Рішення від 30.09.2025 по справі 918/637/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" вересня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/637/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді А.Качура,

розглянув матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до відповідача: Відділу культури і туризму Дубенської міської ради

про: стягнення в сумі 112 208,08 грн

секретар судового засідання: С.Коваль

представники:

від позивача: Л.Янкевич

від відповідача: не з'явився

ОПИС СПОРУ

Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулось до Господарського суду Рівненської області з позовом до Відділу культури і туризму Дубенської міської ради про стягнення 112 208,08 грн необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позовні вимоги аргументовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору з розподілу природного газу про що підписана заява - приєднання №BD-224 від 22 квітня 2024 року.

Позивач вказує, що 20.12.2024 року працівниками позивача на об'єкті відповідача за адресою вул. Д. Галицького, 24, у м. Дубно, було складено акт про порушення №0830 та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: порушення пп.1, п. 3 , глави 2, розділу ХІ Кодексу ГРМ ( робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (несправність коректора, дані не зчитуються, табло коректора не відображає інформацію).

Комісією позивача було задоволено акт про порушення №0830 від 20.12.2024 року, який складений про порушення п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Причина перерахунку розподіленого природного газу - робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі внаслідок чого споживання природного газу обліковувалося некоректно. Донарахований об'єм газу становить: 5 365,27 м3. Загальна вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу становить 112 208,08 грн з ПДВ.

12.02.2025 листом №Рвф/100/10.2-ВИХ-1433-25 доведено до відома відповідача про рішення комісії позивача та надано акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу від 23.01.2025 року та рахунок на оплату №970 від 07.02.2025 року. Однак, відповідачем не вжиті заходи про задоволення законних вимог про проведення оплати.

Відзиву на позов відповідач суду не надав.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 10 липня 2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 29 липня 2025 року.

Ухвалою суду від 29 липня 2025 року суд відклав підготовче засідання на 2 вересня 2025 року.

Ухвалою суду від 2 вересня 2025 року закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 16 вересня 2025 року.

Судове засідання з розгляду справи по суті 16 вересня 2025 року не відбулося у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.

Ухвалою суду від 22 вересня 2025 року суд призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 30 вересня 2025 року.

Учасники справи належним чином повідомлені про місце дату та час розгляду справи що стверджується довідками про доставку до електронних кабінетів сторін ухвали суду від 22 вересня 2025 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов.

У судове засідання відповідач не з'явився.

МОТИВИ СУДУ ПРИ ПРИЙНЯТТІ РІШЕННЯ

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.

22 квітня 2024 року Відділом культури і туризму Дубенської міської ради було підписано заяву-приєднання №BD-224 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 затверджено типовий договір розподілу природного газу.

Відповідно до 1.3. договору, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634. 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

За цим договором Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмір і, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно із пп. 4 п. 7.2. договору, Оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем .

Як слідує з матеріалів справи, 20.12.2024 року працівниками позивача на об'єкті відповідача за адресою вул. Д. Галицького, 24, м. Дубно, було складено акт про порушення №0830 та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: порушення пп.1, п. 3 , глави 2, розділу ХІ Кодексу ГРМ (робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (несправність коректора, дані не зчитуються, табло коректора не відображає інформацію), з приміткою: "несправність коректора, дані не зчитуються, табло коректора не відображає інформацію".

Акт містить запис представника споживача (Муштук В.П.) про відсутність зауважень до акту.

У зв'язку з наведеним, представниками позивача за участю відповідача було встановлено підмінний коректор, що підтверджується актом про розпломбування та зняття засобів вимірювальної техніки від 20.12.2024 року, актом перевірки вузла обліку природного газу від 20.12.2024 року та актом про усунення порушень від 20.12.2024 року.

Комісією Рівненської філії ТОВ "Газотранспортні мережі України" з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ, оформленого протоколом засідання комісії №0830 від 23.01.2025 року, було задоволено акт про порушення 0830 від 20.12.2024 року, який складений про порушення п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Комісією установлено, що комерційний ВОГ працював в позаштатному режимі, що проявляється у відсутності зміни показань коректора (коректор несправний, дані не зчитуються, табло коректора не відображає інформацію).

А тому, згідно з вимогами Кодексу ГРМ комісією прийнято рішення провести перерахунок розподіленого об'єму природного газу, які передбачені п.5 глави 4 розділу ХІ Кодексу . Причина перерахунку розподіленого природного газу - робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі внаслідок чого споживання природного газу обліковувалося некоректно.

Згідно з актом-розрахунком №0830 від 23.01.2025 року споживачу проведено нарахування об'єму природного газу, а саме у період розрахунку з 07:00 год 01.12.2024 по 10:20 год 20.12.2024. Причина перерахунку об'єму розподіленого природного газу - несправність коректора об'єму газу КПЛГ-2.01Р № 02546. Показник лічильника газу станом на початок розрахункового періоду: V0 = 84 544,4 м3. Показник лічильника газу станом на дату виявлення порушення: V1 = 88 880,67 м3. Різниця між показниками лічильника газу за вказаний період становить: Vр = 88 880,67 - 84 544,4 = 4 336,27 м3. Донарахований об'єм газу разом з коефіцієнтом приведення відповідно до вимог державних стандартів становить: 5 365,27 м3.

Також у акті - розрахунку вказано, що середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень Глави 6 Розділу ХІV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу становить 20,91378 грн з ПДВ за 1 м3 природного газу. Таким чином, загальна вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу становить 112 208,08 грн з ПДВ.

12 лютого 2025 року Рівненська філія ТОВ "Газотранспортні мережі України" направила відповідачу лист щодо розгляду акта про порушення №Рвф/100/10.2-ВИХ-1433-25, у якому споживача повідомлено про розглянутий акт про порушення та донарахування вартості спожитого необліокваного природного газу.

До вказаного листа позивач долучив акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу від 23.01.2025 року та рахунок на оплату №970 від 07.02.2025 року.

Згідно з рахунком на оплату №970 від 7 лютого 2025 року вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу становить 112 208,08 грн.

Позивач вказує, що відповідач не провів оплату вказаної в рахунку на оплату суми донарахованого об'єму природного газу.

Матеріали справи не містять доказі оплати рахунку №970 від 7 лютого 2025 року.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін

З наведених обставин видно, що спірні правовідносини є за своїм змістом майновими, заснованими на договорі, та стосуються прав та обов'язків щодо надання послуг з розподілу та споживання природного газу. Спірний характер правовідносин базується на тому, що позивач вважає свої права порушеними з огляду на відсутність добровільної сплати відповідачем не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з нормами статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з правилами пункту 1 глави 1 розділу Х Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), приладовий облік природного газу в ГРМ (тут і далі ГРМ - газорозподільна система) організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ (тут і далі ВОГ - вузол обліку природного газу) інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.

Згідно з положеннями пункту 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Згідно з правилами пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).

Під час обстеження лічильника газу на об'єкті споживача було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп.1, п. 3, глави 2, розділу ХІ Кодексу ГРМ (робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (несправність коректора, дані не зчитуються, табло коректора не відображає інформацію), з приміткою: "несправність коректора, дані не зчитуються, табло коректора не відображає інформацію".

Згідно з підпунктом 1, пункту 3, глави 2, розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Згідно з положеннями пункту 1 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно з нормами пункту 5 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема у таких випадках: визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ; робота поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність).

Об'єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури: за значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на ГРС за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ; за значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п'ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік.

При розрахунках враховується, за яким саме каналом виміру тиску або температури відсутні достовірні результати виміру.

При виявленні випадків, коли датчик тиску, та/або датчик температури, та/або обчислювач (коректор) об'єму газу працює поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність) (фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ) - перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за час тривалості аварійного/діагностичного повідомлення та з урахуванням строку усунення порушення. Обсяг газу, порахований коректором/обчислювачем за час тривалості аварійної/позаштатної ситуації, в таких випадках до уваги не береться.

При визнанні датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу непридатними до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ та/або пошкодженні пломб, а також при пропущенні строку періодичної повірки зазначених ЗВТ з вини споживача перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з початку розрахункового періоду (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування Оператором ГРМ справного та повіреного ЗВТ, що підтверджується відповідним актом між Оператором ГРМ та споживачем.

У випадку виявлення помилок при спільному введенні в конфігурацію комерційного ВОГ недостовірних даних (зокрема щодо діаметру газопроводу, звужуючого пристрою, кількості імпульсів), що вплинуло на кінцевий результат вимірювання, проводиться перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу з урахуванням дійсних значень параметрів комерційного ВОГ за період від дати введення недостовірних значень до дати введення дійсних значень.

Згідно з приписами Розділу ХІ, Глави 5 Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу (п .1 Розділу ХІ, Глави 5 Кодексу ГРМ).

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (п. 2 Розділу ХІ, Глави 5 Кодексу ГРМ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу") (пункт 8 Розділу ХІ, Глави 5 Кодексу ГРМ) .

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення .

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 1 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ: для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 1-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення попередньої щодобової алокації відборів. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути оплачена Оператору ГРМ: для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку (пункт 11 Розділу ХІ, Глави 5 Кодексу ГРМ).

Згідно з умовами пункту 12 Розділу ХІ, Глави 5 Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу": 1) ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведеного до стандартних умов, що складається з одного або кількох вимірювальних комплексів та / або: лічильника газу в комплекті з реєструвальними приладами температури і тиску газу; лічильника газу в комплекті з показувальними приладами температури і тиску газу; лічильника газу, вимоги до якого встановлюються нормативно-правовими і нормативно-технічними документами; 2) комерційний (приладовий) облік природного газу - визначення за допомогою ВОГ обсягу споживання та / або реалізації природного газу, на підставі якого проводяться взаєморозрахунки між споживачами природного газу та суб'єктами господарювання, що здійснюють постачання природного газу.

Суд ураховує, що згідно з підпунктом 1 пункту 3 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Визначення роботи комерційного ВОГ у позаштатному режимі відображено у Главі 6 Розділу Х Кодексу ГРМ, у пункті 6 якої вказано, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу.

Тобто Кодексом ГРМ передбачені випадки, коли порушення може відбуватись і без вини споживача, внаслідок роботи приладу обліку в позаштатному режимі у випадку коли споживання газу не обліковується, або обліковується некоректно (фактично спожитий об'єм не відповідає об'єму, спожиття якого обліковано лічильником).

Суд дослідив та встановив, що протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ №0830 від 23 січня 2025 року та акт розрахунок №0830 від 23 січня 2025 року відповідають вимогам Розділу ХІ Кодексу ГРМ, матеріали справи не містять заперечень відповідача щодо встановлених порушень роботи приладу обліку, незгодою з порядком обрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості.

Докази оплати виставленого рахунку матеріали справи не містять.

Висновки суду

За результатами розгляду спору суд встановив наявність підстав для задоволення позову про стягнення з відповідача на користь позивача 112 208,08 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Розподіл судових витрат

Згідно з положеннями статті 129 Господарського процесуального кодексу України, інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

У зв'язку із задоволенням позову, судові витрати що складаються з судового збору в розмірі 2 422,40 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Відділу культури і туризму Дубенської міської ради (35600, Рівненська обл., місто Дубно, вулиця Замкова, будинок 13, ідентифікаційний код 23308953) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33027, Рівненська обл., Рівненський р-н, місто Рівне, вул.Вишенського Івана, будинок 4, ідентифікаційний код 45182059) 112 208 (сто дванадцять тисяч двісті вісім) грн 08 коп вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять два) грн 00 коп судового збору.

Позивач (Стягувач): Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (33027, Рівненська обл., Рівненський р-н, місто Рівне, вул.Вишенського Івана, будинок 4, ідентифікаційний код 45182059).

Відповідач (Боржник): Відділ культури і туризму Дубенської міської ради (35600, Рівненська обл., місто Дубно, вулиця Замкова, будинок 13, ідентифікаційний код 23308953)

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повне рішення складено 01 жовтня 2025 року.

Суддя Андрій КАЧУР