Справа № 420/22773/25
01 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою до відповідача, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви позивача, датованої 25.04.2024, про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача, датовану 25.04.2024, про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти відповідне рішення з даного питання згідно Закону.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він особисто через свого представника звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Вказує, що 15.05.2025 року його адвокат отримав замість довідки про оформлення відстрочки, або довідки про відмову в оформлені відстрочки письмову відповідь. Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо розгляду по суті його заяви. Позовні вимоги просить задовольнити.
Ухвалою суду від 15.07.2025 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження 18.07.2025 року, відзив не надав.
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).
Судом встановлені такі обставини по справі.
Позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 як військовозобов'язаний.
25.04.2025 року представник позивача адвокатським запитом звернувся до відповідача із проханням про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" разом із відповідним пакетом документів.
15.05.2025 року листом відповідач повідомив позивача, що діючим законодавством не передбачена можливість адвоката шляхом направлення адвокатського запиту оформлювати відстрочку
Доказів розгляду заяви позивача до суду не надано.
При розгляді цієї справи суд враховує наступні приписи діючого законодавства.
Правові засади мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів унормовані Законом України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).
Статтею 23 Закону №3543-XII врегульовано питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Частинами 7, 8 ст. 23 Закону №3543-XII регламентовано, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - порядок №560), у якому, серед іншого, визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до п. 56, 57 порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За правилами п. 58 порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Матеріали справи підтверджують подання адвокатського запиту в якому викладене прохання про надання відстрочки.
Суд зазначає, що адвокатський запит не є заявою особи у розумінні порядку №560.
Таким чином, позивач особисто жодних заяв до відповідача не подавав.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено порушення його прав, оскільки він особисто не звертався із заявою та не подавав документів до відповідача.
Суд зазначає, що у відповідності до ч. 1. ст. 77 КАС України позивачем не доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
.