30 вересня 2025 рокуСправа № 160/27554/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Бухтіярова М.М., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі питання про передачу до іншого адміністративного суду адміністративної справи №160/27554/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
24.09.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач просить:
-визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду рапорту про звільнення ОСОБА_1 , 1990 р.н., ІПН НОМЕР_2 з військової служби від 15.08.2025 року відповідно до абзацу 5 пункту 2 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий облік і військову службу»;
-зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт про звільнення ОСОБА_1 , 1990 р.н., ІПН НОМЕР_2 з військової служби від 15.08.2025 року відповідно до абзацу 5 пункту 2 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий облік і військову службу» та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду рапорту.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.09.2025 дана адміністративна справа розподілена судді Бухтіяровій М.М.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Правила територіальної підсудності адміністративних справ визначені статтями 25-28 КАС України.
За приписами частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Отже, позивач вправі обрати територіальну підсудність справи: або за своїм зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) або за місцезнаходженням відповідача.
Як вбачається з позовних матеріалів, зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_1 .
Відповідачем у даній справі визначено Військову частину НОМЕР_1 , місцезнаходження:
АДРЕСА_2 на викладене, дана справа територіально підсудна іншому адміністративному суду.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на викладене, адміністративну справу №160/27554/25 слід передати за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.25, 29, 241,248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративну справу №160/27554/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - передати за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.М. Бухтіярова