Постанова від 01.10.2025 по справі 759/3515/22

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

ун. № 759/3515/22

пр. № 3/759/1/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Журибеда О.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агенства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадяника України, який зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 , місце роботи заступник директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімї води ім. А.В, Думанського Національної академії наук України, є особою з інвалідністю, за ч. 1, 2 ст. 172 -7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду міста Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 206 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 30.03.2020 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про призначення надбавок співробітникам інституту», зокрема, собі особисто, як заступнику директора з загальних питань, за складність та напруженість роботи у розмірі 50% посадового окладу, а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 30.03.2020 №2, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 203 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 22.01.2021 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про призначення надбавок співробітникам інституту», зокрема, собі особисто, як заступнику директора з загальних питань, за складність та напруженість роботи у розмірі 50% посадового окладу, а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 22.01.2021 №1, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 202 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 22.01.2021 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про призначення надбавок співробітникам інституту», зокрема, собі особисто, як заступнику директора з загальних питань, за складність та напруженість роботи у розмірі 50% посадового окладу, а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 22.01.2021 №1, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 215 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 21.12.2020 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про призначення надбавок співробітникам інституту», зокрема, собі особисто, як заступнику директора з загальних питань, за складність та напруженість роботи у розмірі 50% посадового окладу, а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 21.12.2020 №5, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 205 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 22.03.2021 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про прімювання співробітників інституту за березень 2021», зокрема, себе особисто, як заступника директора з загальних питань, у розмірі 5000, 00 грн., а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 22.03.2021 №2, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 208 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 21.09.2021 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про прімювання співробітників інституту ІІ квартал 2021 року», зокрема, себе особисто, як заступника директора з загальних питань, у розмірі 12000, 00 грн., а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 21.09.2021 №3, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 204 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 22.03.2021 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про прімювання співробітників інституту за березень 2021», зокрема, себе особисто, як заступника директора з загальних питань, у розмірі 5000, 00 грн., а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 22.03.2021 №2, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 208 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 21.12.2020 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про прімювання співробітників інституту ІV квартал 2021 року», зокрема, себе особисто, як заступника директора з загальних питань, у розмірі 12000, 00 грн., а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 21.12.2020 №5, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 211 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 22.06.2020 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про прімювання співробітників інституту за І півріччя 2021 року», зокрема, себе особисто, як заступника директора з загальних питань, у розмірі 10000, 00 грн., а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 22.06.2020 №3, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 207 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 30.03.2020 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про призначення надбавок співробітникам інституту», зокрема, собі особисто, як заступнику директора з загальних питань, за складність та напруженість роботи у розмірі 50% посадового окладу, а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 30.03.2020 №2, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 212 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 21.09.2020 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про прімювання співробітників інституту за ІІІ квартал 2020 року», зокрема, себе особисто, як заступника директора з загальних питань, у розмірі 10000, 00 грн., а аткож вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 21.09.2020 №4, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 210 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 22.06.2020 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про прімювання співробітників інституту за І півріччя 2020 року», зокрема, себе особисто, як заступника директора з загальних питань, у розмірі 10000, 00 грн., а також вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 22.06.2020 №3, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 209 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 21.09.2021 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про прімювання співробітників інституту ІІІ квартал 2021 року», зокрема, себе особисто, як заступника директора з загальних питань, у розмірі 12000, 00 грн., а також вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 21.09.2021 №3, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії № 213 від 16.02.2022 року, ОСОБА_1 , займаючи посади заступника директора з загальних питань Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського Національної академії наук України та члена преміювальної комісії Інституту, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII і суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700- VII, не повідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів та 21.09.2020 року на засіданні преміювальної комісії Інституту брав участь у розгляді та прийнятті рішення по питанню «Про прімювання співробітників інституту за ІІ квартал 2020 року», зокрема, себе особисто, як заступника директора з загальних питань, у розмірі 10000, 00 грн., а також вчинив дії по підписанню протоколу засідання преміальної комісії Інституту від 21.09.2020 року №4, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 14.06.2022 року об'єднано в одне провадження адміністративні матеріали за №759/3515/22 за ч.1 ст. 172-7 КУпАП, №759/3516/22 за ч.2 ст. 172-7 КУпАП, №759/3517/22 за ч.1 ст. 172-7 КУпАП, №759/3518/22 за ч.2 ст. 172-7 КУпАП, №759/3519/22 за ч.2 ст. 172-7 КУпАП, №759/3520/22 за ч.1 ст. 172-7 КУпАП, №759/3521/22 за ч.1 ст. 172-7 КУпАП, №759/3522/22 за ч.1 ст. 172-7 КУпАП, №759/3523/22 за ч.2 ст. 172-7 КУпАП, №759/3524/22 за ч.2 ст. 172-7 КУпАП, №759/3525/22 за ч.1 ст. 172-7 КУпАП, №759/3526/22 за ч.1 ст. 172-7 КУпАП, №759/3527/22 за ч.2 ст. 172-7 КУпАП, №759/3528/22 за ч.2 ст. 172-7 КУпАП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7, ч.2 ст. 172-7 КУпАП, присвоївши адміністративним матеріалам № 759/3515/22, пр. 3/759/2166/22.

Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 14.06.2025 року зупинено провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст.172-7, ч.2 ст. 172-7 КУпАП.

Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 15.09.2025 року відновлено провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст.172-7, ч.2 ст. 172-7 КУпАП.

В судовому засіданні прокурор зазначив, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, просив визнати останнього винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1,2 ст. 172-7 КУпАП, а провадження у справі закрити оскільки закінчились строки накладення такого стягнення.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованих правопорушень не визнав.

Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суддя прийшов до наступного висновку.

Згідно із наказом №47-ос по Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В, Думанського НАН України, ОСОБА_1 , провідного інженера відділу хімії, фізики та біології води, переведено з 18.06.2019 року на посаду заступника директора з інженерно-технічних та загальних питань на час відпустки ОСОБА_2 з посадовим окладом 8613, 00 грн. на місяць та встановлено надбавку за складність та напруженість роботи в розмірі 50% посадового окладу.

Відповідно до витягу з наказу №56-ос по Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В, Думанського НАН України, ОСОБА_1 , який був зарахований на посаду зуступника директора з інженерно-технічних та загальних питань на час відпустки ОСОБА_2 , з 02.08.2019 року вважати на цій посаді постійно.

Згідно із витягу з наказу №19-ос Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В, Думанського НАН України, відповідно до класифікатора професій ДК 003:2010 внести зміни до штатного розкладу інституту та перевести з 10.02.2020 року ОСОБА_1 , заступника директора з інженерно-технічних та загальних питань на посаду заступника директора з загальних питань без зміни істотних умов праці.

Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А. В. Думанського Національної академії наук України є юридичною особою публічного права.

Відповідно до Посадової інструкції заступника директора з загальних питань (затвердженої директором ІКХХВ НАНУ від 18.02.2020) посада заступника директора із загальних питань належить до професій керівного складу підприємства.

Відповідно до наказу від 28.10.2019р. № 52 оновлено склад преміювальної комісії інституту: голова комісії заступник директора з наукової роботи, професор, доктор хім. Наук ОСОБА_3 , члени комісії: заступник директора з наукової роботи ст. наук. Співробіник, доктор хім. Наук ОСОБА_4 ; заступник директора з інженерно-тех. та заг. Питань ОСОБА_1 , учений секретар, ст. наук. спіробітник, канд.хім наук ОСОБА_5 , головний бухгалтер ОСОБА_6 ; завідувач ВК Мусаєва О.О.; голова профкому Косигіна І.М., секретар - завідувач ПВВ ОСОБА_7 .

