Рішення від 30.09.2025 по справі 340/7353/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7353/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (адреса: 88000, м. Ужгород, пл. Народна, 4; ЄДРПОУ 20453063)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 19.06.2024 року №111850002753 про відмову в переведенні пенсії ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 12.06.2024р. переведення пенсії ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889- VIII з урахуванням при обчисленні розміру пенсії сум виплат згідно довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №622 та №623 від 12.06.2024, виданих Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з 12.06.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що 12.06.2025 вона звернулась до органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VІІІ).Проте, відповідач відмовив в призначенні пенсії державного службовця з посиланням на те, що згідно наявних документів відсутнє право на пенсію державної служби. Втім, позивачка вважає, що період роботи центрі зайнятості зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VІІІ, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначено віку. Отже, відповідач безпідставно посилається на те, що посади позивача не належать до категорії посад державних службовців, а тому рішення Управління є протиправним. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 03 грудня 2025 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в яких заперечив проти позовних вимог позивачки. При цьому зазначив, що діяв у межах наданих йому повноважень, відповідно до Закону, та у спосіб і в порядку визначеному ним, у зв'язку з чим, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі- Закон №1058-IV).

12.06.2024 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної згідно Закону №1058-IV, на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII (далі - Закон №889-VIII). При цьому, для обчислення пенсії, надала довідки, видані Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №622 від 12.06.2024, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, №623 від 12.06.2024, з зазначеними в ній виплатами, визначеними в середніх розмірах за травень 2024 року.

За екстериторіальним принципом заяву позивачки розглянуло Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №111850002753 від 19.06.2024 ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні її заяви. Як зазначено в рішенні про відмову, в довідці про складові заробітної плати №622 від 12.06.2024 міститься інформація про посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України №1409 від 29.12.2023 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році», що суперечить Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Мінсоцполітики України 10.05.2017 №750. Крім цього, в Порядок №750 не вносились зміни після набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України №1109 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» та постановою Кабінету Міністрів України №1409 від 29.12.2023 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році». На переконання відповідача, надані позивачкою документи не дають підстав для переведення ОСОБА_1 на пенсію згідно із Законом України «Про державну службу».

ОСОБА_1 не погоджуючись з рішенням відповідача №111850002753 від 19.06.2024 про відмову в переведенні на пенсію згідно із Законом України «Про державну службу» звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частина друга статті 19 Конституції України зобов?язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (чинного на час набуття позивачкою спірного стажу) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ, пунктом 2 Прикінцевих та Перехідних положень якого передбачено, що Закон №3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.

Відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцеві та Перехідні положення Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Положеннями пункту 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише особи, які станом на 01.05.2016 мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постановах від 03 липня 2018 року у справі №265/3709/17 та від 19 березня 2019 року у справі № 357/1457/17, від 22 травня 2020 року у справі № 263/9612/16-а, від 12 квітня 2021 у справі №591/3924/16-а.

Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 вона з 03.05.1993 по 30.06.2024 працювала в Кіровоградському обласному центрі зайнятості.

Зокрема, з 03.05.1993 по 01.03.2015 (21 рік 9 місяців 28 днів) позивачка працювала на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців. З 02.03.2015, у зв'язку з втратою чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України №410-р від 04.06.1994, набранням чинності наказу Мінсоцполітики України від 16.12.2014р. №1043 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості», наказу Державного центру зайнятості №20 від 19.02.2015 «Про зміни в організації праці, істотних умов оплати праці в державній службі зайнятості», посади працівників центру зайнятості, зокрема і посада, яку займала ОСОБА_1 , - заступник директора Новоукраїнського районного центру зайнятості, не відносяться до категорій посад державних службовців.

Слід зазначити, що в рішенні відповідача №111850002753 від 19.06.2024 про відмову в переведенні на пенсію згідно із Законом України «Про державну службу» не зазначається про те, що позивачка не має достатнього спеціального стажу роботи на посадах державної служби.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016р. №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (надалі - Порядок №622).

Пунктом 2 Порядку №622 встановлено: згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII “Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII “Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. №889- VIII “Про державну службу»:

мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Порядку №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII “Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як передбачено пунктом 4 Порядку №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто за пенсією, за будь- які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Згідно з абзацом шостим пункту 4 Порядку №622, в редакції Постанови КМУ, чинній на дату звернення позивача за переведенням на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» - 12.06.2024р, за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики - пункт 5 Порядку №622, в редакції Постанови КМУ, чинній на 12.06.2024

Відповідно до пункту 6 Порядку №622, в редакції Постанови КМУ, чинній на 12.06.2024, у разі ліквідації державного органу, довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Відповідний Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад затверджено наказом Міністерства соціальної політики №750 від 10.05.2017р. (далі - Порядок №750).

Як встановлено пунктом 3 Порядку №750, у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають: зокрема, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

При цьому, для надання довідок для призначення пенсії посадовий оклад і надбавка за ранг враховуються в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі, до яких прирівнюються посади працівників ліквідованих державних органів.

Отже, повноваження щодо визначення відповідності посад та рангів для прирівнення посад та рангів працівників ліквідованих державних органів, а також органів, у яких на час призначення пенсії відсутні посади державної служби, до посад та рангів працюючих державних службовців; а також повноваження щодо видачі таким особам довідок для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» покладені на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення.

Так як, з 01.03.2015 року посади працівників центру зайнятості не відносяться до категорій посад державних службовців, довідки про складові заробітної плати для призначення позивачці пенсії державного службовця №622 та №623 від 12.06.2024р. видані Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації, що відповідає пункту 6 Порядку №622 та Порядку №750.

В довідці №622 від 12.06.2024 зазначено посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії, працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою Позивача на державній службі - заступник директора Новоукраїнського центра зайнятості; в довідці №623 від 12.06.2024р. вказано розмір виплат (місячна премія), визначених в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі. Тобто, зміст довідок відповідає положенням пункту 4 Порядку №622.

Таким чином, оскільки пенсійний орган не висловив застережень про те, що позивачкою дотримано всі умови, визначені пунктом 12 розділу ХІ Закону №889-VIII та статтею 37 Закону №3723-XII: наявний необхідний стаж роботи на посадах державної служби 20 років станом на 01.05.2016р.; необхідний страховий стаж, визначений абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV (у Позивача наявний страховий стаж понад 42 роки, що підтверджується розрахунком стажу (копія додається)); при досягненні пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону №1058-IV, - 60 років; позивачка має право на переведення її пенсії на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням при обчисленні розміру пенсії сум виплат згідно довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №622 та №623 від 12.06.2024р., виданих Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновків, що рішення відповідача від 19.06.2024 №111850002753 про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» є необґрунтованим, та таким, що порушує права позивачки на соціальний захист, у тому числі, отримання пенсії.

Належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 12.06.2024 переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII з урахуванням при обчисленні розміру пенсії сум виплат згідно довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №622 та №623 від 12.06.2024, виданих Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації..

Судові витрати у справі (судовий збір в сумі 968, 96 грн) належить розподілити відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, присудивши їх позивачці з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (адреса: 88000, м. Ужгород, пл. Народна, 4; ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №111850002753 від 19.06.2024 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перевести з 12.06.2024 ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889- VIII з урахуванням при обчисленні розміру пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №622 та №623 від 12.06.2024, виданих Управлінням соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації, та здійснити перерахунок з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК