Справа № 420/23291/25
01 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 15 липня 2025 року (документ сформований в системі Електронний суд 14.07.2025) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій просив:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385) при здійсненні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії на підставі Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року по справі №420/40866/24 щодо:
не врахування обов'язкової складової грошового забезпечення військовослужбовця - окладу за військовим званням (полковник юстиції 1480,00 грн.);
обмеження призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років ОСОБА_1 максимальним розміром пенсії з 01 лютого 2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії з 01 лютого 2022 року з врахуванням обов'язкової складової грошового забезпечення військовослужбовця - окладу за військовим званням (полковник юстиції 1480,00 грн.), без обмеження її максимального розміру, з урахуванням вже виплачених сум.
Ухвалою суду від 21 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на пенсійному забезпеченні в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач зазначив, що Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року по справі №420/40866/24 (яке набрало законної сили) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 лютого 2022 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону №21/69 від 04 листопада 2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01 січня 2022 року, що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ з врахуванням положень постанови КМУ №704 і положень статті 81 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач зазначив, що він звернувся до Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області через вебпортал Пенсійного фонду України №ВЕБ-15001-Ф-С-25- 108655 з заявою з проханням провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії з 01.02.2022 без обмеження її максимального розміру, з урахуванням вже виплачених сум, на підставі даних довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону (код ЄДРПОУ 38296363) від 04.11.2024 №21/69 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії полковнику юстиції ОСОБА_1 станом на 01.01.2022.
11.07.2025 року він отримав відповідь ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області від 08.01.2025 року №19055-16787/Ф-02/8-1500/25, яким повідомлено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 по справі №420/40866/24 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону від 04.11.2024 №21/69 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01.01.2022, та оскільки рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2022 по справі № 420/8006/22 сума пенсії обчислюється без обмеження її максимального розміру, тому доплата згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі N°420/40866/24 відсутня.
Позивач зазначає, що перерахована Відповідачем на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року по справі №420/40866/24 за довідкою Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону (код ЄДРПОУ 38296363) від 04.11.2024 №21/69 сума пенсії з 01.02.2022 р. (але не виплачена) згідно наданих ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області Перерахунків пенсії Пенсійна справа №ЮОЮ4725 - Міноборони Пенсія за вислугу років ОСОБА_2 » не містить обов'язкової складової: оклад за військовим званням (полковник юстиції 1480.00 грн.) та становить:
з 01 лютого 2022 року - підсумок пенсії з надбавками - 66300,00 грн.
з 01 березня 2023 року - підсумок пенсії з надбавками - 67800,00 грн.
з 01 березня 2024 року - підсумок пенсії з надбавками - 69300,00 грн.
з 01 березня 2025 року - підсумок пенсії з надбавками - 70800, 00 грн.
з 01 липня 2025 року - підсумок пенсії з надбавками - 70800, 00 грн.
Позивач вважає протиправними дії Відповідача щодо: не врахування обов'язкової складової грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія: оклад за військовим званням (полковник юстиції 1480,00 грн.) при здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року по справі №420/40866/24; не виплати йому пенсії з 01.02.2022 по теперішній час на підставі здійснених перерахунків, з урахуванням раніше виплачених сум; обмеження основного розміру моєї пенсії з урахуванням індексації у розмірі 70800, 00 грн. максимальним розміром пенсії у розмірі 30371, 54 грн. за червень 2025 р.
Так, на думку позивача, таке обмеження пенсії максимальним розміром не відповідає Конституції України та порушує право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення.
Позивач зазначив, що рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було встановлено обмеження пенсії максимальним розміром.
Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення є неконституційними та з 20.12.2016 року втратили чинність.
Таким Законом є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в якому ч. 7 ст. 43 щодо обмеження максимальним розміром пенсії визнана рішенням Конституційного Суду України неконституційною. Тому, на думку позивача, ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не повинна бути застосована судом.
До канцелярії суду 04 серпня 2025 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечує та зазначає, що згідно із ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та зазначений закон є чинним з 01 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався.
Таким чином, відповідач зазначив, що законних підстав для виплати пенсії позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону № 3668 немає, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства.
Тому відповідач вважає, що пенсія позивачу нарахована та виплачується згідно вимог чинного законодавства.
Своєю чергою, до суду 04 серпня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач наполягав на задоволенні позову.