Відповідно до Положення про преміювальну комісію Інститут колоїдної та хімії води ім. А.В. Думанського НАН України погодженого Головою Профспілкового комітету ІКХХВ ім. А.В. Думанського НАН України затвердженого директором ІКХХВ ім А.В. Думанського НАН України академік НАН України 25.06.2019р. преміювальна комісія приймає рішення про преміювання співробітників інституту, надання їм доплат, надбавок; рішення преміювальної комісії щодо членів преміювальної комісії повинно бути узгоджено з директором інституту; -преміювальна комісія готує проекти наказів, рішення затверджуються на засіданні Вченої ради інституту та підписується директором інституту.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням адміністративного судочинства є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Згідно із вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

У відповідності до абз. 11 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі тими, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Відповідно до ч.1 ст.1 зазначеного Закону, реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Аналогічне визначення реального конфлікту міститься і в примітці до ст. 172-7 КУпАП.

За змістом зазначеної статті ЗУ «Про запобігання корупції» та ст. 172-7 КУпАП суб'єктивна сторона корупційного діяння характеризується тим, що воно вчинюється лише з корисливих спонукань. Особа, яка вчинила таке корупційне діяння, усвідомлює, що вона незаконно використовує свої службові повноваження та незаконно одержує у зв'язку з цим певні матеріальні блага.

Тобто, навіть при наявності суперечності між особистими інтересами та службовими повноваженнями обов'язковим є встановлення можливості впливу такої суперечності на об'єктивність або упередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих службових повноважень.

При цьому конфлікт інтересів повинен бути реальним (очевидним) і передбачуваним. Тобто, конфлікт інтересів має місце тоді, коли вказана суперечність фактично вплинула чи могла вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих особі службових повноважень.

За змістом ст. 172-7 КУпАП особистий інтерес - це користь, вигода яка стосується (або цікавить) особи, і які вона бажає отримати для себе особисто або близьких осіб.

Згідно зі ст.10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Як вбачається із адміністративних матеріалів встановлення розміру премії приймалося директором ІКХХВ НАН України на підставі подання заступника директора з наукової роботи, а не особисто ОСОБА_1 .

Відтак, отримання премії та її розмір не залежало від безпосереднього прийняття ОСОБА_1 рішення. Таким чином, дані факти унеможливлюють існування реального конфлікту інтересу, оскільки останній підписував накази про преміювання співробітників Інституту, а не встановлював щомісячний розмір премії, та ознайомлювався із наказом, як це передбачено Інструкцією з діловодства.

Суд вважає, що ОСОБА_1 при підписанні наказу про преміювання, в тому числі і відносно себе, відсутня суперечність між його особистими інтересами та службовими повноваженнями, наявність яких могла б вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішення, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень, оскільки він керувався Положенням про порядок преміювання працівників Інституту та поданням заступника директора з наукової роботи.

При цьому сам факт підписання таких наказів є лише формальною дією ОСОБА_1 на виконання своїх обов'язків, як члена комісії, а не його особистим рішенням, продиктованим корисним умислом та наявністю приватного інтересу в розумінні ЗУ «Про запобігання корупції».

Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року звернуто увагу на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-7 КУпАП (вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів) суди мають враховувати необхідність наявності фактів, встановлення яких має бути відображено в протоколі про адміністративне правопорушення та в постанові суду:

наявність у правопорушника факту приватного інтересу, який має бути чітко сформульований (артикульований) та визначений;

наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення;

наявність повноважень на прийняття рішення;

наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення.

Питання оплати праці належить до трудових правовідносин, а отже не відноситься до сфери приватного інтересу працівника в розумінні ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»

Відсутність приватного інтересу, в свою чергу, виключає наявність реального конфлікту інтересів у особи, а відтак і склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Виходячи з вищенаведених фактів, враховуючи матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 не вбачається ознак об'єктивної та суб'єктивної сторони адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, у зв'язку із чим ОСОБА_1 не підлягає адміністративній відповідальності за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 14, 172-7, 247, 252, 266, 280 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.ч. 1, 2 ст.172-7 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду.

Суддя О.М. Журибеда