Справа № 758/15245/25
30 вересня 2025 року слідчий суддя Подільського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024100120000121, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,-
У провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024100120000121, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що слідчими слідчого відділу УП в метрополітені ГУНП у місті Києві, які входять до групи слідчих здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024100120000121 від 14.06.2024, розпочатого за ч.4 ст. 191 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється Подільською окружною прокуратурою міста Києва.
Досудовим розслідуванням встановлено, що з ГУ ДЗНД СБ України надійшли матеріали згідно яких встановлено, що службові особи комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) спільно із службовими особами дочірнього підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) налагодили протиправний механізм заволодіння бюджетними коштами шляхом сприяння останнім в укладенні договорів щодо постачання обладнання за значно завищеними цінами.
Так, у період 2023-2024 років, з метою уникнення конкуренції та отримання «неправомірної вигоди», посилаючись на «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022, службові особи комунального підприємства уклали ряд прямих договорів із ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » щодо закупівлі обладнання для керування зовнішнім освітленням (ЩКВО, демодулятори, модеми), на загальну суму 1 млрд 50 млн грн.
Вищевказані закупівлі проводяться в рамках виконання п. 5.1 «Створення, розвиток та супровід програмно-апаратного комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення міста Києва» Комплексної міської цільової програми «Цифровий Київ» на 2024 - 2025 роки.
Крім того встановлено, що 23.11.2018 між службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) ОСОБА_4 відбулася зустріч щодо закупівлі послуги з пілотного впровадження системи автоматичного та диспетчерського управління і контролю міським зовнішнім освітленням в місті Києві, з очікуваною вартістю 49,8 млн. грн ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ). Так, у ході вказаної зустрічі, ОСОБА_5 підтвердив спроможність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » поставити необхідне обладнання і виконати відповідні роботи, згідно з наданим йому технічним завданням. У подальшому 04.12.2018 із застосуванням переговорної процедури, між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » був укладений прямий договір.
У подальшому, для налагодження протиправного механізму спрямованого на привласнення грошових коштів КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час проведення закупівель з впровадження автоматичної системи зовнішнього освітлення в м. Києві, за невстановлених обставин і в невстановленому місці, ОСОБА_5 досяг зі службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » домовленостей стосовно призначення довіреної йому особи - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на посаду заступника начальника управління проектами вказаного комунального підприємства (наказ КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про прийняття на роботу № 247-ОС від 17 грудня 2018 року).
Зокрема, на новій посаді ОСОБА_6 , спільно з невстановленими службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », налагодив механізм безперешкодного отримання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » перемог у торгах КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » із закупівлі обладнання та програмного забезпечення для системи автоматичного та диспетчерського управління міським зовнішнім освітленням, шляхом штучного звуження кола потенційних учасників торгів фактично до одного.
Зокрема, зманіпулювавши отриманими від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » даними в рамках виконання договору з впровадження пілотного проекту (протоколи випробувань, розрахунки економічної доцільності впровадження вказаної системи, іншої технічної документації), 24.01.2019 ОСОБА_7 отримав від ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_8 ) консультативне повідомлення за № 004/19, яким підтверджено доцільність обрання КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » переговорної процедури при проведенні закупівлі у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », у зв'язку з відсутністю конкуренції на ринку, у т.ч. пов'язаних з технічними причинами.
Так, на виконання Комплексної міської цільової програми «Електронна столиця» на 2019-2022 роки (затверджена сесійним рішенням КМР від 18.12.2018, № 461/6512), річного плану закупівель на 2019 рік, 05.02.2019 КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », застосувавши переговорну процедуру, провела тендерну закупівлю зі створення, розвитку, супроводження програмно-апаратного комплексу управління та контролю мереж зовнішнього освітлення міста Києва, з очікуваною вартістю 299 510 455 грн ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ), у результаті чого, 18 лютого 2019 року КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » уклало прямий договорів поставки з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
У подальшому, протягом 2020-2021 років ОСОБА_7 , спільно з іншими невстановленими службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », повторно зманіпулювавши технічними даними щодо поставленої системи управління освітленням в м. Києві, отримав бажані експертні висновки НДЦСЕ, які підтвердили відсутність конкуренції на ринку та вказали на необхідність здійснення прямої закупівлі аналогічного обладнання у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », з метою недопущення виникнення технічних проблем, через поставку обладнання іншого виробника. Як результат, 25.02.2020 та 12.05.2021 КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » уклало два прямі договори з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », на загальну суму близько 700 млн. грн.
Таким чином, налагодивши механізм безперешкодного укладення прямих договір між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », 28.12.2021 ОСОБА_7 , можливо за попереднім погодженням з ОСОБА_4 , звільнився з КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
У свою чергу, протягом лютого-березня 2022 року ОСОБА_7 отримав від ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » зворотну безвідсоткову фінансову допомогу у розмірі 600 000 грн, ймовірно у якості оплати за лобіювання інтересів компанії під час проведення закупівель, а також за сприяння у налагодженні механізму, спрямованого на безперешкодне укладення прямих договорів з КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Так, відповідно до протоколу від 09.09.2025 огляду руху коштів по банківських рахунках, які належать ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄРПОУ НОМЕР_2 ) встановлено у період з 25.02.2022 по 17.03.2022 здійснення 4 грошових переказів з рахунку « НОМЕР_4 », що належить ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на загальну суму 600 тис. грн. на банківський рахунок « НОМЕР_5 », що належить ОСОБА_6 з реквізитом транзакцій - «Надання зворотної безвідсоткової допомоги, згідно договору №2 від 25.02.2022 без ПДВ». Як було встановлено при проведенні досудового розслідування надана поворотна допомога ОСОБА_6 не поверталася.
Вказане свідчить про можливу наявність особистого інтересу ОСОБА_6 , який обіймаючи посаду у КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » забезпечував укладання договорів з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Так, банківський рахунок НОМЕР_5 відкрито у АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).
Враховуючи викладене, з метою перевірки вказаної інформації під час досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів, які мають значення для досудового розслідування, а саме: відомостей щодо руху коштів по рахунку НОМЕР_5 , який відкрито на ім'я ОСОБА_6 .
Встановлено, що зазначена інформація знаходиться у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Вищеперерахована документація необхідна органу досудового розслідування для встановлення осіб, причетних до кримінального правопорушення, а також обставин вчиненого кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.
Відповідно до ч.1 п.2 ст.62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Отримати в інший спосіб інформацію щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку неможливо.
Єдиним можливим способом отримання даних документів є отримання ухвали суду про тимчасовий доступ до речей і документів.
Прокурор в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, згідно якої просив проводити судове засідання без його участі та клопотання задовольнити з підстав, у ньому наведених.
Представник володільця інформації, будучи належним чином повідомленим, в судове засідання не з'явився.
Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.
У відповідності до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Як встановлено слідчим суддею, слідчими слідчого відділу УП в метрополітені ГУНП у місті Києві, які входять до групи слідчих здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024100120000121 від 14.06.2024, розпочатого за ч.4 ст. 191 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснює Подільська окружна прокуратура міста Києва.
На даний час в межах вказаного кримінального провадження виникла необхідність в отриманні інформації та доступу до оригіналів документів, які перебувають у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ЄДРПОУ НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 , з можливістю ознайомлення з ними та вилучення їх у електронному чи друкованому вигляді, отримання роздруківок, які містять вказані відомості.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Клопотання прокурора, яке надійшло до суду відповідає вимогам КПК України.
Пунктом 7 частини 1 статті 162 КПК України регламентовано, що відомості, які можуть становити банківську таємницю, належать до охоронюваної законом таємниці.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначених в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом.
У частині 2 статті 163 КПК України передбаченого, що якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом безвиклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
За таких обставин, у клопотанні доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, перебувають у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені, а відомості, що містяться в документах, можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні, в зв'язку з чим клопотання прокурора є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 27, 131, 132, 159-164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024100120000121, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл у кримінальному провадженні №12024100120000121 від 14.06.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 4 ст. 191 КК України, а саме: прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні, а також слідчим, що входять до групи слідчих у вказаному кримінальному провадженні на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходяться у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: інформації про рух коштів по банківському рахунку НОМЕР_5 відкритому на ім'я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з розкриттям персональних даних про відправника та одержувача коштів, банк та номер рахунку контрагента, дату проведення банківської операції, номер платіжного доручення, призначення та суму платежу, адреси терміналів, через які поповнювались та знімалися готівкові кошти, фотознімків з банкоматів (АТМ) АТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », в яких здійснювалося зняття коштів, спроба зняття коштів, перевірка рахунку або будь-які інші операції щодо вказаних рахунків за період з 25.02.2022 по день звернення ухвали до виконання з можливістю ознайомлення з ними та вилучення їх у електронному чи друкованому вигляді, отримання роздруківок, які містять вказані відомості.
Визначити строк дії ухвали у два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею, тобто до 30.11.2025.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_8