Рішення від 30.09.2025 по справі 340/2421/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2421/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглядаючи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення. А також зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Нетребу Катерину Олександрівну, звернувся до суду з позовною заявою, у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийнятого за протоколом № 22 від 27.03.2025 відносно ОСОБА_1 ;

- зобов'язання комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , від 24.03.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до пункту 12 частини першої статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і за результатами її розгляду прийняти рішення з урахуванням оцінки суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, однак, відповідач безпідставно відмовив у наданні відстрочки з підстав відсутності права на відстрочку. Зазначає, що має дружину з інвалідністю ІІІ групи, саме з цих підстав був звільнений з військової служби та в подальшому двічі отримував відстрочку від мобілізації, проте, звертаючись із заявою від 10.04.2025 року позивач отримав відмову, незважаючи на те, що у нього не змінювались підстави для її отримання раніше. Представник позивача зазначає, що відповідач діяв протиправно, всупереч діючому законодавству, а тому просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 21.04.2025 року відкрито провадження у даній справі та вирішено провести її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження; сторонам встановлені процесуальні строки для подання заяв по суті справи; витребувані докази.

Ухвалою суду від 19.09.2025 року витребувані додаткові докази.

ІНФОРМАЦІЯ_3 (надалі - відповідач) відзив на позов не подав.

На виконання вимог ухвали суду від 19.09.2025 року подані витребувані судом документи.

Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, суд, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проходив військову службу та наказом командира вч НОМЕР_1 від 31.03.2024 року №93 звільнений з військової служби у запас (а.с.9).

Згідно довідки від 18.04.2024 року №981 ОСОБА_1 , на підставі абз.11 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» користувався право на відстрочку терміном 6 місяців з 08.04.2024 по 07.10.2024 (а.с.10).

Згідно довідки від 19.11.2024 року №4860 ОСОБА_1 , на підставі абз.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» користувався право на відстрочку терміном 6 місяців з 19.11.2024 по 07.02.2025 (а.с.11).

ОСОБА_1 звернувся із заявою про отримання відстрочки, за результатом розгляду якої складене Повідомлення про відмову у наданні відстрочки, оскільки захворювання, яке є причиною інвалідності не відповідає пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (а.с.12).

24.03.2025 року ОСОБА_1 знову звернувся із заявою про отримання відстроки на підставі пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (а.с.14).

Повідомленням Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 27.03.2024 року №708 повідомлено про ухвалення рішення від 27.03.2025 року №22 про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, причини відмови - захворювання, яке є причиною інвалідності не відповідає пункту 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», про що складено Повідомлення від 27.03.2025 року №708 (надалі - спірне рішення, а.с.13).

Отже, законність та справедливість спірного рішення є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024, №469/2024 від 23.07.2024, №740/2024 від 28.10.2024 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ), ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

За приписами частини 7 статті 1 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану, який діє й на час розгляду справи у суді.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 3543-ХІІ), який також визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Представник позивача зазначає про те, що позивача звільнено з військової служби та у подальшому він двічі отримував відстрочку від мобілізації з підстав наявності дружини інваліда ІІІ групи, при цьому, зазначав, що кожного разу подавались однакові документи.

З приводу вказаного доводу суд зазначає наступне.

Так, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 23 Закон № 3543-ХІІ (у редакції до 18.05.2024 року) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.

Проте, Законом України ''Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку'' від 11 квітня 2024 року № 3633-IX, який набрав чинності 18.05.2024 року, статтю 23 Закону № 3543-ХІІ викладено у оновлені редакції, зокрема:

''1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

11) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів''.

Отже, з травня 2024 року змінені умови для отримання відстрочки від мобілізації за умов наявності дружини з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи.

Проте, незважаючи на зміну законодавства, відповідачем було прийнято рішення про надання відстрочки від 19.11.2024 року №4860, яке не є предметом спору у даній справі та вже вичерпало свою дію.

Враховуючи вищевикладене, суд констатує, що зміна законодавчих приписів є підставою для зміни умови отримання відстрочки, а тому доводи представника позивача щодо незмінності обставин, відхиляється судом, за їх безпідставністю.

Представник позивача, як на підставу протиправності спірного рішення зазначає, що дружина позивача є особою з інвалідністю ІІІ групи, діагноз: збіжна косоокість.Складний міопатичний астигматизм, амбліопія лівого ока), сліпота лівого ока, отже позивач є особою, яка має право на відстрочку від мобілізацію згідно пункту 12 частини 1 статті 23 Закону 3543-ХІІ. Інвалідність дружини позивача, як на переконання представника позивача, пов'язана з відсутністю одного парного органу.

Вказані доводи суд відхиляє, з огляду на таке.

З 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.

У пунктах 56, 57, 58 Порядку № 560 зазначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону № 3543-XII.

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Додаток 5 до Порядку № 560 містить перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону №3543-XII у залежності від категорії осіб, які мають право на відстрочку.

Документами, що підтверджують право на відстрочку на підставі п.3 ч.1 вказаного Закону є: свідоцтво про шлюб та один із документів, що підтверджує інвалідність дружини (чоловіка): довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики та документ, що підтверджує наявність у дружини (чоловіка) захворювання та/або причину інвалідності.

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів (п. 60 Порядку №560).

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Спірним питанням у даній справі є ототожнення поняття ''відсунтості одного з парних органів'' із фактом певного виду захворювання лівого ока.

Відповідно до абзацу 12 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів''.

Аналіз вказаної норми дає підстави виокремити обставини, які є підставою для відстрочки:

- реєстрацію шлюбу;

- наявність у дружини/чоловіка (з ким укладено шлюб) інвалідності ІІІ групи;

- інвалідність встановлена внаслідок: онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів;

або

- інвалідність III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів''.

Синтаксичний аналіз вищезазначеної норми свідчить, що інвалідність ІІІ групи має бути встановлена внаслідок відсутності парного ока або внаслідок онкологічного захворювання ...

Згідно довідка до акта огляду МСЕК ергія 10 ААВ №861148 ОСОБА_2 за результатом повторного огляду встановлено ІІІ групу інвалідності, причини інвалідності - інвалід дитинства по зору, безтерміново (а.с.20).

В індивідуальній програмі реабілітації №1458 від 08.12.2014 року у пункті 11 "клініко-функціональний діагноз та код за МКХ-10" зазначений діагноз - збіжна косоокість.Складний міопатичний астигматизм, амбліопія лівого ока (а.с.21).

Амбліопія або "ліниве око" - ослаблення зору, зумовлене функціональними розладами зорового аналізатора. Амбліопія розвивається при таких захворюваннях, як косоокість, далекозорість, астигматизм, катаракта та ін.

Беззаперечним є факт, що око є парним органом. Водночас, вищезазначені медичні документи не містять інформації про отримання ОСОБА_2 інвалідності в наслідок відсутності парного органу.

Запис про огляд ОСОБА_2 лікарем окулістом від 10.04.2025 року, у розумінні статті 76 КАС України, не є належним та допустимим доказом ''наявності інвалідності внаслідок відсутності ока''.

Відсутність парного органу (наприклад, ока) це стан, коли один з двох органів, які зазвичай існують у парі, відсутній. Тобто, має бути зафіксований саме факт відсутності органу, а не його певні обмеження чи дисфункцію такого органу. Як приклад, внаслідок травми чи захворювання, одна рука може бути паралізованою (не виконувати свої функції), проте, це не свідчить про відсутність руки.

Принагідно, суд звертає увагу, на умови отримання відстрочки.

Позивач проходив військову службу за мобілізацією з 28.01.2023 року, під час якої уклав шлюб із особою з інвалідністю 06.02.2024 року (а.с.16), а вже у наступному місяці згідно наказу в/ч НОМЕР_1 №93 був звільнений з військової служби у запас з підстав наявності дружини з інвалідністю (а.с.9).

Різниця у віці між подружжям становить 15 років. позивач є молодшим від дружини - ОСОБА_2 . Шлюб був зареєстрований Павлоградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Павлоградському районі Дніпропетровської області.

Згідно інформації про отримані доходи, ОСОБА_2 отримує доході від юридичної особи, місце реєстрації якої Дніпропетровська обл., Павлоградський р-н, село Троїцьке.

ОСОБА_2 проходила огляд окуліста 10.04.2025 року, що засвідчено лікарем ОСОБА_3 (а.с.23), яка згідно інформації з системи Helsi проводить прийом пацієнтів за адресою АДРЕСА_1 (https://helsi.me/doctor/cd81aa17-faba-410f-91fa-d14a41b86a16).

Вказане може свідчити, що ОСОБА_2 перебуває саме у Павлоградському районі Дніпропетровської області.

Водночас, позивач надав суду довідку про те, що він проживає на території Кропивницького (Долинського) району Кіровоградської області, що знаходиться на відстані 297 кілометрів.

Згідно копії паспорту ОСОБА_2 зареєстрована у м. Долинська Кіровоградська області, що знаходиться на відстані 110 кілометрів від населеного пункту, де проживає позивач.

Наведені обставини можуть опосередковано свідчити про ознаки фіктивного шлюбу з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації (стаття 336 КК України), на вказані обставини має звертати увагу саме відповідач, як суб'єкт, який наділений повноваженням здійснення відповідної перевірки та аналізу.

Отже, підсумовуючи вищезазначене, суд зазначає, що оскаржуване рішення від 27.03.2025 року № 22 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від мобілізації прийняте ІНФОРМАЦІЯ_6 із дотримання норм законодавства, а тому у задоволенні позову слід відмовити. У зв'язку з чим, судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 4, 77, 78, 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ :

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК