Рішення від 30.09.2025 по справі 340/4114/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4114/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (адреса юридична: вул. Шевченка, 9 м. Сіверськодонецьк Луганська обл., 93404; тимчасова адреса для листування: вул. В. Чорновола, 157, м. Черкаси, 18003;ЄДРПОУ 21782461),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета позову - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802; адреса: вул. Соборна, 7-а, м. Кропивницький, 25006)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незарахування ним під час призначення пенсії за віком ОСОБА_1 за заявою від 21.09.2023 періодів роботи з 1.11.2010 по 30.06.2013, з 01.07.2013 по 2.08.2016, з 1.07.2018 по 30.06.2021 до його страхового стажу як пільгового стажу шахтаря згідно ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 19.12.2024 перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу) згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до його страхового стажу для пенсії періоди роботи з 01.06.2004 по 31.10.2010 згідно даних довідки від 25.06.2018 №17-48/2895, з 1.11.2010 по 30.06.2013 згідно даних довідки №412 від 12.08.2013, з 01.07.2013 по 2.08.2016, з 1.07.2018 по 30.06.2021 згідно даних довідки №01/2-52 від 10.05.2022, як стаж шахтаря згідно ст.1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що звернувся до Пенсійного органу з метою зарахуванню йому періодів стажу з 2010 по 2021, як стаж шахтаря за Списком №1, оскільки під час призначення йому пенсії такий стаж не було враховано. Однак, листом йому було відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Вважаючи такі дії протиправними позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Ухвалою суду від 25 червня 2025 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву в якому зазначив, що за результатами розгляду заяви позивачу не зараховано такий стаж як підземний, оскільки відсутні на те законні підстави, а тому Головне управління діяло в межах повноважень визначених чинним законодавством, а тому відсутні правові підстави вважати, що Головним управління вчинено протиправну бездіяльність, у зв'язку з чим, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Третя особа на дала до суду пояснення щодо позовних вимог та підтримала заперечення відповідача.

Позивач подав до суду відповідь на відзив в якому підтримав заявлені позовні вимоги.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

Позивач працював на Смолінській шахті «ДП Східний гірничо-збагачувальний комбінат» у періоди на посадах:

- з 14.05.2001 по 05.05.2004 (2 роки 11 місяців 03 дні) учнем прохідника підземного, прохідником підземним, що передбачена Списком №1 розділом І підрозділом 1 пунктом «а» позицією 1010100а, затв. постановою КМУ від 11.03.1994 №162 та Списком №1 розділ І підрозділом 1 пунктом 1.1а, затв. постановою КМУ від 16.01.2003 №36;

- з 1.06.2004 по 31.10.2010 (6 років 4 місяці 28 днів) респіраторником воєнізованого гірничорятувального взводу з обслуговування підземних гірничих робіт, що передбачено Списком №1 розділ І підрозділом 5 пунктом 1.5а, затв. постановою КМУ від 16.01.2003 №36.

Також позивач працював у складі Олександрійського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону з 1.11.2010 по 30.06.2013 (2 роки 8 місяців) за професією, посадою респіраторника з підземними умовами праці, що передбачено розділом І підрозділом 5 позиція 1.5«а» Списку №1, затвердженого постановою КМУ №36 від 16.01.2003, ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується довідкою Олександрійського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону №412 від 12.08.2013, наказом та переліком до даної довідки щодо атестації робочого місця.

З 1.07.2013 по 02.08.2016, з 01.07.2018 по 30.06.2021 (6 років 24 дні) позивач працював у Державному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно- рятувальному) загоні Державної служби України з надзвичайних ситуацій за професією, посадою респіраторника з підземними умовами праці, що передбачено Списком №1 розділ 1 підрозділ 5 позиція 1.5 «а», затв. постановою КМУ від 16.01.2003 №36 та Списком №1 розділ 1 підрозділ 5, затв. постановою КМУ від 24.06.2016 №461, ст. 13 та ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується довідкою №01/2-52 від 10.05.2022, наказами та переліками до даної довідки щодо атестації робочого місця.

21.09.2023 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком ні пільгових умовах після досягнення 50-річного віку. До заяви про призначення пенсії від 21.09.2023 ОСОБА_1 долучив:

- трудову книжку серії НОМЕР_2 від 12/07/1991;

- довідку від 22.09.2023 № 3074 про період проходження строкової військової служби, видану ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- довідку від 25.06.2018 № 17-48/2892 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Смолінська шахта;

- витяги з наказів про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці по ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Смолінська шахта від 24.01.2000 № 23, від 20.01.2005 № 67к та від 31.12.2002 № 1046к;

- довідку від 12.08.2013 № 412 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану Олександрійським воєнізованим гірничорятувальним (аварійно-рятувальний) загін;

- копію наказу про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці з витягом з переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням Олександрійського ВГР (АР)З від 10.11.2010 № 59;

- довідку від 10.05.2022 № 01/2-52 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану Державним воєнізованим гірничорятувальним (аварійно-рятувальний) загоном Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - довідка № 01/2- 52);

- копії наказів про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці з переліками робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням по ДВГРЗ ДСНС України від 18.06.2013 № 16 та від 15.06.2018 № 126.

За принципом екстериторіальності заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду в Луганській області.

За результатом розгляд заяву позивачу було призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1. Обчислення розміру пенсії проводилось з урахуванням страхового стажу 46 років 3 місяці 11 днів (порахований по 27.11.2022), в тому числі стаж роботи за Списком № 1 - 15 років 5 місяців, з них на підземних роботах за Списком № 1 (шахтарі) - 9 років 4 місяці 2 дні». При призначенні пенсії періоди роботи ОСОБА_1 з 01.06.2004 по 31.10.2010 у шахті «Смолінська» ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до пільгового стажу на підземних роботах було зараховано відповідно до довідки № 17 - 48/2895 з 01.06.2004 по 25.07.2004 та з 29.07.2004 по 31.10.2010 (6 років 4 місяці 28 днів). Період з 26.07.2004 по 28.07.2004 не зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 на підземних роботах оскільки, відповідно до відомостей наявних у довідці № 17 - 48/2895 заявник у зазначений період перебував у відпустці без збереження заробітної плати. За довідкою № 17 - 48/2895 до пільгового стажу ОСОБА_1 на підземних роботах також зараховано період роботи заявника з 14.05.2001 по 05.05.2004 - 2 роки 11 місяців 6 дні.

Період роботи заявника з 01.11.2010 по 30.06.2013 до пільгового стажу на підземних роботах за довідкою № 412, виданою Олександрійським гірничорятувальним (аварійно - рятувальним) загоном та засвідченою Головою комісії з припинення юридичної особи не зараховано, оскільки станом на дату звернення ОСОБА_1 (21.09.2023) за призначенням пенсії державну реєстрацію юридичної особи - Олександрійський гірничо - рятувальний загін ДСВГРС МНС України (код ЄДРПОУ 33861028) припинено.

Періоди роботи ОСОБА_1 з 01.07.2013 по 02.08.2016 та з 01.07.2018 по 30.06.2021 у Державному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно - рятувальному) загоні Державної служби України з надзвичайних ситуацій за довідкою № 01/2-52 не зараховані до пільгового стажу на підземних роботах, оскільки ОСОБА_1 з 01.07.2013 по 30.06.2021 працював у Державному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно - рятувальному) загоні Державної служби України з надзвичайних ситуацій а не у Воєнізованому гірничорятувальному (аварійно - рятувальному) загоні у вугільній промисловості, підстави для зарахування періодів роботи ОСОБА_1 з 01.07.2013 по 02.08.2016 та з 01.07.2018 по 30.06.2021 у Державному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно - рятувальному) загоні Державної служби України з надзвичайних ситуацій до пільгового стажу на підземних роботах за довідкою № 01/2- 52 відсутні.

17.04.2025 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області через вебпортал ПФУ зі скаргою, в якій просив вжити заходів на щодо зарахування до страхового стажу періоди роботи з 1.11.2010 по 30.06.2013, з 1.07.2013 по 2.08.2016, з 1.07.2018 по 30.06.2021 з як стаж шахтаря в розумінні ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити перерахунок розміру моєї пенсії за віком в розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня її призначення.

Розглянувши заяву позивача Головним управлінням Пенсійного фонду в Кіровоградській області проведено уточнення категорії стажу з пільговими умовами праці за період роботи за посадою респіраторника на Смолінській шахті з 01.06.2004 по 25.07.2004 та з 29.07.2004 по 31.10.2010 Список № 1 (шахтарі) змінено на Список № 1, а період роботи з 01.11.2010 по 30.06.2013 на посаді респіраторника в складі Олександрійського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону занесено до страхового стажу як робота за Списком № 1.

Після уточнення обчислення розміру пенсії за віком (з дати призначення 03.10.2023) проведено виходячи зі страхового стажу 49 років 3 місяці 11 днів, в тому числі робота по Списку № 1 - 18 років 9 місяців 1 день, з них робота за Списком № 1 (шахтарі) - 3 роки 1 місяць 1 день та робота за Списком № 1 - 15 років 8 місяців.

Не погоджуючись з рішенням ГУ ПФУ в Луганській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з таких підстав.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Частинами 2, 3 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно з частиною 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Статтею 56 Закону "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно з пунктами 1, 3 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Як передбачено пунктом 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 року за №1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Порядок №18-1, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. (п.1 Порядку №18-1)

Згідно з пунктом 2 Порядку №18-1 його дія поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).

Відповідно до пунктів 3, 4, 6 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Основними завданнями Комісії є зокрема розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку №18-1 рішення про результати розгляду заяви (додаток 2) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою або його заступником. Рішення про результати розгляду заяви набуває чинності з моменту прийняття рішення.

Пунктом 11 Порядку №18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Відповідно до пунктів 15, 16 Порядку №18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (надалі - Порядок №383).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. 4.1. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. 4.2. Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника. 4.3. У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.4. Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97.

Відповідно до пункту 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач працював на посаді распіраторника з підземними умовами праці у період з 0106.2004 по 30.06.2021.

На підтвердження чого долучив до заяви про призначення пенсії:

- трудову книжку серії НОМЕР_2 від 12/07/1991;

- довідку від 22.09.2023 № 3074 про період проходження строкової військової служби, видану ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- довідку від 25.06.2018 № 17-48/2892 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Смолінська шахта;

- витяги з наказів про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці по ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» Смолінська шахта від 24.01.2000 № 23, від 20.01.2005 № 67к та від 31.12.2002 № 1046к;

- довідку від 12.08.2013 № 412 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану Олександрійським воєнізованим гірничорятувальним (аварійно-рятувальний) загін;

- копію наказу про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці з витягом з переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням Олександрійського ВГР (АР)З від 10.11.2010 № 59;

- довідку від 10.05.2022 № 01/2-52 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану Державним воєнізованим гірничорятувальним (аварійно-рятувальний) загоном Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - довідка № 01/2- 52);

- копії наказів про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці з переліками робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням по ДВГРЗ ДСНС України від 18.06.2013 № 16 та від 15.06.2018 № 126.

Так, за результатами розгляду вказаних документів, позивачу було зараховано періоди роботи наступним чином:

- з 01.06.2004 по 25.07.2004 та з 29.07.2004 по 31.10.2010 та з 01.11.2010 по 30.06.2013 занесено до страхового стажу як робота за Списком № 1, оскільки Список № 1 (шахтарі) змінено на Список № 1 та проведено уточнення категорії стажу з пільговими умовами праці за період роботи за посадою респіраторника на Смолінській шахті та на посаді респіраторника в складі Олександрійського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону);

- 01.07.2013 по 02.08.2016 та з 01.07.2018 по 30.06.2021 у Державному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно - рятувальному) загоні Державної служби України з надзвичайних ситуацій за довідкою № 01/2-52, зараховано до пільгового стажу за Списком № 1, оскільки в довідці № 01/2-52 підприємством визначено період роботи заявника з 01.07.2013 по 30.06.2021 саме за Списком № 1, а інформація про роботу заявника на підземних роботах відсутня.

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.

Розділом I «ГІРНИЧІ РОБОТИ» підрозділ 5 «Гірничорятувальні частини» передбачено позиції: 1010600а - «респіраторники» Списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 р. N 162; розділом I «ГІРНИЧІ РОБОТИ» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» підрозділ 5 «Аварійно-рятувальні частини (станції)» передбачено позицію 1.5а - «респіраторники» Списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36, розділом І «ГІРНИЧІ РОБОТИ» підрозділ 5 «Державна воєнізована гірничорятувальна служба», затв. постановою КМУ від 24.06.2016 №461, передбачено «Особовий склад, який безпосередньо забезпечує здійснення екстрених і невідкладних заходів щодо запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків, проведення пошукових і аварійно-рятувальних робіт».

Отже, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці», належать працівники державних воєнізованих гірничорятувальних служб, особовий склад яких безпосередньо забезпечує здійснення екстрених і невідкладних заходів щодо запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків, проведення пошукових і аварійно-рятувальних робіт, зокрема респітраторники.

Важливо зазначити, що з урахуванням змін, внесених до Списку №1 Постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року № 479, назву підрозділу 5 Розділу І Списку №1 було змінено шляхом виключення словосполучення «у вугільній промисловості». Відтак, робота в державній воєнізованій гірничорятувальній службі у розумінні вказаного правоположення обмежується не лише вугільною промисловістю, а й іншими галузями, в т.ч. з видобутку урану, що узгоджується з правовою позицією судів по справах з аналогічних спорів 340/3571/21, 340/2865/19, 340/1851/19, 340/3216/20, 340/728/21, 340/3729/24 тощо.

Смолінська шахта є відокремленим структурним підрозділом ДП "Східний гірничо- збагачувальний комбінат", яке у період роботи позивача з 1.02.1994 по 31.10.2010__ було підпорядковане та належало до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

У Смолінській шахті з метою здійснення заходів щодо запобігання аваріям на підприємстві та їх ліквідації, рятування людей була створена аварійно-рятувальна служба - воєнізований гірничорятувальний взвод.

На час роботи позивача у вищезазначений період були чинні Списки №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановами Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року та №36 від 16.01.2003 року.

Відповідно до розділу І "Гірничі роботи (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд)" Списку №1, затвердженого постановою Кабінету

Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, правом на пільгову пенсію користуються згідно з пунктом 1010100а підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копалинах на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень)" всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, а згідно з пунктом 1010600а-18029 підрозділу 2 "Гірничорятувальні частини (станції)" - респіраторники, ремонтники респіраторів і протигазів, 1010600б-22988 - Командири взводів, їх заступники (помічники), 1010600б-23003 - Командири відділень, їх заступники (помічники).

Відповідно до розділу І "Гірничі роботи (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд)" Списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року, правом на пільгову пенсію користуються згідно з пунктом 1.1а підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень)" всі робітники, зайняті повний робочий день напідземних роботах, а згідно з пунктом 1.5а підрозділу 2 "Аварійно-рятувальні частини (станції)" - респіраторники, позиція 1.5б «командири відділень, їх заступники (помічники), командири взводів, їх заступники (помічники)».

За визначеннями, наведеними у статті 1 Гірничого закону України:

- гірничі роботи - комплекс робіт з проведення, кріплення та підтримки гірничих виробок і виймання гірничих порід в умовах порушення природної рівноваги, можливості прояву небезпечних і шкідливих виробничих факторів;

- гірниче підприємство - цілісний технічно та організаційно відокремлений майновий комплекс засобів і ресурсів для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об'єктів із застосуванням гірничих технологій (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики тощо);

- шахта - гірниче підприємство з видобування корисних копалин (вугілля, солей тощо) підземним способом.

Статтею 1 Закону України "Про видобування і переробку уранових руд" визначено,

що:

- видобуток уранових руд - це вилучення уранових руд з родовищ усіма можливими способами;

- гірничодобувні та переробні уранові об'єкти - сукупність основних промислових виробництв та допоміжних об'єктів, які забезпечують технологічний цикл видобування і переробки уранових руд: шахти, рудники, кар'єри, геологорозвідувальні підземні виробки, комплекси підземного вилуження, гідрометалургійні заводи, збагачувальні фабрики, хвостові господарства, транспортні підприємства;

- уранові руди - корисні копалини, які видобуваються і переробляються з метою виділення ядерного матеріалу.

Відповідно до статті 29 Гірничого закону України для здійснення екстрених і невідкладних заходів на підприємствах вугільної та гірничої галузей для рятування людей, гасіння пожеж, ліквідації наслідків вибухів, раптових викидів вугілля та газу, обвалів гірничих порід і виконання інших робіт, що потребують застосування засобів захисту органів дихання та спеціального оснащення, а також контролю та нагляду за здійсненням власником (керівником) гірничого підприємства профілактичних заходів щодо запобігання аваріям на гірничих підприємствах створюються державні воєнізовані аварійно-рятувальні служби (формування).

Усі гірничі підприємства незалежно від форми власності в період їх будівництва, реконструкції, експлуатації, ліквідації або консервації обслуговуються державними воєнізованими аварійно-рятувальними службами (формуваннями), які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів гірничих підприємств, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.

Власник (керівник) гірничого підприємства, незалежно від форми власності та підпорядкування підприємства, зобов'язаний створювати допоміжні добровільні гірничорятувальні команди (станції, служби), які забезпечуються приміщеннями, оснащенням та екіпіровкою на такому ж рівні, як державні воєнізовані аварійно- рятувальні служби (формування). Члени цих гірничорятувальних команд (станцій, служб) проходять відповідну спеціальну підготовку.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про аварійно-рятувальні служби", який був чинним на час роботи позивача на посаді респіраторника та командира відділення, помічника, заступника командира взводу, командира взводу ВГРВ Смолінської шахти ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат":

- аварійно-рятувальна служба - сукупність організаційно об'єднаних органів управління, сил та засобів, призначених для вирішення завдань щодо запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та окремих їх наслідків, проведення пошукових, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;

- спеціальна (воєнізована) аварійно-рятувальна служба - професійна аварійно- рятувальна служба, заснована на принципах єдиноначальності, централізації управління, статутної дисципліни, особистої відповідальності.

Відповідно до статті 8 цього Закону аварійно-рятувальні служби можуть бути спеціалізованими або неспеціалізованими, створеними на професійній або на непрофесійній основі. Відповідно до специфіки діяльності професійні аварійно- рятувальні служби можуть бути спеціальними (воєнізованими).

Аварійно-рятувальні служби поділяються на державні, комунальні, аварійно- рятувальні служби громадських організацій та аварійно-рятувальні служби підприємств, установ, організацій (далі - об'єктові аварійно-рятувальні служби).

Згідно з частинами 3, 8 статті 9, частиною 4 статті 10, частиною 6 статті 12 Закону України "Про аварійно-рятувальні служби" на підприємствах, в установах, організаціях із шкідливими та небезпечними умовами праці та підвищеним ризиком виникнення аварії можуть створюватися спеціалізовані об'єктові аварійно-рятувальні служби з працівників цих підприємств, установ та організацій за погодженням з державною чи комунальною аварійно-рятувальною службою, що обслуговує це підприємство, установу та організацію.

Об'єктові аварійно-рятувальні служби діють на основі положень про них, що затверджуються органами управління відповідних підприємств, установ та організацій за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах цивільного захисту, рятувальної справи.

Структура об'єктових аварійно-рятувальних служб затверджується керівниками підприємств, установ та організацій, на яких вони створюються.

Об'єктові аварійно-рятувальні служби комплектуються з інженерно-технічних та інших досвідчених працівників, які одержали необхідні знання та навички в проведенні аварійно-рятувальних робіт і здатні за станом здоров'я виконувати роботи в екстремальних умовах.

У пункті 3 Порядку виконання робіт із забезпечення державними воєнізованими аварійно-рятувальними службами масових вибухів на гірничих підприємствах, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.11.2017 року №959, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.12.2017 року за №1538/31406, визначено, що респіраторник - працівник спеціалізованої воєнізованої професійної аварійно-рятувальної служби, який виконує аварійно-рятувальні (гірничорятувальні) роботи з використанням засобів індивідуального захисту органів дихання.

Оскільки посада респіраторника ВГРВ відноситься до Списку №1 за розділом «ГІРНИЧІ РОБОТИ», то дає підстави для віднесення позивача до кола шахтарів, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та норма абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З урахуванням змін, внесених до Списку №1 Постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року №479, назву підрозділу 5 Розділу І було змінено шляхом виключення словосполучення «у вугільній промисловості». Відтак, робота в державній воєнізованій гірничорятувальній службі у розумінні вказаного правоположення обмежується не лише вугільною промисловістю, а й іншими галузями, в т.ч. з видобутку урану, що не було враховано відповідачем під час здійснення призначення пенсії позивачу.

Позиція позивача узгоджується з правовою позицією судів по аналогічних спорах: рішення по справах 340/3729/24, 340/3571/21, 340/2865/19, 340/1851/19, 340/3216/20, 380/3879/20, 340/728/21, 520/811/2020, 1140/2171/18, 345/3974/16-а, 345/3445/16-а.

Таким чином, можна зробити висновок, що вказані періоди роботи мають зарахуватись позивачу як стаж шахтаря згідно статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що підтверджено належним чином оформленими записами у трудовій книжці та довідками.

Відтак, позивач має право на зарахування цих періодів до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, які працювали на підземних роботах.

Таким чином, суд зауважує, що відповідач під час прийняття дослідження наданих позивачем документів та прийняття рішення про призначення пенсії не в повному обсязі, а отже воно не відповідає критерію обґрунтованості.

Воднораз, оскільки відповідачем не проводився розрахунок страхового стажу позивача з урахуванням періодів, як підземного стажу, врахованих судом у цьому рішенні, то суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовної вимоги про перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу) згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Воднораз, належним способом поновлення порушених прав позивача у заявленому до розгляду спорі є зобов'язати відповідача здійснити з 19.12.2024 перерахунок пенсії зарахувавши до його страхового стажу для пенсії періоди роботи згідно даних довідки від 25.06.2018 №17-48/2895, довідки №412 від 12.08.2013 та довідки №01/2-52 від 10.05.2022, як стаж шахтаря згідно статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland) від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Судові витрати у справі (судовий збір в сумі 1211, 20 грн) належить розподілити відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, присудивши їх позивачеві з бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог (2/3).

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (адреса юридична: вул. Шевченка, 9 м. Сіверськодонецьк Луганська обл., 93404; тимчасова адреса для листування: вул. В. Чорновола, 157, м. Черкаси, 18003;ЄДРПОУ 21782461), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета позову - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802; адреса: вул. Соборна, 7-а, м. Кропивницький, 25006) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незарахування ним під час призначення пенсії за віком ОСОБА_1 періодів роботи з 01.11.2010 по 30.06.2013, з 01.07.2013 по 02.08.2016, з 01.07.2018 по 30.06.2021 до його страхового стажу як пільгового стажу шахтаря згідно статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 19.12.2024 перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 зарахувавши до його страхового стажу для пенсії періоди роботи згідно даних довідки №17-48/2895 від 25.06.2018, довідки №412 від 12.08.2013 та довідки №01/2-52 від 10.05.2022, як стаж шахтаря згідно статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 807,46 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461).

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК