Справа № 420/19066/22
01 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.04.2023 по справі №420/19066/22 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення з 01 листопада 2022 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням пенсії максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 листопада 2022 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непризначення, ненарахування та невиплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на догляд з 14 жовтня 2022 року у розмірі 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу на догляд з 14 жовтня 2022 року у розмірі 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неподання відомостей для виготовлення пенсійного посвідчення ОСОБА_1 з електронною копією фотокартки ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України у складі зведених відомостей в електронній формі для виготовлення пенсійного посвідчення ОСОБА_1 та щодо невидачі пенсійного посвідчення ОСОБА_1 на підставі поданої заяви від 30 листопада 2022 року на виготовлення пенсійного посвідчення та доданих до неї документів; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати відомості для виготовлення пенсійного посвідчення ОСОБА_1 з електронною копією фотокартки ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України у складі зведених відомостей в електронній формі для виготовлення пенсійного посвідчення ОСОБА_1 та видати пенсійне посвідчення ОСОБА_1 на підставі поданої заяви від 30 листопада 2022 року на виготовлення пенсійного посвідчення та доданих до неї документів; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непризначення, ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01 листопада 2022 року щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни І групи у розмірі 474,50 грн; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 листопада 2022 року щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю внаслідок війни І групи у розмірі 474,50 грн; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непризначення, ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01 листопада 2022 року підвищення до пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни І групи, передбаченого ч. 4 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та щомісячної виплати цільової грошової допомоги на прожиття особам з інвалідністю внаслідок війни І групи, передбаченої ст. 1 Закону України “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», у розмірі 70 грн; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 листопада 2022 року підвищення до пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни 1 групи, передбачене ч. 4 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття особам з інвалідністю внаслідок війни І групи, передбачену ст. 1 Закону України “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» у розмірі 70 грн.
26.09.2023 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи по справі №420/19066/22.
Ухвалою суду від 04.09.2025 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду та змінено спосіб і порядок виконання рішення шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму доплати пенсії за період з 14.10.2022 по 31.10.2023 в сумі 54 419,92 грн.
22.09.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у прохальній частині якої представник Пенсійного фонду просить суд: постановити ухвалу, якою визнати виконавчі листи, видані Одеським окружним адміністративним судом 26.09.2023 по справі №420/19066/22, такими, що не підлягають виконанню; витребувати з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) виконавчі листи, видані Одеським окружним адміністративним суд ом по справі №420/19066/22, як такі, що не підлягають виконанню.
Обґрунтовуючи підстави для задоволення вказаної заяви представник відповідача вказав, що видача судами стягувачу двох виконавчих листів та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України. Крім того, відповідно до приписів процесуальних кодексів України, за заявою стягувача або боржника, суд, який видав виконавчий документ, може визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню та відповідно перший виконавчий лист по справі виданий Одеським окружним адміністративним судом безпідставно та є таким, що не підлягає виконанню.
Керуючись положеннями ч.3 ст. 374 КАС України, з урахуванням неявки учасників справи у судове засідання, судом розглянуто заяву у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.1ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з ч. 1 ст. 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 року по справі №752/2391/17 (2а-14/09) зазначив, що наведені в ст. 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами, за роз'ясненнями згаданого узагальнення, слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Як зазначалось судом, 26.09.2023 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи по справі №420/19066/22.
При цьому, відповідно до матеріалів справи, виконавчий лист після прийняття ухвали суду про зміну способу і порядку виконання рішення суду, судом не видавався.
Враховуючи вищевикладене та те, що посилання представника відповідача щодо видачі у справі двох виконавчих листів не знайшло свого підтвердження, з урахуванням ухвали суду від 04.09.2025, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі №420/19066/22.
Керуючись ст.ст. 4, 248, 256, 370, 374 КАС України,
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню -відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.
Суддя К.О. Танцюра