Ухвала від 01.10.2025 по справі 752/23090/25

Справа № 752/23090/25

Провадження №: 1-кс/752/8009/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100000001040 від 15.08.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.

Клопотання обґрунтовується тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100000001040 від 15.08.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що за результатами аналізу дотримання вимог чинного законодавства щодо оплати праці та порядку преміювання колишнього директора Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - Підприємство) ОСОБА_5 встановлено низку суттєвих невідповідностей положенням розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.01.2017 № 77, розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.07.2022 № 385. Виявлені невідповідності призвели до неефективних витрат на загальну суму 985.3 тис грн. Зокрема, встановлено наступне:

1. У контракті з директором передбачена можливість нарахування премій не лише за рахунок фонду матеріального заохочення, а й за рахунок частки доходу підприємства, що суперечить вимогам типового контракту, затвердженого розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.07.2022 № 385.

2. Премії керівнику нараховувалися не лише з фонду матеріального заохочення, а й за рахунок інших статей, зокрема адміністративних витрат (у сумі 63,5 тис. грн), що не відповідає встановленому порядку.

3. Однією з обов'язкових умов преміювання є відсутність простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості. Водночас встановлено, що в період з 2022 року по І півріччя 2024 року відбулося суттєве зростання дебіторської заборгованості населення за послуги з утримання будинків - з 152,75 млн грн до 225,1 млн грн (або на 47%). Однак у звітності Підприємства (форма для ДКВ) за III-IV квартали 2022 року та IIV квартали 2023 року інформація про прострочену дебіторську й кредиторську заборгованість не відображалася.

4. На підприємстві не встановлено диференційованих показників преміювання керівника за підсумками кварталу в межах фонду матеріального заохочення. Це суперечить вимогам розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.07.2022 № 385, яким затверджено Тимчасову типову форму контракту з керівником комунального підприємства на період дії воєнного стану. Зазначеним документом передбачено обов'язкове визначення основних і диференційованих показників як підстави для преміювання.

Крім того, протягом липня 2022 - березня 2024 року колишньому директору ОСОБА_5 щомісячно нараховувалася та виплачувалася доплата за роботу у вихідні дні без відповідного погодження з органом управління майном, всупереч умовам Колективних договорів. Це призвело до безпідставних витрат коштів у розмірі 328.3 тис. грн, з яких 59,2 тис. грн - ЄСВ (22%).

Крім того, встановлено необгрунтоване використання у лютому-березні 2024 році для боротьби з ожеледицею 17,8 т технічної солі у сумі 174,4 тис. грн, оскільки: згідно з первинними документами та даними бухгалтерського обліку списання 17,8т технічної солі у сумі 174,4 тис. грн здійснено без підтвердження формування піщано-сольової суміші, з недотриманням п. 5.29 та п. 5.30 «Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів», затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 14.02.2012 № 54 та «Про затвердження Змін до Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів», затверджене наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.12.2020 № 297, правил благоустрою (п. 8.3.16 «Правил благоустрою міста Києва», затверджених рішенням КМР від 25.12.2008 № 1051/1051) зокрема, списання у сумі 76,4 тис. грн проведено у періоді часу, коли у місті Києві фіксувалась згідно з даними синоптиків «плюсова» температура.

КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » закупівля 10 т технічної солі у сумі 98,0 тис. грн відбулась з порушенням, п.13 пп.4 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму военного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178, без достатнього обґрунтування такої необхідності шляхом укладання прямого договору без відкритих торгів (конкурентного способу).

Встановлено 2 закупівлі технічної солі по 10 т на загальну суму 196,0 тис. грн по ціні 9,8 тис. грн за 1т:

- договір на закупівлю товарів від 11.12.2023 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » - 10 т по ціні 9,8 тис. грн / т, видаткова накладна від 27.12.2023 № 241;

- договір на закупівлю товарів від 15.03.2024 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » - 10 т по ціні 9,8 тис. грн / т, видаткова накладна від 18.03.2024 № 11.

Згідно з накладними на внутрішнє переміщення 20 т вищевказаної технічної солі були передані у лютому та березні 2024 року матеріально-відповідальною особою Підприємства ОСОБА_6 на ЖЕДи, використання солі ЖЕДами у І півріччі 2024 року підтверджено актами списання у кількості 17,8 т у сумі 174,4 тис. грн, зокрема з 18 березня 2024 року відбулось списання 7,8 т у сумі 76,4 тис. грн солі, отриманої від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » по видатковій накладній від 18.03.2024 №11.

Аналізуючи залишки, надходження та списання матеріалів (піску, солі, піщано- сольової суміші) аудитори звертають увагу, що у 2022 та 2023 роках мало місце використання піску або піщано-соляної суміші, у 2024 році - піщано-сольової суміші та солі.

Використання 17,8 т технічної солі у 2024 році здійснювалось за відсутності облікованих залишків піску, що ставить під сумнів правильність та доцільність використання солі (без змішування з піском).

Також відмічають укладання договору придбання технічної солі у другій половині березня 2024 року (договір на закупівлю товарів від 15.03.2024 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ») - за даними метеорології - в період відсутності мінусових температур у місті. Дата 18.03 19.03 20.03 21.03 22.03 23.03 24.03 Температура день, градус. +4 +6 +5 +11 +13 + 13 +10 Температура ніч, градус. +1 +1 +1 +3 +2 +6 +4.

Отже, виникають сумніви необхідності такої угоди та використання технічної солі.

Крім того КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » проведено закупівлю кухонного приладдя, товарів для дому та господарства і приладдя для закладів громадського харчування (березові, пластикові мітли і віники сорго) (ідентифікатор лоту ІНФОРМАЦІЯ_9 ) вартістю 2 972 732, 00 грн. Мітла березові вищого гатунку в кількості 55 000 штук; віники сорго в кількості 10 000 штук та мітли пластикові в кількості 1 200 штук.).

На даний час, з метою встановлення всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, отримання інформації щодо проведених закупівель, встановлення обставин виконання умов договорів, виникла необхідність в отриманні речей та оригіналів документів, які перебувають у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).

В судове засідання слідчий не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі.

Крім того, слідчий просив розглянути подане клопотання про надання тимчасового доступу до зазначених речей та документів без виклику осіб, у володінні якої вони знаходяться, оскільки призведе до передчасного розголошення відомостей.

Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України вважає за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, за наведених слідчим підстав.

Відповідно до ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалось.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.

У відповідності до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів.

Керуючись статтями 107, 131, 132, 159-164, 166, 309, 372 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати слідчому СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , іншим слідчим з числа групи слідчих та прокурорам з числа групи прокурорів у кримінальному провадженні № 12025100000001040 від 15.08.2025, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій документів (в тому числі в електронному вигляді), які перебувають у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме до:

- Колективного договору Підприємства, наказів про призначення та документів, якими визначались посадові обов'язки на займаних посадах: ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 за період 2022-2025 років;

- розрахунково-платіжних відомостей, наказів по Підприємству, розрахункових листів працівників Підприємства, а також документів щодо преміювання ОСОБА_5 та ОСОБА_7 за 2021-2025 роки;

- Табелів обліку використаного робочого часу вищезазначених працівників Підприємства за період 2022-2025 років.

- договір на закупівлю товарів від 11.12.2023 № 241 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » - 10 т по ціні 9,8 тис. грн / т, видаткова накладна від 27.12.2023 № 241;

- договір на закупівлю товарів від 15.03.2024 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » - 10 т по ціні 9,8 тис. грн / т, видаткова накладна від 18.03.2024 № 11;

- Службова записка начальника відділу з обслуговування житлового фонду та благоустрою території ОСОБА_11 ;

- Накладні на внутрішнє переміщення 20 т вищевказаної технічної солі;

- Акти списання вищезазначеної солі у І півріччі 2024 року.

- Установчі документи (статут із змінами, довідки/витяги із органів державної реєстрації).

- Довідку про відкриті рахунки в банківських установах;

- Довідку про посадових осіб відповідальних за фінансово-господарську діяльність Підприємства у період проведення зазначених процедур закупівель (від планування процедур до укладення договорів), з правом першого та другого підпису та документи про призначення на такі посади;

- Положення про уповноважену особу та документи, що затверджують його (з усіма змінами та доповненнями);

- Документів, що стосуються закупівлі за ідентифікаційним номером: ІНФОРМАЦІЯ_9 та укладених за результатами її проведення договорами:

- Документи (рішення, службові, доповідні записки, заявки тощо) щодо обґрунтування та підтвердження формування потреби у закупівлі;

- Витяги з річного плану закупівель за 2022, 2025 роки (з усіма змінами та доповненнями) щодо зазначеної процедури закупівлі;

- Протоколи засідання уповноваженої особи (щодо затвердження річного плану закупівель та внесення до нього змін; обрання процедури закупівлі, про прийняті рішення за вказаною процедурою закупівлі);

- Документальне підтвердження щодо призначення відповідальних (уповноважених осіб) за організацію та проведення вказаних закупівель;

- Документи, на підставі яких здійснено обґрунтування розміру витрат, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість (листи до суб'єктів господарювання, комерційні пропозиції, попередній моніторинг цін тощо);

- Тендерної документації (включно з додатками, протоколами та іншими документами, складеними під час проведення торгів);

- Договори, укладені за результатами проведених вищенаведених процедур закупівель (з урахуванням всіх додатків, додаткових угод до них та листування);

- Первинні документи щодо виконання умов договору та здійснення оплати за надані послуги (накладні, акти здачі-приймання, виписки банку, платіжні доручення, платіжні відомості, тощо);

- Догори з субпідрядними організаціями та установами, що були залучені для виконання умов зазначеного договору.

Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1