СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 2-а/759/296/25
ун. № 759/19931/25
08 вересня 2025 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Єросова І.Ю., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
02.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва із вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 №R31195 від 23.08.2025, закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, а також зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повернути на рахунок позивача помилково сплачені кошти у розмірі 8 500 грн. 00 коп. за вказаною постановою.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.09.2025 для розгляду даного позову визначено суддю Святошинського районного суду м. Києва Єросову І.Ю.
Суддя, вивчавши матеріли позовної заяви та додані до неї документи, доходить висновку про необхідність залишення вказаного позову без руху, з огляду на таке.
В силу ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, визначеним вказаною статтею.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Формою звернення до місцевого загального суду як адміністративного суду є позовна заява, яка за своїм змістом та формою повинна відповідати вимогам ст. 160 КАС України.
Крім того, ч. 7 ст. 161 КАС України закріплено, що до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Як вбачається із позовної заяви ОСОБА_1 , останній оскаржує постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 №R31195 від 23.08.2025, якою на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 8 500 грн. 00 коп. Водночас, копію оскаржуваного рішення позивачем до позовної заяви не долучено.
Так само позивач у своєму позові не надав суду інформацію про неможливість самостійного отримання копії оскаржуваної постанови та не клопотав про витребування такого рішення суб'єкта владних повноважень у порядку ст. 80 КАС України судом.
У свою чергу, суд звертає увагу, що ч. 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В силу приписів ст. 1 Закону України «Про судовий збір», судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
У свою чергу, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством та Кодексом України з процедур банкрутства.
Як вбачається зі змісту звернення ОСОБА_1 , останній звертається до суду саме із позовною заявою, за подачу якої ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено відповідну ставку судового збору.
Суддя звертає увагу, що відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подачу фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Таким чином, для правильного розрахунку суми судового збору слід звернутися до положень ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», відповідно до якого розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2025 року становить 3 028 грн. 00 коп.
Із наведеного слідує, що розмір судового збору за подачу даного позову становить 1 211 грн. 20 коп.
Разом з тим, суддя звертає увагу, що у даному випадку також слід застосувати положення ч. 3 ст. 4 Закону, згідно з якими при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Враховуючи, що позивач ОСОБА_1 звернувся до суду саме через систему «Електронний суд», то сума судового збору, яка підлягає сплаті позивачем ОСОБА_1 з урахуванням усіх коефіцієнтів, становить 968 грн. 96 коп.
Однак, звертаючись до суду із даним позовом, позивач ОСОБА_1 сплатив судовий збір у сумі 599 грн. 94 коп. (з вирахуванням комісії), що підтверджується платіжною інструкцією №0.0.4486574631.1 від 07.08.2025 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, невиконання позивачем вимог закону щодо сплати судового збору у належному розмірі є суттєвим недоліком, який підлягає виправленню позивачем у визначений судом строк.
Згідно з ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи, що позивач - ОСОБА_1 , звертаючись до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , не дотримався вимог ст. 160, 161 КАС України, позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності слід зашити без руху.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 20, 80, 160, 161, 169, 241-243, 248, 256 КАС України, Законом України «Про судовий збір», суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без руху.
Встановити спосіб усунення недоліків заяви шляхом долучення до позову копії постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 №R31195 від 23.08.2025 або клопотання про витребування доказів, а також здійснення доплати суми судового збору (369 грн. 02 коп.) і надання суду доказів про таке.
Надати позивачу строк на усунення недоліків заяви 5 (п'ять) днів з дня отримання копії ухвали.
Повідомити позивача, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у зазначений строк, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.Ю.Єросова