Через канцелярію суду 26.09.2025 року на виконання ухвали суду від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшли копії матеріалів з пенсійної справи позивача.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджено розрахунком на за вислугу років.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень суд встановив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року по справі № 420/40866/24 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оформлені листом від 09.12.2024 року вих. №32455-29838/Ф-02/8-155/24 про відмову у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону № 21/69 від 04 листопада 2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01 січня 2022 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 лютого 2022 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону № 21/69 від 04 листопада 2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01 січня 2022 року, що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-ХІІ з врахуванням положень постанови КМУ №704 і положень статті 81 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суд встановив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року по справі № 420/40866/24 Головним управлінням ПФУ в Одеській області у червні 2025 року проведено перерахунок на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону № 21/69 від 04 листопада 2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01 січня 2022 року, починаючи з 01 лютого 2022 року.
Відповідно до проведеного перерахунку з 01 лютого 2022 року вбачається, що пенсія перерахована із сум грошового забезпечення:
Посадовий оклад 58560 грн
Процентна надбавка за вислугу років 40 % 23424 грн
Середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. робота з таємними виробами, носіями, документами 15 % 23912 грн
Премія 0 %
Всього 105896 грн
Основний розмір пенсії: 68 % грошового забезпечення - 66300 грн
Підсумок пенсії (з надбавками) 66300 грн, до виплати - 30371, 54 грн, з урахуванням максимального розміру.
Відповідно до перерахунку з 01 березня 2023 року, підстава перерахунку: рішення суду, підсумок пенсії (з надбавками) -67800 грн, до - 30371, 54 грн, з урахуванням максимального розміру.
Відповідно до перерахунку з 01 березня 2024 року, підстава перерахунку: рішення суду, підсумок пенсії (з надбавками) -69300 грн, до - 30371, 54 грн, з урахуванням максимального розміру.
Відповідно до перерахунку з 01 березня 2025 року, підстава перерахунку: рішення суду, підсумок пенсії (з надбавками) -70800 грн, до - 26550,72 грн, з урахуванням максимального розміру та пониження згідно з ПКМУ № 1.
Судом досліджена довідка Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону № 21/69 від 04 листопада 2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01 січня 2022 року, відповідно до якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами чинними на 01.01.2022 за відповідною посадою старшого помічника військового прокурора Південного регіону України, яка прирівняна до посади начальника відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону України становить:
Посадовий оклад 58560 грн
Оклад за військовим званням (полковник юстиції) -
Надбавка за вислугу років (40%) 23424 грн
Надбавка за роботу з таємними документами (15%) 8784 ГРН
Матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) 7564 грн; 7564 грн
Всього: 105896 грн
Листом ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області від 08.01.2025 року №19055-16787/Ф-02/8-1500/25 повідомило позивача, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 по справі №420/40866/24 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону від 04.11.2024 №21/69 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01.01.2022, та оскільки рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2022 по справі № 420/8006/22 сума пенсії обчислюється без обмеження її максимального розміру, тому доплата згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі N°420/40866/24 відсутня.
Позивач, не погоджуючись з таким обмеженням розміру його пенсії та не включенням у розрахунок пенсії окладу за військовим званням, звернувся до суду з даним позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Щодо обмеження пенсії максимальним розміром, суд зазначає таке.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Положення ст. 43 Закону №2262-ХІІ свого часу були доповнені згідно з пп. 4 п. 29 розд. II Закону України від 28.12.2007 №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» новою частиною наступного змісту: «Максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначене положення в цілому було визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008.
В подальшому, відповідно до п. 8 ч. 6 розд. ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ, частину п'яту ст. 43 Закону №2262-ХІІ було викладено у такій редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII зі змінами, а саме: ч. 7 ст. 43 вказаного Закону, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, починаючи з 20.12.2016 року ч. 7 ст. 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вважається такою, що відсутня в зазначеному Законі.
Відповідно до Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Тобто, протягом 2017 року ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Цей висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17 та від 12.03.2019 у справі №522/3049/17.
Також, суд встановив, що при обмеженні розміру пенсії при здійсненні перерахунку пенсії відповідач керувався не нормами ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, а нормами ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (в останній чинній редакції).
Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього ж Закону, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).
Якщо в наслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, за змістом норм ст. 2, п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI розміри призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій, зокрема, і належної позивачу пенсії, не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Оцінюючи надані сторонами докази, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до статті 152 Конституції України, закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Згідно з ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» № 2136-VIII від 13.07.2017 передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідно до ст. 97 Закону України «Про Конституційний Суд України», суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов'язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, починаючи з 20.12.2016 року ч. 7 ст. 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вважається такою, що відсутня в зазначеному Законі.
Проте, як зазначалось, залишається чинною норма ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, яка дублює положення ч. 7 ст. 43 Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та робиться посилання на дію цієї статті, в тому числі на призначені пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІІ.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Верховної Ради України «Про чинність Закону України «Про Рахункову палату», офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 150 Конституції України, а також ч. 2 ст. 70 Закону України «Про Конституційний Суд України» стосовно порядку виконання рішень Конституційного Суду України (справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України) від 14 грудня 2000 року (справа № 1-31/2000) визначено, що рішення КСУ мають пряму дію.
Таким чином, аналіз норм розділу ХІІ Конституції України («Конституційний Суд України») та Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» дає підстави дійти висновку про те, що рішення Конституційного Суду України має пряму (перспективну) дію в часі і застосовується щодо тих правовідносин, які тривають або виникли після його ухвалення. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення рішення КСУ, однак продовжують існувати після його ухвалення, то на них поширюється дія такого рішення КСУ.
Враховуючи наведене, з урахуванням того, що рішення Конституційного Суду від 20.12.2016 № 7-рп/2016 ухвалено пізніше Закону №3668-VI, суд дійшов висновку, що рішення Конституційного Суду від 20.12.2016 № 7-рп/2016 має пряму дію в часі та має застосовуватися до спірних правовідносин, які виникли після його ухвалення.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року № 7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини цього Рішення Конституційного Суду України приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами втратили чинність з 13 квітня 2023 року.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправні дії щодо обмеження позивачу розміру пенсії максимальним розміром з 01.02.2022 року, а тому суд вважає, що вказані вимоги належать задоволенню.
З огляду на те, що суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача щодо зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати з 01.02.2022 року, пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385) при здійсненні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії на підставі Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року по справі №420/40866/24 щодо: не врахування обов'язкової складової грошового забезпечення військовослужбовця - окладу за військовим званням (полковник юстиції 1480,00 грн.), суд зазначає таке.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2011-XII).
Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.
Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року по справі № 420/40866/24 Головним управлінням ПФУ в Одеській області у червні 2025 року проведено перерахунок на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону № 21/69 від 04 листопада 2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01 січня 2022 року, починаючи з 01 лютого 2022 року.
Відповідно до проведеного перерахунку з 01 лютого 2022 року вбачається, що пенсія перерахована із сум грошового забезпечення:
Посадовий оклад 58560 грн
Процентна надбавка за вислугу років 40 % 23424 грн
Середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. робота з таємними виробами, носіями, документами 15 % 23912 грн
Премія 0 %
Всього 105896 грн
Основний розмір пенсії: 68 % грошового забезпечення - 66300 грн
Підсумок пенсії (з надбавками) 66300 грн, до виплати - 30371, 54 грн, з урахуванням максимального розміру.
Порівнявши вказаний перерахунок зі змістом довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону № 21/69 від 04 листопада 2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01 січня 2022 року, відповідно до якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами чинними на 01.01.2022 за відповідною посадою старшого помічника військового прокурора Південного регіону України, яка прирівняна до посади начальника відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону України, в якій становить:
Посадовий оклад 58560 грн
Оклад за військовим званням (полковник юстиції) -
Надбавка за вислугу років (40%) 23424 грн
Надбавка за роботу з таємними документами (15%) 8784 ГРН
Матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) 7564 грн; 7564 грн
Всього: 105896 грн, суд дійшов висновку, що відповідачем враховані всі складові заробітної плати (грошового забезпечення), зазначені у цій довідці.
При цьому у довідці Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону № 21/69 від 04 листопада 2024 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 01 січня 2022 року відсутній оклад за військовим званням (полковник юстиції), що виключає обов'язок відповідача включення вказаного основного виду грошового забезпечення до перерахунку пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону № 21/69 від 04 листопада 2024 року.
Тому, суд доходить висновку, що відповідач, не включивши до перерахунку пенсії складову грошового забезпечення військовослужбовця - окладу за військовим званням (полковник юстиції 1480,00 грн.), діяв правомірно, а отже у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, виходячи із заявлених позовних вимог, суд вважає, що ці вимоги є частково обґрунтованими, правомірними та належать задоволенню частково.
У зв'язку з тим, що позов задоволено частково, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо обмеження максимальним розміром перерахованої пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.02.2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) виплату перерахованої пенсії без обмеження максимальним розміром, з 01.02.2022 року, з урахуванням здійснених виплат.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко