30 вересня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6699/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними, та зобов'язання вчинити дії, -
18 серпня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ), якою просить: 1) визнати протиправними дії НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) які полягають у виплаті ОСОБА_1 грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» у неповному обсязі, а саме 1/6 від 1 мільйона гривень; 2) зобов'язати НОМЕР_2 мобільний прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» з урахуванням виплачених сум.
25 серпня 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону від 06.06.2022 року №98- ос був зарахований у списки особового складу та на всі види забезпечення для проходження військової служби за призовом під час мобілізації. За час проходження військової служби позивач брав безпосередню участь в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України у період: з 31.08.2022 по 07.11.2022, з 15.02.2023 по 19.05.2023, з 20.05.2023 по 31.05.2023, з 15.09.2023 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 12.10.2023, з 07.12.2023 по 07.01.2024, з 28.06.2024 по 21.10.2024. Тобто, сумарно більше шести місяців, що підтверджується довідкою про безпосередню участь за вих. №471 від 14.04.2025 року, виданою начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також, відповідно до медичної документації форми 100,24.08.2024 року позивачем було отримано поранення. З огляду на вищевикладене, позивач звернувся до командування ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо здійснення йому виплати одноразової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153. Відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону від 06.05.2025 року №167- ос позивачу було виплачено одноразову винагороду у розмірі 166 666,67 гривень. Абзацом 2 п.4 постанови КМУ №153 чітко визначено умови отримання спірної винагороди, а саме: 1) до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану. Позивачу на дату призову було 24 роки; 2) участь у бойових діях не менше 6 місяців. Участь позивача у бойових діях становить 348 днів до набрання чинності постановою КМУ №153. Жодного посилання на пропорційну виплату винагороди у разі досягнення 25 років до набрання чинності постановою КМУ 153 законодавство не містить. Вікова категорія осіб до 25 років застосовується лише у розумінні прийнятті на військову службу, а не розмежування участі у бойових діях у віці до 25 років.
01 вересня 2025 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначають, що особи які мають право на отримання даної грошової винагороди це військовослужбовці, які проходили військову службу в званні сержантського або старшинського складу та у віці до 25 років виконали ряд вимог, а саме були призваним на військову службу під час дії воєнного стану та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою. Тобто, законодавцем чітко визначено критерії особи, та необхідні вимоги які військовослужбовець має виконати ( у віці до 25 років проходить службу, та брав участь у веденні воєнних бойових дій). Так, позивачем частково було виконано вищенаведений ряд необхідних умов для отримання грошової винагороди передбаченої постановою № 153. 03.10.2022 позивачу виповнилося 25 років. Згідно із витягом з журналу службово-бойових дій зведеного загону від 23.08.2022 Інв. № 120ДСК позивач почав приймати участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій з 31.08.2022. Тобто, на момент коли позивачу виповнилося 25 років, строк приймання ним участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій становив 1 місяць та 3 дні, що є менше необхідного строку, який потрібен для отримання грошової винагороди розмір в 1 млн. грн. Проте абзацом 3 пункту 4 постанови КМУ № 153 передбачено, що військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, винагорода виплачується пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від 1 млн. гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (сумарно обчислених). Таким чином, до настання 25 років позивач безпосередньо брав участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком 44 дні, що дає йому право на отримання 1/6 від 1 мільйона гривень. Крім того, поранення позивачем було отримано після того як йому виповнилося 25 років, це підтверджується документом (форма 100), де зазначено дату та час отримання поранення, а саме 24.08.2024 (форма 100 додана до позовної заяви позивачем), а отже даний випадок трапився в період, коли позивач не підпадав під критерії визначені абзацом 2 пункту 4 постанови № 153.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 06 червня 2022 року відповідно до наказу НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону ДПС України №98-ОС «Про особовий склад» зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення солдата запасу ОСОБА_1 , який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
07 травня 2025 року наказом начальника НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону ДПС України № 169-ОС виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення молодшого сержанта ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 1 категорії-санітарного інструктора (водія) 1 вогневої групи 1 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 », призваного на військову службу під час мобілізації, на особливий період, звільненого з військової служби в запас наказом начальника НОМЕР_2 мобільною прикордонною загону Державної прикордонної служби України від 23.04.2025 № 147-ОС згідно з підпунктом «г» через сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), а саме необхідність здійснювати догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з 07 травня 2025 року.
23 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся з рапортом до начальника НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону, в якому просить клопотання перед вищим керівництвом щодо виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 1 000 000,00 грн відповідно до вимог наказу АДПСУ «Про організацію виплати одноразової грошової винагороди» від 09.04.2025 №115 та пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» від 11 лютого 2025 року №153.
06 травня 2025 року наказом начальника НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону ДПС України № 167-ОС «Про виплату одноразової грошової винагороди», відповідно до пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153, виплачено ОСОБА_1 166 666,67 грн.
01 липня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 листом № 03.2/М-39/55 повідомило ОСОБА_1 , що особам які були прийняті або призвані на військову службу під час дії воєнного стану та брали безпосередню участь у веденні бойових дій у віці до 25 років виплачується одноразова грошова винагорода із розрахунку 1/6 від 1 млн. гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (сумарно обчислених) (за виключенням поранених). Оскільки, відповідно до витягу з журналу бойових дій від 23.08.2022 № 120 ДСК брав участь у бойових діях у віці до 25 років (з 31.08.2022 по 03.10.2022 - на момент коли виповнилось 25 років), то було нараховано суму у розмірі 1/6 від 1 млн. гривень.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон 2232-ХІІ).
Частиною 3 статті 1 Закону 2232-ХІІ визначено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частиною 9 статті 1 Закону 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.
Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону 2232-ХІІ Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направлення) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Так, 06 червня 2022 року відповідно до наказу НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону ДПС України №98-ОС «Про особовий склад» зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення солдата запасу ОСОБА_1 , який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 лютого 2025 року №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» (далі - Постанова № 153, у редакції чинній станом на дату набрання чинності цією постановою).
Відповідно до пункту 4 Постанова № 153 установлено, що:
особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень;
військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, винагорода виплачується пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від 1 млн. гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (сумарно обчислених);
військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою у зв'язку із наявністю у них захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, або їх перебуванням та звільненням з полону (крім тих, які добровільно здалися в полон) винагорода виплачується в повному обсязі;
військовослужбовцям, зазначеним в абзацах другому та третьому цього пункту у разі, коли вони два або більше разів за сукупністю притягувалися до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які враховуються для оцінки стану дисципліни і строк дії дисциплінарних стягнень за які не закінчився, винагорода не виплачується.
Суд звертає увагу, що у пунктом 4 Постанови № 153 визначено сукупність критеріїв, яким повинен відповідати військовослужбовець для отримання передбаченої грошової винагороди.
До таких критеріїв включено:
- особа рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил;
- до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років особа була прийнята або призвана на військову службу під час воєнного стану;
- проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою (13 лютого 2025 року).
Суд зазначає, що ОСОБА_1 до набрання чинності Постановою КМУ № 153 у віці до 25 років був призваний на військову службу під час воєнного стану, на посаді рядового складу проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_5 та брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, сукупний строк яких становить більше шести місяців станом на дату набрання чинності Постановою КМУ № 153.
Відповідно до довідки НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону ДПС України від 14 квітня 2025 року № 471, ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а саме:
З 31.08.2022 по 07.11.2022 - підстава: журнал службово-бойових дій НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону (Б/Р №132 (гриф) від 31.08.2022).
З 15.02.2023 по 19.05.2023 - підстава: журнал службово-бойових дій НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону (Б/Р №34 (гриф) від 15.02.2023).
З 20.05.2023 по 31.05.2023 - підстава: журнал службово-бойових дій НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону (Б/Р №60 (гриф) від 14.04.2023).
З 15.09.2023 по 30.09.2023, 01.10.2023 по 12.10.2023 - підстава: журнал службово-бойових дій НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону (Б/Р №329 (гриф) від 13.09.2023).
З 07.12.2023 по 07.01.2024 - підстава: журнал службово-бойових дій НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону (Б/Р №165 (гриф) від 06.12.2023).
З 28.06.2024 по 21.10.2024 - підстава: журнал службово-бойових дій НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону (Б/Р №128 (гриф) від 14.06.2024).
Зазначені обставини відповідачем не заперечуються.
Таким чином, позивач брав безпосередню участь у бойових діях у районах ведення бойових (воєнних) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців, будучи при цьому особою рядового складу Збройних Сил України.
23 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся з рапортом до начальника НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону, в якому просить клопотання перед вищим керівництвом щодо виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 1 000 000,00 грн відповідно до вимог наказу АДПСУ «Про організацію виплати одноразової грошової винагороди» від 09.04.2025 №115 та пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» від 11 лютого 2025 року №153.
06 травня 2025 року наказом начальника НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону ДПС України № 167-ОС «Про виплату одноразової грошової винагороди», відповідно до пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153, виплачено ОСОБА_1 166 666,67 грн.
01 липня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 листом № 03.2/М-39/55 повідомило ОСОБА_1 , що особам які були прийняті або призвані на військову службу під час дії воєнного стану та брали безпосередню участь у веденні бойових дій у віці до 25 років виплачується одноразова грошова винагорода із розрахунку 1/6 від 1 млн. гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (сумарно обчислених) ( за виключенням поранених). Оскільки відповідно до витягу з журналу бойових дій від 23.08.2022 № 120ДСК брав участь у бойових діях у віці до 25 років (з 31.08.2022 по 03.10.2022 - на момент коли виповнилось 25 років), то було нараховано суму у розмірі 1/6 від 1 млн. гривень.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо виплати ОСОБА_1 грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» від 11 лютого 2025 року №153 у розмірі 1/6 від 1 млн. гривень.
Як наслідок, з метою належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати НОМЕР_2 мобільний прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» від 11 лютого 2025 року №153, з урахуванням виплачених сум.
Зазначене, суд не розглядає як вихід за межі позовних вимог, а лише як їх викладення у іншому формулювані з метою належного та повного захисту порушеного права.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними, та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) щодо виплати ОСОБА_1 грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» від 11 лютого 2025 року №153 у розмірі 1/6 від 1 млн. гривень.
3. Зобов'язати НОМЕР_2 мобільний прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» від 11 лютого 2025 року №153, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 30 вересня 2025 року.
СуддяТ.В.Скраль