30 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10664/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач) про визнання неправомірною та скасування постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кушніра Станіслава Сергійовича від 05.09.2025 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн у виконавчому провадженні №78241497.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою від 05.09.2025 у виконавчому провадженні №78241497 за невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.01.2025 у справі №140/8835/24 на боржника ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5100,00грн.
Позивач вважає постанову державного виконавця про накладення штрафу незаконною та такою, що підлягає скасуванню, з огляду на те, що рішення суду після набрання ним законної сили ГУ ПФУ у Волинській області виконало в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження, здійснивши ОСОБА_1 перерахунок основного розміру пенсії в розмірі 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком. Позивач вказав, що 26.08.2025 ним підготовлено та надіслано відповідачу інформацію про добровільне виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження та зазначено, що ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 19.02.2024 відповідно до статті 54 Закону №796 застосовано прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений відповідно до Закону України від 09.11.2023 №3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік». Сума нарахувань на виконання рішення суду за період з 19.02.2024 по 31.08.2025 складає 102670,53 грн. З 01.09.2025 виплата пенсії ОСОБА_1 здійснюється у новому розмірі. Тобто рішення суду ОСОБА_1 виконано в межах покладених зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства, нарахування та виплата пенсії проводиться у розмірі 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком.
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами, за окремою категорією термінових адміністративних справ, передбачених статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги заперечив. В обґрунтування цієї позиції вказав, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження №78241497 з примусового виконання виконавчого листа №3615/2025, виданого 28.05.2025 Волинським окружним адміністративним судом про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 19.02.2024 перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком (з урахуванням раніше виплачених сум).
Старшим державним виконавцем відділу, керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» 03.06.2025 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №78241497, яку надіслано для відома та виконання сторонам виконавчого провадження за вих. №5629. Разом з тим, у вказаній постанові про відкриття виконавчого провадження вказано про необхідність виконання рішення суду боржником протягом 10 робочих днів. На вищезазначену постанову ГУ ПФУ у Волинській області листом від 20.06.2025 за №0300-0307-8/40849 повідомлено, що оскільки рішення суду виходить за межі розробленого програмного забезпечення, проводиться робота з опрацювання даного рішення, зокрема надіслано запит до Пенсійного фонду України. Після вирішення технічних моментів рішення суду ОСОБА_1 буде виконано в межах покладених зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства.
Відповідно до листа ГУ ПФУ у Волинській області від 26.08.2025 за №0300-0307-8/55363, після вирішення технічних моментів, на виконання рішення суду в серпні 2025 року ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 19.02.2024 відповідно до статті 54 Закону №796 застосовано прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік». Сума нарахувань на виконання рішення суду за період з 19.02.2024 по 31.08.2025 складає 102670,53 грн. З 01.09.2025 виплата пенсії ОСОБА_1 буде здійснюватись у новому розмірі. При цьому, заборгованість в розмірі 102670,53 грн за період з 19.02.2024 по 31.08.2025 внесена до Реєстру судових рішень для її погашення. Виплата нарахованих коштів буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Однак, на думку відповідача, державним виконавцем правомірно встановлено протиправну бездіяльності відповідача, що полягає у невиконанні виконавчого документа. Відтак просить суд відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі №140/8835/24, яке набрало законної сили 12.05.2025, серед іншого, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 19.02.2024 перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком (з урахуванням раніше виплачених сум).
Як слідує з матеріалів справи, 28.05.2025 для примусового виконання вказаного судового рішення в зобов'язальній частині Волинський окружний адміністративний суд видав стягувачу виконавчий лист №3615/2025р.
03.06.2025 постановою старшого державного виконавця Відділу ПВР Кушнір С.С. у ВП №78241497 відкрито виконавче провадження для примусового виконання виконавчого листа №3615/2025р.
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 20.06.2025 за №0300-0307-8/40849 повідомлено державного виконавця, що оскільки рішення суду виходить за межі розробленого програмного забезпечення, проводиться робота з опрацювання даного рішення, зокрема надіслано запит до Пенсійного фонду України. Після вирішення технічних моментів рішення суду ОСОБА_1 буде виконано в межах покладених зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства.
Крім того, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 26.08.2025 за №0300-0307-8/55363 повідомило державного виконавця про те, що після вирішення технічних моментів, на виконання рішення суду в серпні 2025 року ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 19.02.2024 відповідно до статті 54 Закону №796 застосовано прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік». Сума нарахувань на виконання рішення суду за період з 19.02.2024 по 31.08.2025 складає 102670,53 грн. З 01.09.2025 виплата пенсії ОСОБА_1 буде здійснюватись у новому розмірі.
Постановою старшого державного виконавця Відділу ПВР Кушніра С.С. від 05.09.2025 ВП №78241497 за неналежне виконання рішення суду у справі №140/8835/24, на підставі статей 63, 75 Закону №1404-VIII на боржника ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн.
ГУ ПФУ у Волинській області, не погоджуючись із вказаною постановою, звернулось з даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За правилами частин першої третьої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою, другою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: обов'язковості виконання рішень.
Як установлено пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з частиною першою статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За приписами пунктів 1, 16 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною першою статті 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Згідно із частиною другою статті 75 Закону №1404-VIII у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З аналізу наведених норм слідує, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано і таке невиконання сталося без поважних на те причин, тобто коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Установлення таких обставин здійснюється шляхом виконання державним виконавцем своїх обов'язків та реалізації прав, передбачених статтею 18 Закону №1404-VIII.
Відповідно до змісту положень частини 3 зазначеної правової норми, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, серед іншого, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Стосовно наявності фактичних підстав для винесення оскаржуваної постанови про накладення штрафу від 05.09.2025 ВП №78241497, суд зазначає наступне.
За обставин цієї справи виконавче провадження з примусового виконання рішення суду від 09.01.2025 у справі №140/8835/24 відкрито 03.06.2025. Боржник, отримавши постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження, мав обов'язок повідомити про виконання рішення суду та надати докази такого виконання протягом 10 робочих днів.
Як уже встановлено судом, листом від 20.06.2025 за №0300-0307-8/40849 позивач повідомив державного виконавця, що після вирішення технічних моментів рішення суду ОСОБА_1 буде виконано в межах покладених зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства. В подальшому, листом від 26.08.2025 №0300-0307-8/55363 ГУ ПФУ у Волинській області інформувало державного виконавця про добровільне виконання рішення суду, в якому не заперечувало, що за період з 19.02.2024 по 31.08.2025 має заборгованість перед стягувачем ОСОБА_1 102670,53 грн, невиплату якої пояснювало недостатністю бюджетних призначень з Державного бюджету на цю мету.
Зі змісту оскаржуваної постанови слідує, що основною підставою для накладення штрафу є відсутність доказів фактичного виконання рішення суду згідно з виконавчим документом.
Поряд тим суд звертає увагу, що матеріалами справи підтверджено, що після відкриття виконавчого провадження, ГУ ПФУ у Волинській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та з 01.09.2025 виплата пенсії ОСОБА_1 здійснюється у новому розмір.
Отже, з наданих доказів слідує, що на момент прийняття постанови про накладення штрафу (05.09.2025) ГУ ПФУ у Волинській області належно виконало судове рішення у межах покладених судом зобов'язань. Також матеріали справи свідчать про те, що позивач дотримався обов'язку щодо повідомлення державного виконавця про виконання рішення суду, надіславши листи від 26.08.2025 за №0300-0307-8/55363 про виконання рішення суду ОСОБА_1 (виконавче провадження №78241497).
Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи та наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що оскаржувана постанова про накладення штрафу від 05.09.2025 ВП №78241497 є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки фактично на момент її винесення позивачем виконане рішення суду у справі №140/8835/24 відповідно до змісту виконавчого листа та резолютивної частини рішення.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірність спірної постанови, факт порушення прав позивача знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, а тому адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Керуючись статтями 2, 72-77, 229, 243-246, 271, 272, 287 КАС України, суд
Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Володимирська, будинок 1, код ЄДРПОУ 43316386) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 05.09.2025 ВП №78241497 про накладення штрафу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його складення.
Суддя О.А. Лозовський