зазначена конкретна особа та її персональні дані, яка вчинила протиправні дії/ бездіяльність чим порушила права позивача, за захистом яких він звернувся до суду із даним позовом.

Враховуючи вказані обставини, позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад учасників справи, у відповідності до вимог ст. 160 КАС України.

Крім того, у позовній заяві позивач зазначає адресу: АДРЕСА_2 , проте, ні з позовної заяви, ні з доданих до неї документів, неможливо встановити, чи це адреса місця реєстрації позивача, чи адреса місця проживання, чи адреса для листування.

Відтак, для вирішення питання дотримання позивачем правил територіальної підсудності, та чи підлягає розгляду дана справа Сумському окружному адміністративному суду, позивачу необхідно надати або ксерокопію паспорту, або інші докази на підтвердження місця реєстрації позивача в м. Ромнах.

Крім того, відповідно до п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зокрема, зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Також згідно із п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

У порушення вказаних норм позивачем не зазначено відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, а також власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Згідно ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Однак, позивачем всупереч вимогам ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України не додано до позовної заяви копію позовної заяви з додатками для направлення відповідачу.

Також п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Як вбачається із позовної заяви, позивачем, в порушення вказаних вимог, не зазначено в ній відомостей про наявність або відсутність електронної пошти та електронного кабінету у сторін.

З урахуванням викладеного, позивачу необхідно усунути недоліки шляхом подання позовної заяви, у якій зазначити відомості про наявність або відсутність електронної пошти та електронного кабінету у сторін, подати заяву про поновлення строку звернення до суду, із наданням відповідних доказів, уточнити суб'єктний склад учасників справи, у відповідності до вимог ст. 160 КАС України, а також сформулювати позовні вимоги, з урахуванням можливих способів захисту, визначених ч. 1 ст. 5 КАС України, та з урахуванням суб'єктного складу учасників справи, надати або ксерокопію паспорту з відміткою про зареєстроване місце проживання, або інші докази на підтвердження місця реєстрації позивача в м. Ромнах, зазначити відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, а також зазначити власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.

У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.В. Савицька