про заміну відповідача на правонаступника
01 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/18193/25
категорія 111000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання відповідача про заміну відповідача на його правонаступника в адміністративній справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Житомирському районі Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 із позовом до Державної податкової інспекції у Житомирському районі Головного управління ДПС у Житомирській області, в якому просить:
- визнати незаконною бездіяльність Державної податкової інспекції у Житомирському районі Головного управління ДПС у Житомирській області, яка полягає у відображенні в інтегрованій картці платника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 даних згідно виправленого Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік (додаток 5), поданого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 разом із пояснювальною запискою;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Житомирському районі Головного управління ДПС у Житомирській області відкоригувати дані інтегрованої картки платника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 шляхом скасування нарахувань з єдиного внеску, відповідно до Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік з реєстраційним номером №2327911590 у сумі 11016,72 грн.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
21.08.2025 на адресу суду від представника відповідача надійшла заява про заміну сторони її правонаступником, а саме: ГУ ДПС у Житомирському районі ГУ ДПС у Житомирській області на його правонаступника - ГУ ДПС у Житомирській області.
Керуючись приписами частини 3 статті 194, частини 9 статті 205, частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження.
Згідно з частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Процесуальне правонаступництво можливе в будь-якій стадії процесу. Однією із підстав процесуального правонаступництва є припинення юридичної особи.
Судом встановлено, що в результаті проведених реорганізацій Державної податкової інспекції у Житомирському районі було перейменовано/реорганізовано у: 1998 році - у Державну податкову інспекцію Житомирського району; 2000 році - у Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Державної податкової адміністрації в Житомирській області; 2005 році - у Державну податкову інспекцію у м. Житомирі та Державну податкову інспекцію у Житомирському районі Державної податкової адміністрації в Житомирській області; 2011 році - у Державну податкову інспекцію у Житомирському районі Житомирської області Державної податкової служби; 2013 році - у Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області; 2014 році - у Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Житомирській області.
У 2018 році Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Житомирській області реорганізовано шляхом приєднання як структурного підрозділу до Головного управління ДФС у Житомирській області.
У 2019 році Головне управління ДФС у Житомирській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Житомирській області (юридична особа) та 09.08.2021 року Головне управління ДПС у Житомирській області припинено як юридичну особу публічного права.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» з 01.01.2021 Головне управління ДПС у Житомирській області, діє як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова №893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи ДПС за переліком згідно з додатком, що підтверджується витягом з ЄДРПОУ.
Поряд із цим установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та" прийняття; рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них. структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій (пункт 2 Постанови №893).
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначеннях положеннями про державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 3 Постанови №893).
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Наказ №529) було утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком. Можливість з 01.01.2021 забезпечення здійснення новоствореними територіальними органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються, була передбачена відповідним наказом від 24.12.2020 №755.
Крім того, регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується (наказ від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС»).
Відповідно до частини 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни Державної податкової інспекції у Житомирському районі Головного управління ДПС у Житомирській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 44096781).
Керуючись статтями 43, 52, 166, 243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Задовольнити заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 21.08.2025 вх. №65192/25.
Замінити відповідача у справі №240/18193/25 - Державну податкову інспекцію у Житомирському районі Головного управління ДПС у Житомирській області на її правонаступника - Головне управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 44096781).
Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Д.М. Гурін