Рішення від 01.10.2025 по справі 918/1184/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 , вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2025 р. Справа № 918/1184/24(918/758/25)

ІНФОРМАЦІЯ_2 у складі: суддя ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом ІНФОРМАЦІЯ_3

до Відкритого акціонерного товариства " ІНФОРМАЦІЯ_4 "

до ОСОБА_3

про стягнення коштів

в межах справи № 918/1184/24 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства " ІНФОРМАЦІЯ_4 "

За участю представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідачів: не з'явилися.

ВСТАНОВИВ:

ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - Позивач) звернулося до ІНФОРМАЦІЯ_5 з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (далі - Відповідач 1) та до ОСОБА_3 (далі - Відповідач 2) в якій просить стягнути поточну заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 114737,79 грн за період з лютого 2025 року - липень 2025 року включно.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що головним управлінням було надіслано до ВАТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " розрахунки по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню підприємством, призначених відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 ч.2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період лютий 2025 року - липень 2025 року включно на загальну суму 114737,79 грн.

Позивач зазначає, що відповідач з 01.01.2022 року є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення згідно Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року №400/97-ВР, і на нього надалі покладено обов'язок відшкодувати Фонду витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003р. ІНФОРМАЦІЯ_3 призначено пенсію на пільгових умовах громадянам, які працювали у відповідача відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 за № 1788 - XII та до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач вказує, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Відповідач у встановлені Законом строки не відшкодував фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 114 737,79 грн за період лютий 2025 - липень 20254 року включно. Оскільки у лютому 2025 року сума по розрахунку не змінювалась і становила ту ж суму, що була у січні 2025 року, то відповідно до п. 6.4 Інструкції боржнику такий розрахунок не надсилавсь, тож сума, що була визначена у розрахунку на січень 2025 року підлягала до сплати і у лютому 2025 року. Сума відшкодування виплати пенсії змінювалась у березні, квітні, травні, червні та липні 2025 року, то такі розрахунки було направлено на адресу боржника.

01.09.2025 року до господарського суду від представника позивача надійшла заява від 01.09.2025 року про проведення засідання за відсутності учасника справи в якій просить суд розгляд справи, призначений на 03.09.2025 р. о 11-30 год. провести без участі представника головного управління, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

11.09.2025 року до господарського суду від представника позивача надійшла заява від 10.09.2025 року про проведення засідання за відсутності учасника справи в якій просить суд розгляд справи, призначений на 01.10.2025 р. о 10-30 год. провести без участі представника головного управління, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідачі відзиву у строки і порядку, визначені ухвалою суду від 18.08.2025 року, не надали, а відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 18.08.2025 року постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та розгляд справи призначити на "03" вересня 2025 р.

Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 03.09.2025 року розгляд справи відкладено на "01" жовтня 2025 р.

Представник позивача в судове засідання 01.10.2025 року не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка ІНФОРМАЦІЯ_5 про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (Ухвала від 03.09.2025 р.) надіслано одержувачу ІНФОРМАЦІЯ_3 в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 03.09.2025 року об 20:03 год.

Представник відповідача - Відкритого акціонерного товариства " ІНФОРМАЦІЯ_4 " в судове засідання 01.10.2025 року не з'явився, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив. До господарського суду повернулися ухвали суду від 18.08.2025 р. та від 03.09.2025 року, з відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою", які направлялися на адресу відповідача, вказану в заяві - АДРЕСА_1 .

Інша адреса відповідача, ніж та, яка зазначена позивачем у позовній заяві, суду не відома.

Відповідач - ОСОБА_3 в судове засідання 01.10.2025 року не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка ІНФОРМАЦІЯ_5 про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (Ухвала від 03.09.2025 р.) надіслано одержувачу арбітражному керуючому ОСОБА_3 в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 03.09.2025 року об 20:03 год.

ІНФОРМАЦІЯ_6 звертає увагу на те, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду.

При цьому, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 20.07.2021 р. у справі № 916/1178/20, де зазначено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.

Також, суд враховує висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 19.12.2022 р. у справі № 910/1730/22, згідно якого у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв'язку та/або адреси електронної пошти, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена статтями 162, 165, 258, 263, 290, 295 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.

Ухвали суду від 18.08.2025 року та від 03.09.2025 року надіслано на поштову адресу відповідача, а тому суд вважає, що ним вчинено всі можливі дії щодо належного повідомлення відповідача про розгляд справи господарським судом.

На підставі зазначеного, відповідно до ст. 242 ГПК України, ухвали суду від 18.08.2025 року та від 03.09.2025 року, вважаються врученими, а відповідач таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Статтею 42 ГПК України визначено права та обов'язки учасників судового процесу.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 ГПК України, учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" визначено, що судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання, крім ухвал про арешт майна та тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальних провадженнях, ухвал господарського суду про надання дозволу органам ІНФОРМАЦІЯ_7 на проведення перевірки суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю та/або вчинення передбачених законодавством про захист економічної конкуренції процесуальних дій у вигляді проведення огляду, накладення арешту, опломбовування (опечатування), вилучення, які підлягають оприлюдненню не раніше дня їх звернення до виконання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.

Частинами 1 та 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" передбачено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень функціонує в межах Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

З огляду на вказане учасники справи не були позбавлені права та можливості ознайомитись з ухвалами у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов'язку.

Оскільки відповідачі не скористалися своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За таких обставин, враховуючи, що неявка представників позивача та відповідачів не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 29.01.2025 року відкрито провадження у справі № 918/1184/24 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства " ІНФОРМАЦІЯ_4 " та серед іншого постановлено: визнати вимоги кредитора ІНФОРМАЦІЯ_8 у розмірі 3 630 686,71 грн (з яких: 2461680,61 грн - заборгованість з основного платежу (третя черга задоволення вимог кредиторів); 1169006,10 грн - штрафні санкції та пеня (шоста черга задоволення вимог кредиторів), 30280,00 грн судового збору за подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (перша черга задоволення вимог кредиторів) та 72000,00 грн авансування винагороди арбітражного керуючого (перша черга задоволення вимог кредиторів); ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів; ввести процедуру розпорядження майном боржника - Відкритого акціонерного товариства " ІНФОРМАЦІЯ_4 " строком на сто сімдесят календарних днів, до 18.07.2025 року; розпорядником майна призначити ОСОБА_3 .

На даний час провадження перебуває на стадії розпорядження майном.

З матеріалів справи вбачається, що працівникам ВАТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 на посадах, визначених за Списком № 2 призначена та виплачується пенсія на підставі виданих вказаним підприємством довідок, що уточнюють особливий характер роботи.

Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_9 від 22.11.2021 року у справі 3 460/5660/21 позов ОСОБА_8 до ІНФОРМАЦІЯ_3 задоволено частково. Ухвалено: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у не зарахуванні ОСОБА_8 до пільгового стажу періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, а саме: з 1992 по 1995 роки та з 01.10.2002 по 01.10.2010 роки у ВАТ " ІНФОРМАЦІЯ_10 "; визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_3 у призначенні ОСОБА_8 пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку з 02.01.2021; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 зарахувати до стажу ОСОБА_8 період його роботи з 1992 по 1995 роки та з 01.10.2002 по 01.10.2010 роки у ВАТ " ІНФОРМАЦІЯ_10 ", та призначити ОСОБА_8 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 02 січня 2021 року; стягнути на користь ОСОБА_8 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_3 судовий збір у розмірі 605 грн 33 коп.

Отже, ВАТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", як підприємство, працівники якого були зайняті на роботах, включених до Списку № 2, та вийшли на пенсію на пільгових умовах, зобов'язано сплачувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку такому працівнику пільгової пенсії.

За твердженням позивача, ІНФОРМАЦІЯ_3 було надіслано до Відкритого акціонерного товариства " ІНФОРМАЦІЯ_4 " розрахунки по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню підприємством, призначених відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 ч.2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період лютий 2025 року - липень 2025 року включно на загальну суму 114737,79 грн.

Відповідач - ВАТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " з 01.01.2022 року є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення згідно Закону № 400/97-ВР, і на нього надалі покладено обов'язок відшкодувати Фонду витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності Закону № 1058 -IV.

ІНФОРМАЦІЯ_3 призначено пенсію на пільгових умовах громадянам, які працювали у відповідача від до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 р. за № 1788 - XII та до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідач у встановлені Законом строки не відшкодував фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 114737,79 грн за період лютий 2025 - липень 20254 року включно.

На підтвердження обставин, викладених у позовній заяві, ІНФОРМАЦІЯ_11 додані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 ч.2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які були направлені на юридичну адресу ВАТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", зокрема: розрахунок № 1700-0504-8/2055 від 14.01.2025 року з січня 2025 року; розрахунок № 1700-0504-8/15509 від 06.03.2025 року з березня 2025 року; розрахунок № 1700-0504-8/24815 від 07.04.2025 року з квітня 2025 року; розрахунок № 1700-0504-8/33625 від 09.05.2025 року з травня 2025 року; розрахунок № 1700-0504-8/42663 від 12.06.2025 року з червня 2025 року; розрахунок № 1700-0504-8/51423 від 11.07.2025 року з липня 2025 року.

Докази оскарження відповідачем до ІНФОРМАЦІЯ_12 та до суду вказаних розрахунків, суду не подано.

Згідно розрахунку суми позову до ВАТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", відшкодуванню підлягають витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з лютого 2025 року - липень 2025 року у розмірі 114 737,79 грн.

Доказів сплати ВАТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " заборгованості по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 114 737,79 грн суду не подано.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Згідно з ч. 1 та ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Частиною 1 статті 14 ЦК України визначено, цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно частини 1 статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частиною 1 статті 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997 року.

Пунктом 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування ІНФОРМАЦІЯ_12 та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", цей закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Згідно з приписами пункту 2 "Прикінцеві положення" розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

- підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

- за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

Коло осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи за списком № 2 визначено, зокрема, підпунктами "б"-"з" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету ІНФОРМАЦІЯ_13 , нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат ІНФОРМАЦІЯ_13 на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначає Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ІНФОРМАЦІЯ_13 , яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_14 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція). Ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Порядок відшкодування підприємствами витрат ІНФОРМАЦІЯ_13 на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається розділом 6 Інструкції.

Згідно з вимогами пункту 6.1. Інструкції, для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

- особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

- особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах (абз. 1 та абз. 2 п. 6.2. Інструкції).

Згідно з положеннями пункту 6.4. Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами ІНФОРМАЦІЯ_13 щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до пункту 6.7. Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу ІНФОРМАЦІЯ_12 за місцезнаходженням підприємства (абз. 1 п. 6.8. Інструкції).

Обов'язок з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених у порядку ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", повністю покладений на підприємства.

Підставою для відшкодування підприємством органам ІНФОРМАЦІЯ_12 на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період. Вказане узгоджується із правовою позицією викладеною у постановах Верховного Суду від 18.06.2020 р. у справі №813/1375/17, від 29.09.2020 р. у справі №820/1957/18, від 10.09.2020 р. у справі № 820/6674/15.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, за відсутності обгрунтованих заперечень з боку відповідачів судом визнано доведеним факт визначення органами ІНФОРМАЦІЯ_13 фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з лютого 2025 року по липень 2025 року у розмірі 114 737,79 грн.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та стягнення з Відкритого акціонерного товариства " ІНФОРМАЦІЯ_4 " поточної заборгованості по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 114 737,79 грн з лютого 2025 року по липень 2025 року включно.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору (з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору) у розмірі 2 422,40 грн покладаються на відповідача у справі.

Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; рахунок НОМЕР_3 (пільгові), МФО НОМЕР_4 , філії АТ " ІНФОРМАЦІЯ_15 ") 114 737,79 грн (сто чотирнадцять тисяч сімсот тридцять сім гривень 79 копійок) поточної заборгованості по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій за період з лютого 2025 року - липень 2025 року включно та 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок) витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Позивач (стягувач): ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Відповідач (боржник): Відкрите акціонерне товариство " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до ІНФОРМАЦІЯ_16 в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 01 жовтня 2025 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: ІНФОРМАЦІЯ_17 .

Суддя ОСОБА_1