справа №380/15869/25
30 вересня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Цімура Яромир Володимирович, звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача від 05.07.2025;
- зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 05.07.20225 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», прийняти рішення та оформити позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 05.07.2025 за допомогою засобів поштового зв'язку особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із письмовою заявою та додатками про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Зазначає, що його батько, ОСОБА_2 , згідно з висновком лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 199 від 02.06.2025, є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, є обмеженим в самообслуговуванні, в здатності до орієнтації, в здатності до спілкування та в здатності до контролю своєї поведінки. Згідно з актом про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 03.07.2025, позивач здійснює постійний догляд за своїм батьком ОСОБА_2 . Оскільки відповідач не прийняв рішення за результатами розгляду його заяви від 05.07.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, його представник Цімура Я.В. 14.07.2025 звернувся із адвокатським запитом до відповідача, в якому, серед іншого, просив: надати дату та реєстраційний номер заяви ОСОБА_1 від 05.07.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; повідомити, чи передано вказану заяву на розгляд комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 ; повідомити результати розгляду вказаної заяви. Позивач звертає увагу, що до відповіді на адвокатський запит від 22.07.2025 № 3/9215 не було долучено рішення за результатами розгляду заяви від 05.07.2025, проте вказано на необхідність особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних, подання заяви щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та складання протоколу про адміністративне правопорушення. На думку позивача, порушення правил військового обліку може мати наслідком настання відповідальності згідно із законом, однак це не може бути підставою для не розгляду по суті заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, і з наведених підстав ІНФОРМАЦІЯ_2 як суб'єкт владних повноважень не може утримуватись від прийняття рішення за наслідками розгляду вказаної заяви. Позивач вважає таку поведінка відповідача щодо не розгляду його заяви від 05.07.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період протиправною, тому звернувся із позовною заявою до суду.
Ухвалою від 06.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідно до довідок про доставку електронного листа до електронного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_2 в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі доставлено: 04.08.2025 - позовну заяву з копіями доданих до неї документів та 06.08.2025 - ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі без виклику сторін від 06.08.2025.
Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до положень частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України) неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно із військово-обліковим документом із застосунку «Резерв+», сформованим 04.07.2025, ОСОБА_1 перебуває на обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), придатний за постановою ВЛК від 14.03.2025, дані уточнено вчасно - 04.06.2025, має порушення правил військового обліку, з 04.06.2025 його розшукує ТЦК та СП, причина розшуку: не прибув за повісткою до ТЦК та СП.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 04.09.1991 Угрівською сільською радою Львівської області.
Згідно із довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 2-18 АД № 019075, ОСОБА_2 має ІІ групу інвалідності безтерміново.
Згідно з висновком лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 199 (за формою бланка, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.07.2013 № 667), оформленим 02.06.2025 ЛКК № 72 КНП Старосамбірської міської ради «Старосамбірська районна лікарня», хворий ОСОБА_2 , 1967 року народження, особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, встановленої 13.06-16.06.1995, проживає разом з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 . За рівнем обмеження життєдіяльності: обмеження самообслуговування; обмеження здатності до орієнтації; обмеження здатності до спілкування; обмеження здатності контролювати свою поведінку, хворий ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду. Висновок дійсний до 02.12.2025.
Відповідно до акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (Додаток 8 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період № 560 від 16.05.2024), складеним 03.07.2025 членами комісії Стрілківської сільської ради, військовозобов'язаний ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 . Місце проживання обох - АДРЕСА_2 . Документ, що підтверджує потребу особи в постійному догляді - висновок № 199 від 02.06.2025, виданий ЛКК КНП Старосамбірської міської ради «Старосамбірська районна лікарня». Родинний зв'язок між особою, яка здійснює постійний догляд та особою, за якою здійснюється догляд: першого ступеня споріднення, син. Обстеження проведено за адресою: АДРЕСА_2 , установлено: підтверджено факт здійснення постійного догляду.
Позивач 05.07.2025 засобами поштового зв'язку звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із письмовою заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підтверджується описом вкладення у рекомендований лист та квитанцією про відправлення поштового відправлення АТ «Укрпошта» із номером для відстеження 7901312209597.
