Рішення від 29.09.2025 по справі 130/305/25

2-о/130/56/2025

130/305/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" вересня 2025 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Заярного А.М.,

з участю секретаря судових засідань Мухи Р.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 в особі законного представника ОСОБА_1 , Міністерство оборони України про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу та перебування на утриманні загиблого військовослужбовця,

УСТАНОВИВ:

У січні 2025 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просила встановити факт проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу її та ОСОБА_3 та факт її перебування на утриманні загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня його смерті.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ ЗАЯВНИКА.

14.07.2015 було зареєстровано шлюб між заявником та ОСОБА_3 . Під час даного шлюбу у них народилась донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Влітку 2022 року між заявником та ОСОБА_3 виник конфлікт в результаті якого заявник звернулась до суду з позовом про розірвання шлюбу. Рішенням Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 30.09.2022 шлюб між ними було розірвано.

Після розірвання шлюбу вони не припинили подружні стосунки, продовжували проживати разом однією сім'єю як чоловік та дружина, а оскільки заявник займалась доглядом спільної доньки, ОСОБА_4 продовжував забезпечувати їх матеріально.

У вересні 2022 ОСОБА_3 пішов добровольцем захищати територіальну цілісність України, а ІНФОРМАЦІЯ_1 помер. Згідно з витягом з протоколу засідання штатної військово - лікарської комісії травма, яка призвела до смерті та причина смерті ОСОБА_3 пов'язана із захистом Батьківщини.

Оскільки заявник є членом сім'ї загиблого ОСОБА_3 та перебувала на його утриманні, вона має право на отримання одноразової грошової допомоги, у розмірі передбаченому Постановою № 168, проте при зверненні до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою щодо виплати їй одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_3 , їй було відмовлено у виплаті такої допомоги у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують перебування її на утриманні військовослужбовця.

Враховуючи вищевикладене, встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу та перебування на утриманні загиблого військовослужбовця дозволить заявнику реалізувати право на отримання допомоги.

Також, оскільки заявник з 2019 року не працює та не отримує жодного доходу, що підтверджується відповідною довідкою, ОСОБА_3 повністю забезпечував її та спільну дитину матеріально, систематично перераховуючи кошти заявнику, які стали для них єдиним джерелом доходу. Звертає увагу, що після винесення рішення про розірвання шлюбу надходження від ОСОБА_3 не припинилися.

01.09.2025 від заявника до суду надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких вона вказала, що колишній чоловік ОСОБА_3 після розірвання шлюбу систематично відвідував її та дитину. Під час несення служби постійно повідомляв їй своє місцезнаходження, розповідав про проходження служби, у неї були контакти усій його побратимів та командира, який і повідомив їй про загибель чоловіка.

Інші особи, які мають право на виплати передбачені Законом відсутні, адже матір ОСОБА_3 , ОСОБА_5 померла, а відомості про його батька записані на підставі ст. 135 СК України, зі слів матері.

ПИСОМОВІ ПОЯСНЕННЯ ЗАІНТРЕСОВАНОЇ ОСОБИ.

28.03.2025 від представника заінтересованої особи Міністерства оборони України надійшли письмові пояснень по суті заяви. Відповідно до даних пояснень представник просив відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 з підстав того, що заявником не надано суду належних та допустимих доказів, які підтверджують її належність до категорії непрацездатних осіб, які б у разі встановлення судом факту перебування на утриманні надавали їй право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом. Більш того, за умови відсутності інших потенційних отримувачів допомоги у зв'язку з загибеллю військовослужбовця, вказана допомога буде виплачена спільній дитині, а тому є незрозумілим факт звернення заявника до суду.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ, ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ.

04.02.2025 ухвалою судді відкрито провадження у справ, заява призначена до розгляду на 03.04.2025.

28.03.2025 надійшли письмові пояснення від заінтересованої особи.

03.04.2025 в судовому засіданні оголошено перерву до 17.06.2025.

17.06.2025 в судовому засіданні допитані свідки та оголошено перерву до 29.09.2025.

01.09.2025 від заявника надійшли додаткові пояснення.

29.09.2025 заявник ОСОБА_6 , яка також виступає як законний представник заінтересованої особи ОСОБА_2 , в судове засідання не з'явилась, надала заяву відповідно до якої просила розглянути подану нею заяву про встановлення факту у її відсутність та відсутність представника, заяву просила задовольнити у повному обсязі.

Представник заінтересованої особи - Міністерства оборони України, в судове засідання не з'явився.

У відповідності до ч. 3 ст. 211, ч.1 ст.223 ЦПК України, розгляд справи здійснено на підставі наявних у суду матеріалів у відсутність заявника та заінтересованої особи.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьками ОСОБА_2 зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с.13).

Згідно копії рішення Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 30.09.2022, шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 розірвано (а.с.14-15).

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Степове Покровського району Донецької області (а.с.16).

Відповідно до копії довідки Тарасівського старостинського округу Станіславчицької сільської ради Жмеринського району Вінницької області ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в період з 02.09.2022 до дня смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), на час відпусток приїздив до своєї колишньої дружини ОСОБА_1 та своєї доньки ОСОБА_2 , 2016 року народження в АДРЕСА_1 (а.с.17).

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України ОСОБА_7 не працює та не отримує доходів (а.с.18-18 на звороті).

На ім'я ОСОБА_3 видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 (а.с.19).

Згідно витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії ІІ Регіональної військово-лікарської комісії (протокол №838 від 14.03 2024) «Інші травми численних ділянок тіла, не класифіковані в інших рубриках. Вибухова травма. Ушкодження внаслідок військових дій, спричинені іншими видами вибухів та уламків», отримані 17.11.2023 молодшим сержантом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4, під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що підтверджено витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 21.01 2024 №21, послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено лікарським свідоцтвом про смерть №7472, виданим 20.112023 Дніпропетровським обласним бюро судово-медичної експертизи та свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 , виданим 29.11.2023 Ямпільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м Київ). Травма, яка призвела до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини (а.с.20).

Відповідно до копії витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оброни України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 21.06.2024 документи ОСОБА_1 вирішено повернути для доопрацювання з метою подання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця (в тому числі рішення суду), що підтверджують, шо дають право на отримання одноразової грошової допомоги (а.с.21, 21 зворот).

Також на підтвердження факту проживання однією сім'єю з ОСОБА_3 без реєстрації шлюбу та перебування на його утриманні заявником було надано: виписку по надходження по карті ОСОБА_1 , згідно якої зафіксовано переказ кошти на її рахунок від ОСОБА_3 (а.с.22-29).

Згідно копії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.30- 30 на звороті).

Відповідно до копії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_5 , відомості про батька записані відповідно до ст. 135 СК України (а.с.31-31 на звороті), що також стверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 (а.с.99).

Як вбачається з копії військового квитка серії НОМЕР_5 ОСОБА_3 , в графі сімейний стан міститься запис про одруження, - дружина ОСОБА_1 , - донька ОСОБА_2 (а.с.95-98; 112).

Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.07.2025, наданої у відповідь на адвокатський запит в ІНФОРМАЦІЯ_6 відсутня особова картка ОСОБА_3 (а.с.113).

Також в судовому засіданні було прослухано запис телефонних розмов ОСОБА_1 з ОСОБА_3 , записані на флеш - носій та переглянуто скріншоти їх повідомлень. Також на флеш носії містяться сімейні фото, переписка ОСОБА_1 з командиром, докази проведення поховання ОСОБА_3 . Окрім іншого, як вбачається з голосових повідомлень ОСОБА_3 адресованих ОСОБА_1 , останній наполягав на збереженні даних повідомлень задля отримання ОСОБА_1 гарантованих Законом виплат у разі його смерті (а.с.114).

Також в судовому засіданні буди допитані свідки.

Свідки ОСОБА_11 та ОСОБА_12 підтвердили в судовому засіданні факт спільного проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_3 як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, проведення спільного часу ОСОБА_3 разом з дружиною і донькою та продовження сімейних відносин після розірвання шлюбу до смерті.

МОТИВИ СУДУ. НОРМИ ПРАВА, ЗАСТОСОВАНІ СУДОМ.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За приписами п.5 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки - складають сім'ю.

Про ознаки проживання однією сім'єю висловився і Конституційний Суд України у своєму рішенні від 3.06.99 №5-рп/99, в якому зазначив, що до членів сім'ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв'язках. Обов'язковою умовою для визнання їх членами сім'ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.

Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв'язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» суд визначив, що «поняття сім'ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» de facto зв'язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».

Згідно вимог ч.4 ст. 3 СК України сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Поняття сім'ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов'язкової ознаки сім'ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім'я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, що й є ознаками сім'ї.

Згідно із частинами 1, 2 статті 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов'язків подружжя.

Відповідно до частини 1 статті 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.

Отже, проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов'язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно.

Для встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всі ознаки, що притаманні наведеному визначенню.

Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.

Домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об'єднують та витрачають кошти.

Взаємність прав та обов'язків передбачає наявність як у жінки, так і у чоловіка особистих немайнових і майнових прав та обов'язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно - правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з'ясування місця і часу такого проживання.

Підтвердженням цього може бути їх реєстрація за таким місцем проживання, пояснення свідків, представників житлово-експлуатаційної організації. Щодо часу проживання слід зазначити, що за своєю природою проживання однією сім'єю спрямоване на довготривалі відносини.

Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. До таких фактів можна віднести - підтвердження перебування особи на утриманні померлого.

Згідно роз'яснень, які містяться у п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним основним джерелом засобів для існування Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд установить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи яка надавала йому утримання

Конституційний Суд України в рішенні від 03 червня 1999 року у справі № 1- 8/99 (№ 5-рп/99) роз'яснив, під членом сім'ї військовослужбовця треба розуміти особу, пов'язану кровними (родинними) зв'язками або шлюбними відносинам постійним проживанням з військовослужбовцем, веденням з ним спільного господарства. До кола членів сім'ї військовослужбовця належать його (її) дружина (чоловік), їх діти, батьки. Діти є членами сім'ї незалежно від того, чи є це діти будь кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні

Членом сім'ї, що перебуває на утриманні військовослужбовця (пункт 6 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), є та з визначених у пункті 1 цього Рішення особа, що перебуває на повному утриманні військовослужбовця або одержує від нього допомогу, яка є для неї постійним і основним джерелом засобів до існування. Це особи, що не мають власних доходів, або особи, пенсія, стипендія чи інший сукупний середньомісячний доход яких не перевищує офіційно встановленої межі малозабезпеченості (до законодавства визначення прожиткового мінімуму). До них належать зокрема непрацездатні.

Утримання може полягати у систематичній грошовій допомозі у виді витрат на утримання житла, його ремонті, сплату комунальних платежів, купівлі продуктів харчування, речей першої необхідності тощо. Тому, отримання особою інших виплат не можуть бути перешкодою для визнання факту перебування її на утриманні.

Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то необхідно встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування. Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу і що померлий виконував обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги необхідно з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 13 січня 2021 року у справі № 592/17552/18, від 22 жовтня 2020 року у справі № 210/343/19, від 22 травня 2019 року у справі № 520/6518/17, від 27 червня 2018 року у справі № 210/2422/16.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», чинного станом на 18.08.2023 передбачені соціальні виплати, в тому числі і одноразова грошова допомога у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця ЗСУ в період воєнного стану.

А як зазначено в ч.4 ст.16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів для існування.

Таким чином, для встановлення факту перебування особи на утриманні померлого необхідно дослідити зазначені обставини в сукупності та враховувати, що одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів чи окреме проживання від померлого не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Оцінивши докази по справі суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, оскільки факт спільного проживання її з ОСОБА_3 , як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу у період, доведено дослідженими вище доказами. Цей факт надасть право ОСОБА_1 звернутись до компетентного органу із заявою для отримання виплати у зв'язку із загибеллю ОСОБА_3 , пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби. Також, суд вважає, що встановлення факту перебування на утриманні, про який просить заявник, знайшло повне підтвердження в судовому засіданні і його об'єктивність не викликає у суду сумніву, а тому вимога про встановлення факту перебування на утриманні є обґрунтованою та також підлягає задоволенню.

Однак, суд звертає увагу, що встановлений цього факт не є безумовною підставою для отримання заявницею такої виплати, також суд у цій справі не має права надавати оцінку доказам щодо наявності чи відсутності у заявниці права на отримання такої виплати.

Чи віднесено осіб, які проживали однією сім'єю з загиблим/загиблою, як чоловік та жінка, без шлюбу, до членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, які мають право на таку виплату має вирішити компетентний орган у відповідності до вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII; Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168; Наказу Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45, яким затверджено «Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану»; Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.

Керуючись ст.ст. 3-7, 9-10, 13, 19, 76-82, 263-265, 268, 273, 294, 315-319 ЦПК України, Суд

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

Встановити факт перебування ОСОБА_1 на утриманні загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 30.09.2022 до дня його смерті.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 273 ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 ),

ОСОБА_2 в особі законного представника ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 )

Міністерство оборони України (місцезнаходження: 03168м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд.6, код ЄДРПОУ 00034022).

Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