Рішення від 01.10.2025 по справі 300/6120/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2025 р. справа № 300/6120/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні допомоги на поховання у зв'язку із смертю матері - ОСОБА_2 ; зобов'язання повторно розглянути заяву від 28.02.2025 №1140 щодо виплати допомоги на поховання у зв'язку із смертю матері, нарахувати та виплатити одноразову допомогу на поховання у зв'язку із смертю матері - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28.02.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про виплату допомоги на поховання його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте відповідач відмовив у задоволенні заяви, мотивуючи тим, що згідно з матеріалами електронної пенсійної справи прізвище матері вказано " ОСОБА_1 ", в той час, як у свідоцтві про смерть " ОСОБА_1 ", що не відповідає прізвищу пенсіонера, який знаходиться на обліку. Позивач зазначає, що решта персональних даних (ім'я, по батькові, дата і місце народження, РНОКПП) у своїй сукупності зумовлюють висновок про те, що в усіх цих документах йдеться про одну і ту саму особу, а тому просить адміністративний позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_1 від 18.02.2025, виданому Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Івано-Франківському районі Івано-Франківської області, вказано прізвище померлої - ОСОБА_1 , однак за матеріалами електронної пенсійної справи (згідно паспорта) - ОСОБА_1 . Тобто, при прийнятті документів та заяви позивача щодо виплати допомоги на поховання були виявлені розбіжності, що унеможливлює виплату допомоги. Позивач не надав доказів того, що він звертався до відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення прізвища померлої (а.с.29-30).

Суд, розглянувши відповідно до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Згідно зі свідоцтвом про народження від 17.07.1963 №666488 ОСОБА_2 є матір'ю позивача ОСОБА_1 (а.с.7).

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть від 18.02.2025 серії НОМЕР_1 (а.с.8).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про виплату допомоги на поховання його матері ОСОБА_2 , однак відповідач 04.03.2025 прийняв рішення №2051/04-16 про відмову у виплаті допомоги на поховання через розбіжності у прізвищі померлої (а.с.9-10).

Відповідно до цього рішення під час розгляду заяви встановлено, що у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_1 від 18.02.2025, виданого Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Івано-Франківському районі Івано-Франківської області, вказано прізвище померлої - ОСОБА_1 , однак за матеріалами електронної справи - ОСОБА_1 (згідно паспорта).

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV), а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону №1058-IV у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду.

До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Статтею 53 Закону №1058-IV визначено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення відповідної виплати врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846) (далі Порядок №22-1).

Звернення за допомогою на поховання регламентовано нормами розділу V Порядку №22-1.

Пунктами 5.1 Порядку №22-1 встановлено, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Форма заяви встановлена Додатком №7 до Порядку №22-1.

Пунктом 5.2 Порядку №22-1 унормовано, що заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).

Згідно з пунктом 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідачем не заперечується той факт, що за життя мати позивача ОСОБА_2 , перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримувала пенсію.

Відмова позивачу у виплаті допомоги на поховання пенсійним органом мотивована тим, що у свідоцтві про смерть вказано прізвище померлої « ОСОБА_1 », а у паспорті громадянина України, наявному в матеріалах пенсійної справи, вказано « ОСОБА_1 ». Відповідно і у пенсійній справі прізвище померлої було зазначено « ОСОБА_1 ».

Так, з копії паспорта померлої серії НОМЕР_2 , яка знаходиться в пенсійній справі, вбачається, що мати позивача народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 Стебноє, Звенигородського району, Черкаської області. При цьому прізвище матері вказано « ОСОБА_1 »(а.с.31-33).

Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на ім'я ОСОБА_2 , актовий запис №130, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.8).

Разом із тим наявний у договорі довічного утримання від 14.07.2009 письмовий запис про ідентифікаційний код НОМЕР_3 відповідає коду, зазначеному у матеріалах пенсійної справи ОСОБА_2 (а.с.12-13, 90).

З досліджених судом матеріалів пенсійної справи слід відмітити, що в розпорядженнях про перерахунок пенсії за період з 2001 до 2020 року, поданнях про призначення пенсії, довідках про заробіток, виписок з наказу тощо за період з 2001 по 2011 роки, прізвище матері позивача зазначено саме " ОСОБА_1 " (без апострофа) (а.с.42-89), а вже в заяві про призначення пенсії від 03.03.2011 та подальших документах прізвище зазначено " ОСОБА_1 ".

Разом з цим, незважаючи на різне написання прізвища померлої, решта персональних даних, наведених у цих документах, (ім'я, по батькові, дата народження та РНОКПП), в їх сукупності зумовлюють висновок про те, що в цих документах йдеться про одну і ту саму особу ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Стебноє, Звинигородського району, Черкаської області та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Таким чином, суд дійшов висновку, що документи, подані ОСОБА_1 разом із заявою від 28.02.2025 про виплату допомоги на поховання його матері, стосуються саме ОСОБА_2 (за даними, що містяться в пенсійній справі відповідача), яка перебувала на обліку в Головному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області та отримувала пенсію.

Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування». Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року).

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява №32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року та «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява №35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).

Суд відзначає, що всі документи на ім'я ОСОБА_2 видані компетентними державними органами та заповнені їх посадовими особами, тож позивач не повинен зазнавати негативних наслідків у вигляді позбавлення права на отримання допомоги на поховання померлої особи через розбіжності, які полягають в написанні її прізвища.

Відмовляючи позивачу у виплаті допомоги на поховання, Головне управління ПФУ в Івано-Франківські області не забезпечило всебічний, повний та об'єктивний розгляд поданих позивачем документів.

Виходячи з цих міркувань, суд приходить до висновку, що відмова пенсійного органу у виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання у зв'язку з неможливістю ідентифікувати особу померлої внаслідок різного написання її прізвища в паспортному документі та в свідоцтві про смерть є проявом надмірного формалізму.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Враховуючи приписи ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 1211,20 грн. сплачених судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у нарахуванні допомоги на поховання у зв'язку із смертю матері - ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.Січових Стрільців, 15, м.Івано-Франківськ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) від 28.02.2025 №1140 щодо виплати допомоги на поховання та прийняти рішення про нарахування та виплату одноразової допомоги на поховання у зв'язку із смертю матері - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців,15, м. Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.