Справа № 579/1244/25
3/579/617/25
30 вересня 2025 року Суддя Кролевецького районного суду Сумської області Моргун О.В., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Рекухи В.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділення поліції №1 (м.Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої АДРЕСА_1 , громадянки України, непрацюючої, паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
- за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 08 червня 2025 року близько 20 год. 00 хв. в м.Кролевець по вул. Куйбишева, 43 керувала транспортним засобом ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_3 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (мала різкий запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовилася, чим порушила п.2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Під час розгляду в суді справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 підтвердила факт керування транспортним засобом та відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, не чула, що їй пропонували пройти огляд на стан сп'яніння в лікарні.
Захисник просив провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Свідок ОСОБА_2 під час розгляду справи в суді пояснив, що 08 червня 2025 року він зупинив транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 . Остання мала ознаки алкогольного сп'яніння, різко виражений запах алкоголю з порожнини рота, зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Пропонував їй пройти медичне освідування на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі, вона це чітко чула та розуміла, однак відмовилась. ОСОБА_1 повідомила, що вживала алкогольні напої напередодні.
Факт вчинення ОСОБА_1 указаного правопорушення підтверджується матеріалами справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 08.06.2025 року серії ЕПР1 № 355635 (а.с. 2);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 08.06.2025 року (а.с. 5);
- відео-файлами, які містяться на DVD-R диску лазерних систем зчитування (а.с. 7).
Згідно ст.ст. 251, 254, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів, це офіційний документ відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.
Суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення можливо приймати до уваги як належний доказ - зміст якого відтворює фактичну обставину, оскільки в судовому засіданні встановлено, що протокол складений уповноваженою особою у встановленому законом порядку, і ознаки діяння, вчиненого ОСОБА_1 08 червня 2025 року близько 20 год. 00 хв. в м.Кролевець по вул. Куйбишева, 43 містять склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
У працівника поліції були всі підстави запропонувати пройти медичне освідування на стан алкогольного сп'яніння, вимог Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року № 1395, не порушено.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються серед іншого протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями свідків, показаннями засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Протокол про адміністративне правопорушення від 08.06.2025 року серії ЕПР1 № 355635 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП (а.с.2); направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 08.06.2025 року (а.с.5); відео-файли, які містяться на DVD-R диску лазерних систем зчитування (а.с. 7), пояснення свідка ОСОБА_2 в судовому засіданні іншими доказами, які маються в матеріалах справи, та які заслуговують на увагу суду, не спростовано.
У суду немає підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідком ОСОБА_2 у судовому засіданні.
Даних про заінтересованість зазначеного свідка відсутні, його пояснення є логічними, послідовними, узгоджуються та взаємодоповнюються, об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим доказам, які містяться у матеріалах справи.
Вказані докази є належними, допустимими та достовірними, здобуті з додержанням процесуальної процедури, не суперечать фактичним обставинам і об'єктивно узгоджується між собою, та не викликають у суду сумнівів.
За змістом відео-файлів, які містяться на DVD-R диску лазерних систем зчитування досліджених в судовому засіданні (а.с. 7), працівник поліції проінформував ОСОБА_1 про ознаки алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 підтвердила факт вживання алкогольних напоїв напередодні, таким чином у працівника поліції були всі підстави запропонувати пройти медичне освідування на стан алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 , перебуваючи поряд з працівником поліції, на пропозицію останнього від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовилася, відповіла «складайте протокол».
Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність серед іншого за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, про що складено протокол про адміністративне правопорушення, а ОСОБА_1 фактично відмовилася від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно п. 6, 7 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду затверджених постановою КМУ від 17 грудня 2008 р. № 1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Згідно п. 2 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої Наказом МВС України 09.11.2015 № 1452/735 огляд водія транспортного засобу на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я проводиться у присутності поліцейського в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів лікарем закладу охорони здоров'я .
ОСОБА_1 відмовилася від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я проводився у відсутності поліцейського, за змістом п. 5 висновку щодо результатів медичного огляду заповненим 8 червня 2025року- самозвернення.
Згідно ч. 4 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Суд не приймає до уваги висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, заповненим 8 червня 2025року (а.с.42) та акт медичного огляду від 8 червня 2025 року № 145 результат аналізу на наявність етилового спирту 0,19‰ (а.с.41) з тих підстав, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 5 ст. 266 КУпАП).
Доводи захисника про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, не заслуговують на увагу суду, та не приймаються судом, оскільки спростовуються вище проаналізованими доказами.
Доводи сторони захисту є необґрунтованими, викладені без надання доказів, зазначене суд розцінює як обраний спосіб захисту з метою ухилення від відповідальності.
Доказів, які б могли спростувати причетність ОСОБА_1 до вказаного правопорушення, суду не надано і такі у матеріалах справи відсутні.
Таким чином, з досліджених у справі доказів встановлено, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки керуючи транспортним засобом, відмовилася від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до повідомлення відділення поліції №1 (м.Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області згідно облікових даних автоматизованої системи НПУ на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідчення водія НОМЕР_4 вилучено 08.06.2025 року на зберігання до ВП №1 (м.Кролевець), позбавленою права керування ОСОБА_1 не значиться (а.с.6).
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь небезпеки для суспільства даного виду правопорушення, з метою запобігання вчиненню ним нових правопорушень, є підстави застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, передбачене санкцією ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини, який неодноразово відзначав, що рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторін (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain, серія A, № 303-A, §§ 29-30)). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною.
Відповідно до ст. 40-1, ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», керуючись ст.ст. 283 - 285, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання цієї постанови в частині стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Кролевецький районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О. В. Моргун