Ухвала від 30.09.2025 по справі 380/9244/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/9244/25

УХВАЛА

з питань зупинення провадження

30 вересня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Потабенко В.А. розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови поновити з 01.01.2025 ОСОБА_1 виплату пенсії в повному її розмірі, призначеному з 01.09.2024 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 у справі №380/18648/24;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2025 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної йому з 01.09.2024 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 у справі №380/18648/24, розмір якої перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження пенсії максимальним розміром.

Ухвалою від 12.05.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

02.06.2025 від представника відповідача надійшло клопотання (вх. №9786), в якому просить суд зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі № 320/2229/25. В обґрунтування поданого клопотання вказав, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі № 320/2229/25 про визнання нечинним та протиправним п. 1 Постанови № 1, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Адміністративні справи №380/9244/25 та справа №320/2229/25 є пов'язаними, оскільки рішенням, яке набере законної сили за результатом розгляду справи № 320/2229/25 будуть встановлені обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у справі №1380/9244/25, а саме: застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів відповідно на виконання Постанови КМУ від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Тому вважає, що наявні підстави для зупинення провадження на підставі п. 3 ч.1 ст.236 КАС України.

Суд, вирішуючи клопотання про зупинення провадження у справі, керується таким.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст. 236 КАС України передбачені обов'язкові підстави для зупинення провадження у справі, а у частині 2 цієї статті вказані факультативні підстави для зупинення провадження у справі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Саме на п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України і посилається заявник як на підставу для зупинення провадження у справі.

Водночас у цій нормі також міститься застереження про те, що суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої полягає в тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в ході розгляду цієї справи, але мають значення для справи, провадження у якій слід зупинити.

Суд зазначає, що наявність іншої адміністративної справи, яка стосується правомірності окремих положень постанови Кабінету Міністрів України, не є підставою для зупинення провадження у справі. Вказана справа не перешкоджає з'ясуванню обставин цієї справи та дослідженню відповідних доказів.

Крім того, на переконання суду, зібрані у цій адміністративній справі докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду, а тому посилання позивача щодо наявності підстав для зупинення провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України є безпідставними, адже вказаною нормою передбачено можливість зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням у іншій справі лише у разі, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду однієї із справ.

З огляду на викладене клопотання відповідача про зупинення провадження у справі є необґрунтованою, а тому в її задоволенні слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 236, 241-243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі відмовити.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена.

Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Потабенко В.А.