Справа № 420/6210/22
30 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника відповідача по справі № 420/6210/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №33/36-2357 від 27.07.2021,-
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №33/36-2357 від 27.07.2021.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволено, а саме вирішено:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Одеській області» № 33/36-2357 від 27.07.2021, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Одеській області» № 33/36-2357 від 27.07.2021, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 по день проведення перерахунку;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні, 40 коп.).
Ухвалою суду від 18.07.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №33/36-2357 від 27.07.2021 - задоволено; змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.06.2022 по справі №420/6210/22 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 по день проведення перерахунку в сумі 163 263 (сто шістдесят три тисячі двісті шістдесят три),32 грн.
19.08.2025 до суду від представника відповідача надійшла заява, в якій представник просив:
- визнати перший виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі № 420/6210/22, таким, що не підлягає виконанню;
- витребувати з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перший виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/6210/22, як такий, що не підлягає виконанню.
Заява обґрунтована тим, що стягувачі після зміни способу виконання рішення, самостійно звертаються до суду та отримують новий виконавчий документ по тій же справі про стягнення коштів з державних органів. Тобто, фактично, у стягувача перебувають два виконавчі листи (зобов'язального характеру та щодо стягнення коштів) та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України заява розглянута в порядку письмового провадження.
Розглянувши подану заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд дійшов наступного.
Частиною 1 ст. 374 КАС України встановлено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (ч. 2 ст. 374 КАС України).
Відповідно до відомостей КП «ДСС» суд встановив, що по справі №420/6210/22 виконавчий лист на підставі рішення суду від 22.06.2022 судом не видавався. Доказів видачі позивачу виконавчого листа щодо вимог зобов'язального характеру до суду заявником також не надано.
За таких підстав, приймаючи до уваги те, що виконавчий лист по справі на підставі рішення суду від 22.06.2022 не видано, то суд вважає заяву пенсійного органу про визнання виконавчого листа по справі №420/6210/22 таким, що не підлягає виконанню, необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Відповідно відсутні підстави для витребування з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) виконавчого листа, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/6210/22.
Керуючись ст. 241, 248, 256, 374 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по справі № 420/6210/22 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №33/36-2357 від 27.07.2021 - відмовити.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293,295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту іі підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти з днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвалу суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Оксана БОЙКО