01 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/24482/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії відповідно до довідки ТУ ДСА України в Житомирській області від 04.06.2024 року № 1351/24- вих.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки ТУ ДСА України в Житомирській області від 04.06.2024 року №1351/24- вих., починаючи з 01.01.2024 року, з урахуванням складових грошового забезпечення, дані про які вже є у його пенсійній справі, а саме: посадового окладу 99924,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 40% ; надбавка за виконання особливо важливих завдань -50% ; робота з таємними документами-15% ; премія - 100%, без обмеженням її максимального розміру.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в перерахуванні пенсії із урахуванням довідки ТУ ДСА у Житомирській області про посадовий оклад судді місцевого суду є протиправною, суперечить вимогам чинного законодавства та порушує його право на соціальний захист.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до вимог статті 262 КАС України.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому щодо задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що законодавством передбачається, що у разі, якщо особа одночасно має право на декілька видів пенсій, то вона має право обрати та отримувати лише один вид пенсії, тобто діє принцип права вибору пенсійного забезпечення. Пенсії осіб, звільнених з військової служби та щомісячне довічне грошове утримання суддів є різними поняттями та обчислюється по-різному. Звертає увагу, що у позивача у 2010 році не було права вибору пенсії чи щомісячного довічного грошового утримання і він, зважаючи на вимоги чинного законодавства стосовно ліквідації військових судів, був звільнений з військової служби, йому було призначено військову пенсію. Відтак і про посадовий оклад, як складову грошового забезпечення, необхідно розуміти виключно як посадовий оклад військовослужбовця, а не судді. Також вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , як уповноваженим органом на виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою, не виготовлено нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2024 з урахуванням посадового окладу, визначеного згідно довідки Територіального управління ДСА України в Житомирській області, тоді як орган Пенсійного фонду не може самостійно визначати розміри та види грошового забезпечення, з яких здійснюється перерахунок пенсії.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який наразі триває. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Відповідно до наказів Житомирського окружного адміністративного суду головуючий суддя Шуляк Л.А. перебувала у щорічній відпустці в періоди з 09.01.2025 по 10.01.2025, з 03.02.2025 по 07.02.2025, з 20.03.2025 по 21.03.2025, з 02.06.2025 по 18.06.2025, з 15.08.2025 по 05.09.2025 включно та на навчанні в період з 10.02.2025 по 14.02.2025 включно.
Дану справу розглянуто у порядку ст.263 КАС України із складанням судового рішення відповідно до ч.4 ст.243 та ч.5 ст.250 КАС України.
Суд, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , на підставі Указу Президента України від 12.06.2003 року №525/2003 проходив військову службу на посаді судді військового місцевого суду Житомирського гарнізону.
Відповідно до наказу Міністра оборони України №1142 від 25.10.2010 року звільнений з військової служби у запас за пунктом «г» частини 7 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію у відповідності до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
11.06.2024 року позивачем подано заяву тa довідку ТУ ДСА України в Житомирській області від 04.06.2024 року №1351/24-вих. до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії.
15.07.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надало відповідь, де відмовило у перерахунку пенсії.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі визначає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 20.12.1991 № 2011-XII (надалі - Закон № 2011-XII).
Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 01.01.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставами для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій є додаткові документи, подані пенсіонером, які дають право на подальше підвищення пенсії або підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яке здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст.9 Закону №2011-ХІІ, грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII, але позивач звільнений з посади голови військового місцевого суду Житомирського гарнізону.
Так, у період здійснення позивачем правосуддя на посаді судді військового суду особливості статусу військових суддів визначались Законом України від 7 лютого 2002 р. №3018-III "Про судоустрій України" (далі - Закон № 3018-III), який на цей час не є чинним.
Статтею 63 зазначеного Закону було передбачено, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України.
Військові звання суддям військових судів присвоюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом.
Військовий суддя крім здійснення правосуддя не може залучатися до виконання інших обов'язків військової служби.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач проходив військову службу, входив до штатної чисельності Збройних Сил України, здійснював правосуддя у Збройних Силах України, отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, тому пенсія позивача підлягає перерахунку відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) установлено розміри грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до вимог пункту 4 Постанови № 704, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Пунктом 1 цієї Постанови затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2.
Також Наказом Міністерства оборони України від 1 березня 2018 р. № 90 встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - Наказ № 90).
У додатках 1-22 до Наказу № 90 визначені основні типові посади та основні посади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Проте, у цих додатках відсутня посада голови військового місцевого суду, з якої позивача було звільнено з військової служби.
Таким чином, суд встановив, що на час розгляду справи питання щодо визначення посадового окладу за посадою у військових судах, з якої особа звільнена з військової служби не врегульовано законодавством.
Однак, відповідно до ч.4 ст.6 КАС України, не врегульоване питання визначення посадового окладу судді військового суду не може стати підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача, гарантованого Законом №2262-XII.
Враховуючи те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, у тому числі пенсія позивача.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України "Про статус суддів", який діяв на час звільнення позивача зі служби, грошове утримання судді військового суду складалось з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця.
Отже, в даному конкретному випадку слід врахувати, що специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус одночасно включає і статус судді, і статус військовослужбовця.
Статус суддів та їх матеріальне забезпечення врегульовано Законом України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VІІІ від 06.06.2016 року (далі - Закон №1402-VІІІ).
Відповідно до ч.2 ст.52 Закону №1402-VІІІ, судді в Україні мають єдиний статус незалежно від місця суду в системі судоустрою чи адміністративної посади, яку суддя обіймає в суді.
Згідно із ч.1 ст.135 Закону №1402-VІІІ, суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії має бути визначений саме на підставі Закону України "Про судоустрій і статус суддів" як особи яка звільнилась з військової служби на пенсію з посади судді військового суду.
Відповідач, заперечуючи право позивача на перерахунок пенсії, також зазначає, про те, що для такого перерахунку ІНФОРМАЦІЯ_1 мав підгодовувати довідку про розмір грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою та надіслати її до органу Пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії.
Суд критично оцінює дане твердження з огляду на наступне.
Як зазначалось, статтею 63 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам надано право самостійно подавати додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Відповідно до цього Порядку, довідки про розмір грошового забезпечення надаються уповноваженими структурними підрозділами тієї силової структури, з якої особа звільнялась з військової служби.
Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13, постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 17.12.2019 у справі №160-8324/19.
Слід врахувати, що згідно з п.2 ч.3 ст.148 Закону №1402-VІІІ функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України.
Враховуючи, що позивач проходив військову службу у військовому місцевому суді Житомирського гарнізону, то довідку про складові його грошового забезпечення, що пов'язані саме із статусом судді має видати ТУ ДСА України в Житомирській області, яку позивач може самостійно надати до органу Пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії.
Отже, після подання заяви про проведення перерахунку пенсії із доданою до неї довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області про розмір окладу судді, у відповідача відповідно до ст.63 Закону №2262-XII виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи із посадового окладу судді.
Аналогічний висновок щодо застосування вказаних норм права, викладений в постанові Верховного Суду від 21.05.2024 у справі №240/13230/23.
Відповідно до ч.4 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Разом з тим, суд звертає увагу позивача, що у довідці, виданій Територіальним управлінням ДСА України в Житомирській області №1351/24-вих від 04.06.2024 року, зазначено, що посадовий оклад судді місцевого суду відповідно до ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" станом на 01.01.2024 складає 99924,00 грн.
При цьому вказано підставу: Постанова Верховного Суду по справі №240/44080/21 від 13.09.2023, ч.2 ст.130 Конституції України, ч.3 ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Суд враховує, що у справі №240/44080/21 розглядався позов ОСОБА_2 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, тобто даним рішенням захищено права іншої особи, а не позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 135 Закону №1402-VІІІ, чинної на час виникнення спірних правовідносин, базовий розмір посадового окладу судді становить: судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2024 рік" від 09.11.2023 №3460-ІХ установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні.
Слід врахувати, що Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи №240/9028/24 вказала, що для визначення посадового окладу судді має застосовуватись розрахункова величина, визначена законами про Державний бюджет України на відповідний рік, а саме прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, а не прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року (постанова від 24.04.2025), яка в силу ч.4 ст.242 КАС України враховується судом при розгляді даної справи.
З урахуванням наведеного, суд резюмує, що базовий розмір посадового окладу судді станом на 01.01.2024 становив 63060 грн. (2102 грн*30), тоді як у довідці №1351/24-вих від 04.06.2024 року розмір окладу судді всупереч наведеним нормам обраховано, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року (3028 грн).
За таких обставин, з огляду на невідповідність довідки ТУ ДСА України в Житомирській області №1351/24-вих від 04.06.2024 року положенням ч.3 ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст.7 Закону України "Про Державний бюджет на 2024 рік" у відповідача не виникає обов'язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача відповідно до цієї довідки.
Враховуючи наведене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.А.Шуляк
Повний текст складено: 01 жовтня 2025 р.
01.10.25