30 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5460/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату мені пенсії виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження розміром десятьма прожитковими мінімумами починаючи з 01 квітня 2025 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що він є пенсіонером органів Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), яку призначено в розмірі 80% від грошового забезпечення. Представник позивача стверджує, що з 01.02.2023 позивачу проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою максимальний розмір пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вважає, що зміна розміру пенсії не розповсюджується на позивача та не є підставою для зменшення розміру призначеної пенсії адже зазначені зміни відбулись після її призначення. А тому за таких обставин, на думку представника позивача, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.02.2023, з основним розміром 80% грошового забезпечення.
Ухвалою судді від 01.09.2025 позовну заяву позивача прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, в яких наполягав на тому, що оскільки на момент перерахунку пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Законом №2262-ХІІ визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, в органів Пенсійного фонду немає правових підстав для здійснення перерахунку пенсії виходячи із розміру, вищому ніж 70% грошового забезпечення. Також відповідач зазначив, що в резолютивній частині судового рішення відсутнє зобов'язання щодо перерахунку пенсії в розмірі 88% грошового забезпечення.
Позивачем подано відповідь на відзив відповідно до змісту якого останній просить суд задовольнити позовні вимоги, оскільки доводи відповідача, що викладені у відзиві є необґрунтованими та не спростовують доводів, викладених в позовній заяві.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд
ОСОБА_1 (надалі позивач) проходив службу в органах Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, з якої був звільнений за вислугою років. Наразі позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі відповідач) та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (Закон 2262-XII).
Пенсію за вислугу років згідно з Законом 2262-XII позивачу призначено у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем.
Департаментом з питань виконання кримінальних покарань складено довідку від 18.03.2025 року №9/3-833 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Із вказаною довідкою позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку призначеної пенсії, однак такого перерахунку відповідачем здійснено не було.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача та вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду (адміністративна справа №340/2706/25).
Тобто, предметом розгляду вказаної справи було не проведення з 01.02.2023 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 18 березня 2025 року №9/3-833, з урахуванням усіх складових.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/2706/25 від 07.05.2025 року адміністративний позов задоволено. Окрім іншого, зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 18 березня 2025 року №9/3-833 і виплатити додаткові кошти.
Суд убачає, що на виконання вказаного вище рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду Головним управлінням проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 18 березня 2025 року №9/3-833. При проведенні такого перерахунку та подальшої виплати пенсії позивачу, ПФУ визначив основний розмір пенсії позивачу в розмірі 70% від суми грошового забезпечення.
У зв'язку з цим позивачем до Головного управління подано письмову заяву від 09.07.2025, відповідно до якої він просив здійснити йому перерахунок його пенсії розмірі 80% від суми грошового забезпечення.
За результатом розгляду зазначеної заяви відповідач надав позивачу лист-відповідь від 17.07.2025, у якій повідомив, що перерахунок пенсії позивачу здійснено на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/2706/25, у якому відсутні зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії виходячи з 80% грошового забезпечення. Відтак, перерахунок пенсії позивача на виконання вказаного рішення суду було проведено з 01.02.2023 з урахуванням 70% грошового забезпечення (а.с.9).
Позивач же не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з того, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (Закон 2262-XII).
У статтю 13 Закону №2262-XII неодноразово вносились зміни, зокрема Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 07 липня 2011 року № 3668-VI та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII, внаслідок яких максимальний розмір пенсії при її призначенні змінено з 90% до 80%, а з 01 травня 2014 року до 70%.
При прийнятті рішення суд враховує висновки щодо застосування статей 13, 63 Закону №2262-ХІІ при перерахунку пенсій за вислугу років, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, висловлені Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 року за наслідками розгляду зразкової адміністративної справи №240/5401/18, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року. Так, Верховний Суд зазначив, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. У цій зразковій справі Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Аналіз наведених вище норм Закону №2262-XII, Постанови №45 та рішення Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 року за наслідками розгляду зразкової адміністративної справи №240/5401/18, дозволяє зробити висновок, що при призначенні пенсії за вислугу років її відсотковий розмір визначається чинною на момент прийняття відповідного рішення редакцією частини другої статті 13 Закону №2262-XII.
Позивачу призначено пенсію відповідно до Закону №2262-XII, при цьому основний розмір пенсії визначено в розмірі 80% від суми його грошового забезпечення.
Стаття 13 Закону №2262-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (перерахунку пенсії) визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Водночас суд зауважує, що порядок перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців урегульований не статтею 13 Закону №2262-XII, а іншими нормами права, а саме: статтею 63 Закону №2262-XII, Порядком №45.
Отже, процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення, який регламентується різними нормами права. При цьому норми, що регламентують порядок проведення перерахунку пенсії за вислугу років, не передбачають зміни (зменшення) відсоткового розміру основного розміру пенсії при проведенні її перерахунку. Отже, відсотковий розмір грошового забезпечення при перерахунку пенсії залишається сталим (не змінюється) та застосовується у розмірі, визначеному на момент призначення пенсії.
Оскільки норма частини другої статті 13 Закону №2262-XII врегульовує правовідносини щодо призначення нових, а не здійснення перерахунку раніше призначених пенсій за вислугу років, то застосування відповідачем цієї норми при перерахунку пенсії позивача (на виконання рішення суду №340/2706/25) є помилковим; таке помилкове правозастосування свідчить про протиправність дій відповідача, оскільки спричинило отримання позивачем пенсії у розмірі, суттєво меншому за визначений Законом.
Оскільки при перерахунку пенсії позивачу за період з 01.02.2023 року відповідач невірно визначив (занизив) її основний розмір (70% від суми грошового забезпечення замість 80%), то суд дійшов висновку про порушення права позивача на належне соціальне забезпечення у розмірі, визначеному Законом №2262-XII.
Отже, дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим в частині другій статті 2 КАС України, порушує права та законні інтереси позивача.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність своїх дій, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.
З огляду на викладене порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача відновити нарахування та виплату йому цієї щомісячної доплати до пенсії, починаючи з 01.04.2025 року (з дати з якої просить позивач).
Таким чином, позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо похідної вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження розміром десятьма прожитковими мінімумами суд зазначає, що під час вчинення відповідачем протиправних дій останнім не вирішувалось питання обмеження десятьма прожитковими мінімумами пенсії позивача. В свою чергу відповідач заперечував саме право позивача на пенсію у розмірі 80% від суми грошового забезпечення, що в свою чергу свідчить на передчасність цієї позовної вимоги. Тому похідна вимога у зазначеній частині задоволенню не підлягає виключно з причин її передчасності, оскільки відповідно до положень частини 1 статті 5 КАС України судовому захисту підлягають порушенні права, свободи та інтереси особи.
Разом з тим, суд не приймає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою визначено механізм фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України, та зазначає, що вказане питання не є предметом спору у цій справі.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 гривень, що підтверджується відповідною квитанцією (а.с.11).
Таким чином, враховуючи положення статті 139 КАС України та задоволення основної позовної вимоги повністю, суд дійшов висновку про те, що на користь позивача слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача
Керуючись статями 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення при проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії в 80% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволені решти частини позовних вимог відмовити.
Копію рішення суду направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК