Ухвала від 01.10.2025 по справі 640/6749/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття справи до провадження та залишення позову без руху після відкриття провадження по справі

01 жовтня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/6749/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали адміністративної справи № 640/6749/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницькі теплові мережі» до Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Козятинської міської ради, Козятинської міської ради Вінницької області, Виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Теплопостачальна компанія Енергозбереження», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідачів - Комунальне підприємство «Чисте місто» Козятинської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у Козятинському районі та м. Козятині Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, відшкодування шкоди, заподіяної протиправним рішенням,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва 19.04.2022 надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницькі теплові мережі» до Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Козятинської міської ради, Козятинської міської ради Вінницької області, Виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Теплопостачальна компанія Енергозбереження», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідачів - Комунальне підприємство «Чисте місто» Козятинської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у Козятинському районі та м. Козятині Вінницької області, відповідно до якої позивач просить суд:

визнати протиправними і скасувати з моменту прийняття пункти 1, 2, 3, 4, 6 рішення Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Козятинської міської ради, оформлене протоколом № 23 від 15.10.2021;

стягнути на користь ТОВ «Вінницькі теплові мережі» з Козятинської міської ради Вінницької області через Виконавчий комітет Козятинської міської ради Вінницької області 3 598 912,44 грн на відшкодування шкоди, заподіяної протиправним рішенням, з місцевого бюджету м. Козятин шляхом безпосереднього списання коштів з Єдиного казначейського рахунку Виконавчого комітету Козятинської міської Вінницької області;

стягнути на користь ТОВ «Вінницькі теплові мережі» за рахунок бюджетних асигнувань Козятинської міської ради Вінницької області з Єдиного казначейського рахунку Виконавчого комітету Козятинської міської Вінницької області витрати по сплаті судового збору у розмірі 27 291,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.04.2022 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницькі теплові мережі» залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.05.2022 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засіданні на 06 липня 2022 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.07.2022 року закрито підготовче провадження та перейдено до судового розгляду справи. Розгляд справи призначено на 14.09.2022.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.10.2022 заяву представника Козятинської міської ради від 14.09.2022 про призначення експертизи у адміністративній справі №640/6749/22, залишено без розгляду.

Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

Відповідно до супровідного листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.12.2023 № 03-19/36863/23 "Про скерування за належністю справи" на виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 2825-ІХ справа № 640/6749/22 була скерована до Київського окружного адміністративного суду за належністю.

Київський окружний адміністративний суд на виконання Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, передав судові справи до Луганського окружного адміністративного суду.

Автоматизованою системою документообігу Луганського окружного адміністративного суду для розгляду цієї адміністративної справи визначена суддя Петросян К.Є.

Оскільки провадження у справі відкрито, суддя приймає справу до свого провадження.

Згідно із частиною другою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Отримавши та перевіривши матеріали цієї справи, суддя зазначає, що цей спір виник з публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 12 КАС України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах, зокрема, щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, беручи до уваги, що позивачем заявлено вимогу про стягнення на користь ТОВ «Вінницькі теплові мережі» з Козятинської міської ради Вінницької області через Виконавчий комітет Козятинської міської ради Вінницької області 3 598 912,44 грн на відшкодування шкоди, заподіяної протиправним рішенням, ця справа не відноситься до малозначних.

Проте, ця обставина автоматично не наділяє цю справу ознаками справи, що має виняткову складність і вимагає її розгляду із застосуванням особливостей загального позовного провадження.

Відповідно до частини першої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Враховуючи положення частин першої-третьої статті 12, частини четвертої статті 257 КАС України, суд вважає за необхідне розглядати цю справу в порядку загального позовного провадження.

Водночас, під час прийняття справи до провадження, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху після відкриття провадження у справі з таких підстав.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:

- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.

Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем пред'явлено позов до Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Козятинської міської ради, Виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області, Козятинської міської ради. При цьому, позовні вимоги заявлені лише до Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Козятинської міської ради та виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області.

Крім того, за приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до положень частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Тобто, право на оскарження індивідуальних актів (рішень, дій, бездіяльності) мають лише особи, права та інтереси яких порушено такими актами.

Як вбачається з позовної заяви ТОВ «Вінницькі теплові мережі», позивачем оскаржується правомірність пунктів 1, 2, 3, 4, 6 рішення Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Козятинської міської ради, оформленого протоколом № 23 від 15.10.2021, яким вирішено, зокрема:

1. Визнати ситуацію, що склалася у зв'язку з відсутністю теплопостачання бюджетним закладам соціальної сфери на осінньо-зимовий період 2021/2022 років, порушенням нормальних умов життєдіяльності та подальшим виникненням загрози життю та здоров'ю отримувачів послуг соціальних закладів, в першу чергу закладів з постійним перебуванням людей (лікарня, терцентр, заклади дошкульної освіти тощо), відповідно до пункту 24 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайною ситуацією.

2. Надзвичайну ситуацію, що склалася у зв'язку з відсутністю теплопостачання соціальним закладам міста Козятина на осінньо-зимовий період 2021/2022 років, відповідно до Національного класифікатора надзвичайних ситуацій ДК 019:2010, пункту б Порядку (у класифікації надзвичайних ситуацій за іх рівнями (далі - Порядок класифікації), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 368, попередньо класифікувати як надзвичайну ситуацію техногенного характеру (код НС 10820 - НС унаслідок аварії в теплових мережах (системах гарячого водопостачання) холодної пори року) місцевого рівня.

3. Комунальному підприємству «Чисте місто» (Малярчук Р.О.):

1) забезпечити доступ до приміщень шляхом відкриття механічним способом дверей котельнь, які перебувають на балансі підприємства, та провести запуск опалювальних котлів та подати теплову енергію до споживачів. Термін: 15.10.2021.

2) визначити порядок роботи котелень, забезпечення їх персоналом, паливом, тощо. Термін: з 15.10.2021.

3) забезпечити збереження майна, що знаходиться в котельнях та недопущення доступу до приміщень сторонніх осіб. Термін: постійно.

4. Відділенню поліції: № 2 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області (Андрущак Р.Л.) забезпечити охорону громадського порядку та дотримання законності при відкритті приміщень котельнь. Тєрмін: 15.10.2021.

6. Відділу з питань захисту та мобілізаційної роботи міської ради (Липовецький Г.І.) направити повідомлення про виникнення або загрозу виникнення надзвичайної ситуації та ліквідації наслідків в місті Козятині до Хмільницької районної державної адміністрації та Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодій з правоохоронними органами Винницької обласної державної адміністрації. Термін: 15.10.2021.

При цьому, позовна заява не містить обґрунтування створення безпосередньо до ТОВ «Вінницькі теплові мережі» оскаржуваним рішенням правових наслідків та породження для позивача обов'язків цим рішенням.

Отже, позивачу слід надати суду уточнену позовну заяву, в якій викласти зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, а також навести обґрунтування порушення прав ТОВ «Вінницькі теплові мережі» оскаржуваним рішенням.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про не відповідність позовної заяви вимогами статті 160 КАС України.

Відповідно до вимог частини тринадцятої статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду (частина п'ятнадцята статті 171 КАС України).

Згідно із частиною восьмою статті 59 КАС України у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

Отже суд вважає за необхідне попередити представників сторін, що у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження на представництво у Луганському окружному адміністративному суді.

Керуючись ст. ст. 2, 31, 35, 171, 241, 243, 248, 256, 294 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

Прийняти до провадження адміністративну справу № 640/6749/22.

Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.

Справа розглядатиметься суддею Петросян К.Є. одноособово.

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницькі теплові мережі» до Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Козятинської міської ради, Козятинської міської ради Вінницької області, Виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Теплопостачальна компанія Енергозбереження», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідачів - Комунальне підприємство «Чисте місто» Козятинської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у Козятинському районі та м. Козятині Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, відшкодування шкоди, заподіяної протиправним рішенням, залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 5-ти (п'яти) календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) або шляхом надіслання поштовим зв'язком на тимчасову адресу для листування Луганського окружного адміністративного суду: вул. Будівельників, буд. 28, м. Дніпро, 49089, абонентська скринька 4585, уточненої позовної заяви із викладенням змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів, а також обґрунтуванням порушення прав Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінницькі теплові мережі» оскаржуваним рішенням.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяК.Є. Петросян