До заяви були додані копії таких документів: засвідчена копія паспорта ОСОБА_1 ; засвідчена копія РНОКПП ОСОБА_1 ; засвідчена копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 04.09.1991 ОСОБА_1 ; засвідчена копія паспорта ОСОБА_2 ; засвідчена копія РНОКПП ОСОБА_2 ; засвідчена копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 ОСОБА_2 ; засвідчена копія довідки серії 2-18 АД № 019075; засвідчена копія висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за собою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 199 від 02.06.2025; засвідчена копія акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 03.07.2025; засвідчена копія ВОД ОСОБА_1 від 31.03.2025; копія витягу із Резерв+ від 04.07.2025 ОСОБА_1 .
Представник позивача 14.07.2025 звернувся з адвокатським запитом щодо результатів розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.07.2025.
ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами розгляду адвокатського запиту повідомив у листі № 3/9215 від 22.07.2025, що:
«…02.06.2025 року № 1491/1 ІНФОРМАЦІЯ_5 було направлено розписку про отримання повістки військовозобов'язаним ОСОБА_1 про прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) для уточнення даних на 03.06.2025 року на 09 год 00 хв, але в зазначений термін не з'явився, про поважність причини не прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) не повідомив, чим порушив вимоги абзацу 3 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до статті 19 Конституції України діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» викладена у новій редакції (зміни набрали чинності з 18 травня 2024 року).
Крім того, вперше була визначена процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення (пункти 56-67, додатки 4-10 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560).
Зокрема, згідно пункту 58 цього Порядку за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Таким чином, ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем перебування на військовому обліку для уточнення даних, подати заяву щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та складання протоколу про адміністративне правопорушення».
Представник позивача 24.07.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 , Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 із скаргою на дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.07.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позивач, вважаючи протиправною поведінку відповідача щодо неналежного розгляду заяви від 05.07.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Згідно з цим Указом мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Ці строки неодноразово продовжувалися аналогічними Указами Президента України та тривають далі.
За приписами статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
На час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України продовжує діяти воєнний стан.
Згідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ, у редакції від 10.05.2025, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною 1 статті 1 Закону № 2232-ХІІ визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно із частиною 2 статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За приписами частин 1, 2 статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII, у редакції від 01.01.2025, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 1 Закону № 3543-ХІІ визначено, що:
мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - положення № 154, у редакції від 06.05.2025, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Пункт 8 Положення № 154 передбачає, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону № 3543-ХІІ порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Цей порядок визначає:
механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил України, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України чи відповідного підрозділу розвідувальних органів України;
процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи;
порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;
організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів;
процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.
Відповідно до вказаної частини 5 статті 22 Закону № 3543-ХІІ, Кабінет Міністрів України затвердив постановою від 16.05.2024 № 560 Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560, в редакції від 31.05.2025, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 56 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Стаття 23 Закону № 3543-ХІ передбачає перелік підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до пункту 9 частини 1 якої не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Абзацом 1 та 2 пункту 58 Порядку № 560 визначено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Згідно з абзацом 1 пункту 58-1 Порядку № 560 військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка). Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Згідно з Додатком 5 до Порядку № 560 «Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю …, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду подають:
для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Суд встановив, що позивач ОСОБА_1 05.07.2025 засобами поштового зв'язку звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із письмовою заявою за формою згідно з додатком 4 до Порядку № 560 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підтверджується описом вкладення у рекомендований лист та квитанцією про відправлення поштового відправлення АТ «Укрпошта» із номером для відстеження 7901312209597.
До заяви були додані такі обов'язкові, передбачені додатком 5 до Порядку № 560 документи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, акт про встановлення факту здійснення ОСОБА_1 постійного догляду (додаток 8 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період № 560).
Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 04.09.1991 Угрівською сільською радою Львівської області, суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є сином ОСОБА_2 .
Згідно із довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 2-18 АД № 019075, ОСОБА_2 має ІІ групу інвалідності безтерміново.
Згідно з висновком лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 199 (за формою бланка, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.07.2013 № 667), оформленим 02.06.2025 ЛКК № 72 КНП Старосамбірської міської ради «Старосамбірська районна лікарня», хворий ОСОБА_2 , 1967 року народження, особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, встановленої 13.06-16.06.1995, проживає разом з ОСОБА_1 за адресою село Головецько. За рівнем обмеження життєдіяльності: обмеження самообслуговування; обмеження здатності до орієнтації; обмеження здатності до спілкування; обмеження здатності контролювати свою поведінку, хворий ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду. Висновок дійсний до 02.12.2025.
Відповідно до акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період № 560), складеним 03.07.2025 членами комісії Стрілківської сільської ради, військовозобов'язаний ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 . Місце проживання обох - АДРЕСА_2 . Документ, що підтверджує потребу особи в постійному догляді - висновок № 199 від 02.06.2025, виданий ЛКК КНП Старосамбірської міської ради «Старосамбірська районна лікарня». Родинний зв'язок між особою, яка здійснює постійний догляд та особою, за якою здійснюється догляд: першого ступеня споріднення, син. Обстеження проведено за адресою: АДРЕСА_2 , установлено: підтверджено факт здійснення постійного догляду.
Отже, заява ОСОБА_1 від 05.07.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідає формі, визначеній у додатку 4 до Порядку № 560 та до неї були додані усі необхідні документи згідно із вимогами додатку 5 до Порядку № 560.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач дотримався встановленої Порядком № 560 процедури для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період з підстави, визначеної пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.
Відповідно до пункту 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
За правилами пункту 60 Порядку №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Сторонами не надано, а судом не здобуто доказів на підтвердження того, що відповідач передав подану ОСОБА_1 05.07.2025 заяву на розгляд Комісії. Окрім того, у матеріалах справи відсутнє рішення про надання або відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ОСОБА_1 .
Натомість у матеріалах справи міститься відповідь від 22.07.2025 № 3/9215 на адвокатський запит від 14.07.2025, відповідно до якої ІНФОРМАЦІЯ_2 вказав про необхідність подання такої заяви про відстрочку від призову на військову службу позивачем особисто, а не засобами поштового зв'язку.
При цьому у спірних правовідносинах відповідач не ставив під сумнів факт, що заява про відстрочку була направлена військовозобов'язаним особисто.
Суд звертає увагу, що жодною із наведених вище норм законодавства не передбачено обов'язку особистого відвідування територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач, надіславши особисто поштовим зв'язком заяву та додані до неї документи для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, дотримався процедури особистого їх подання (направлення).
Щодо зазначення ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповіді № 3/9215 від 22.07.2025 про наявність порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , зокрема абзацу 3 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», суд зазначає таке.
По-перше, ані Порядком № 560, ані іншими нормами законодавства не надано права районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки не розглядати подану військовозобов'язаним заяву про надання відстрочки від призову на війську службу під час мобілізації, в тому числі й у зв'язку із наявністю порушень чи притягненням до відповідальності військовозобов'язаного.
По-друге, згідно із пунктами 3 та 4 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення. Громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.
Отже, порушення правил військового обліку може мати наслідком настання відповідальності згідно із законом, однак це не може бути підставою для не розгляду по суті заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Таким чином, лист відповідача № 3/9215 від 22.07.2025 носить інформативний характер та не свідчить про прийняття рішення по суті заяви ОСОБА_1 від 05.07.2025 про надання відстрочки від прозову на військову службу під час мобілізації.
У даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
Відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
При цьому протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу чи його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону (або ж іншого нормативно-правового регулювання) віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача від 05.07.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.
Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, то суд в контексті спірних правовідносин приходить до висновку про зобов'язання відповідача розглянути по суті заяву позивача, за результатом чого прийняти відповідне рішення.
Водночас, вимога про зобов'язання відповідача оформити позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації не може бути задоволена, оскільки станом на момент розгляду справи відповідач не прийняв жодного рішення за наслідками розгляду заяви позивача. На момент розгляду справи у суду відсутні підстави вважати, що права позивача у цій частині будуть порушені, а тому вказана вимога є передчасною і не підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем вказаний обов'язок не виконано.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку діям відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд виснує, що не розгляд заяви позивача від 05.07.2025 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та відсутність належним чином оформленого рішення за результатами її розгляду свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, яка не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям до такого роду поведінки у спірних правовідносинах, тому позовні вимоги є підставними та обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної позовної вимоги, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо розгляду заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) від 05.07.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) від 05.07.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII та прийняти за результатами її розгляду обґрунтоване рішення - про надання або про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у спосіб, визначений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 к. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома