Рішення від 30.09.2025 по справі 380/15088/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 рокусправа № 380/15088/25

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) правил військового обліку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, уточнив військово-облікові дані, однака з витягу з Резерв+ довідався, що він перебуває у статусі порушників правил військового обліку. Позивач вважає, що оскільки відповідач не складав ні протокол, ані постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення військового обліку, то внесення відповідних відомостей до Реєстру військовозобов'язаних «Оберіг» є протиправним.

З урахуванням всіх означених обставин позивач вважає протиправними дії відповідача та просить позов задовольнити.

Ухвалою від 28.07.2025 суддя постановила прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Від відповідача заяви по суті справи до суду не надходили.

Суд встановив таке.

Згідно з інформацією, яка міститься у військово-обліковому документі (Резерв+) ОСОБА_1 перебуває у розшуку з 04.12.2024.

08.07.2025 року в інтересах позивача адвокат скерувала заяву до відповідача з метою досудового врегулювання спору із вимогою внести зміни в електронну базу даних, зокрема до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; бази даних «Оберіг», а саме виключити інформацію про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

15.07.2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_4 у відповідь надійшов лист за вих.№ 14136 від 14.07.2025 року, яким повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 та поданий у розшук за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 210-1 КУпАП, а саме: неприбуття за повісткою № 872583 від 29.10.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення військово-облікових даних.

На вказану у повістці дату та час (10.11.2024 року о 14:00 год.) гр. ОСОБА_1 не прибув, про причину неприбуття не повідомив.

На підставі вищевказаних фактів згідно з базою АІТС «Оберіг» 04.12.2024 року був поданий у розшук як порушник військового обліку.

Щодо гр. ОСОБА_1 будь-яких протоколів про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП не складали, відповідно розгляд справи про адміністративне правопорушення не проводили.

До означеного листа долучена копія повістки з описом вкладення.

23.07.2025 адвокат отримав від ІНФОРМАЦІЯ_4 лист за вих. № 14444 від 18.07.2025 року, яким повідомлено, що вході звірки ЄДРПВР було з'ясовано, що гр. ОСОБА_1 поданий у розшук за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210-1 КУпАП, а саме: не прибуття по повістці ( № 872583 від 29.10.2024 року згенеровану в автоматичному режимі), яка була надіслана засобами поштового зв'язку за адресою: АДРЕСА_1 та прибути за місцем реєстрації до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних.

На вказану в повістці дату та час 10.11.2024 року об 14: 00 ОСОБА_1 не прибув.

З 04.12.2024 згідно з базою «АІТС Оберіг» ОСОБА_1 є порушником правил військового обліку.

Також, 23.07.2025 адвокат тримав лист за вих.№ 14445 від 18.07.2025 також змісту як і лист №14444. Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_6 у цьому листі підтверджує, що Протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП не складався, відповідно розгляд справи про адміністративне правопорушення не проводився

Позивач вважає відмову відповідача у виключенні інформації про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 протиправною, тому звернувся до суду про відновлення свого порушеного права.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII Про військовий обов'язок і військову службу (далі Закон №2232-ХІІ).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16 березня 2017 року №1951-VIII Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У свою чергу, пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

З матеріалів справи видно, що позивач не притягався до адміністративної відповідальності, відповідач цього не спростував. Більше того, у відповідях на зави адвоката відповідач підтвердив, що будь-яких протоколів про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП не складали, відповідно розгляд справи про адміністративне правопорушення не проводили.

Відтак, відомості до Реєстру внесені безпідставно.

Оскільки за приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов'язання саме відповідача , як органу ведення Реєстру, вчинити певні дії, а саме виключити інформацію з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів про порушення позивачем правил військового обліку.

Беручи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.

Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1211,20 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ). З його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211(одна тисяча двісті одинадцять)грн 20коп судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 30.09.2025.

Суддя Лунь З.І.