Справа № 420/23985/25
30 вересня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному Реєстрі податкових накладних від 14.07.2025 № 178512 про відповідність платника Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» (код ЄДРПОУ 42828379) п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку;
Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» (код ЄДРПОУ 42828379) з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку.
Ухвалою суду від 05.08.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що 14 липня 2025 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному Реєстрі податкових накладних було прийнято рішення за номером 178512. Згідно з цим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку. Підставою для такого рішення став пункт 8 критеріїв ризиковості платника податку. Предстанвик позивача зазначає, що позивач вважає прийняте Відповідачем рішення 14.07.2025р. № 178512 про відповідність товариства критеріям ризиковості є безпідставним та прийнятим останнім з порушенням та неправильним застосуванням норм діючого законодавства з наступних підстав.
20.08.2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позов, згідно з яким, у контролюючого органу наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, по ТОВ «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» за підстав: п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме: 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання. Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/ розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту. За наслідками наявної податкової інформації ТОВ «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризикованості платника податку. Таким чином, Відповідач вважає, що доведено обґрунтованість виникнення у контролюючого органу підстав для віднесення підприємства позивача до критеріїв ризикованості платника податків на підставі наявної податкової інформації за проведеним моніторингом з метою забезпечення заходів, направлених на упередження формування та розповсюдження сум ризикового ПДВ, недопущення функціонування транзитно-конвертаційних груп, уникнення виконання податкового обов'язку підприємствами реального сектору економіки.
25.08.2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, згідно з якою, ТОВ "ІБК "МІСТО-БУД" не здійснювало реєстрації податкових накладних за операціями, зазначеними у рішенні №178512 Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Товариство виступало покупцем у цих операціях і, відповідно, не мало зобов'язань щодо реєстрації податкових накладних при придбанні товарів.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» зареєстроване як платник податку на додану вартість 01.04.2019. Товариство здійснює прозору господарську діяльність та сумлінно виконує всі покладені на нього податкові зобов'язання. Основним видам діяльності підприємства є 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Згідно з протоколом засідання Комісії з питань зупинення/реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про розгляд питань щодо включення платників податків до переліку ризикових, ТОВ «ІБК «МІСТО-БУД» запропоновано для внесення управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС в Одеській області, по якому виявлені ризикові операції.
14.07.2025 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному Реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 178512 про відповідність платника Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» (код ЄДРПОУ 42828379) п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв'язку із виявленням інформації щодо накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання. Вказана інформація стосувалась господарської діяльності підприємства з придбання товарів у контрагента.
Позивач вважає зазначене рішення необ'єктивним, безпідставним, прийнятим з порушенням законних прав позивача, як платника податків.
Пунктом 201.1 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165).
Зазначена постанова набрала чинності 01.02.2020 року.
Відповідно до п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У Разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 4 до Порядку № 1165 затверджено типову форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яка містить наступне формулювання: «Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.»
Додатком 1 до Порядку № 1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пунктом 8 яких визначено: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
З огляду на вищенаведені норми, суд робить висновок, що законодавцем встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Так, вирішенню Комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім моніторинг платника податку, податкової накладної/ розрахунку коригування.
Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації саме підприємством щодо якого вирішується питання наявності ознак ризиковості платника податків.
Проте, оскаржуване рішення містить посилання на господарські операції щодо придбання підприємством позивача товарів, за якими податкові накладні складалися та направлялися на реєстрацію не ТОВ «ІБК «МІСТО-БУД», а його контрагентом.
Крім цього, ТОВ «ІБК «МІСТО-БУД» разом із позовною заявою надало всі необхідні докази, що підтверджують наявність місця для зберігання товару, а саме: договір оренди, додаткові угоди, платіжні інструкції, рахунки-фактури.
Таким чином, суд робить висновок, що відповідачем не доведено, що існують підстави для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідними наслідками у вигляді внесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання, у зв'язку з чим рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №178512 від 14.07.2025 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд зазначає, що включення позивача до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих платником. При цьому, такі наслідки носять для позивача виключно негативний характер з огляду на те, що строк реєстрації кожної податкової накладної значно збільшується, а на позивача покладається додатковий обов'язок щодо надання пояснень та документів, при цьому, остаточне рішення про реєстрацію податкової накладної чи про відмову в реєстрації буде прийнято лише після надання таких пояснень та документів.
За вказаних обставин суд констатує, що станом на день розгляду справи рішення відповідача є чинним та породжує для позивача правові наслідки.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тому, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, ну думку суду, позовні вимоги в їх зобов'язальній частині підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Головного управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» (код ЄДРПОУ 42828379) з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 3028,00 грн. судового збору.
Враховуючи викладене, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «ІБК «МІСТО-БУД»
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному Реєстрі податкових накладних від 14.07.2025 № 178512 про відповідність платника Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» (код ЄДРПОУ 42828379) п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку;
Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» (код ЄДРПОУ 42828379) з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» (код ЄДРПОУ 42828379) сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФРАСТРУКТУРНОБУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МІСТО-БУД» (65011, Одеська обл., місто Одеса, вул. Успенська, буд. 40, код ЄДРПОУ 42828379).
Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 44069166, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 30.09.2025 року.
Суддя Н.В. Бжассо