Ухвала від 23.09.2025 по справі 711/8616/25

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/8616/25

Номер провадження 1-кс/711/2144/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 року м.Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3

слідчого - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідувань злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане в рамках кримінального провадження №72024111400000032 від 18.09.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 201-4 та ч. 3 ст. 209 КК України, про скасування арешту з майна та його реалізацію шляхом безоплатної передачі, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС відділу розслідувань злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженим прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане в рамках кримінального провадження №72024111400000032 від 18.09.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 201-4 та ч. 3 ст. 209 КК України, про скасування арешту з майна та його реалізацію шляхом безоплатної передачі.

В обґрунтування клопотання зазначено, що СУ ГУНП в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 201-4 та ч. 3 ст. 209 КК України.

Установлено, що ОСОБА_5 та голова ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333, ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою між собою, будучи достовірно обізнаними про порядок ввезення в Україну підакцизних товарів, керуючись єдиним умислом, спрямованим на вчинення контрабанди, умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їхні суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, у період часу з 08.06.2024 по 25.01.2025, здійснили контрабанду 6 автомобілів - Mercedes-Benz ML 350, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2011 року випуску, Subaru Forester, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску, Volkswagen Golf, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2002 року випуску, Volvo XC90, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , 2003 року випуску, Kia Sorento, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , 2004 року випуску, Volvo V50, ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , 2005 року випуску, куплених ОСОБА_5 поза межами митної території України за грошові кошти, тобто переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів у спосіб умисного подання до митного органу як підстави для переміщення документів, які містять завідомо неправдиві відомості щодо пільгового ввезення автомобілів під видом гуманітарної допомоги, загальною вартістю предметів такої контрабанди 1 408 545, 85 грн, що становить значний розмір.

Крім того, встановлено, що у період часу з 08.06.2024 по 25.01.2025 ОСОБА_5 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , яка перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , діючи умисно, з корисливою метою, будучи головою ГО «Вільні Волонтери», яка зареєстрована в Єдиному реєстрі Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги під №ЄР2532, маючи у розумінні ст. 18 КК України статус службової особи, застосовуючи комп'ютерну техніку, здійснювала вхід до Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги за допомогою Кваліфікованого електронного підпису, виданого ОСОБА_6 за №4454624186E4B18704000000CE120300FA8D0B00, та вносила до офіційних документів - декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №24UA1200010010РТН2 від 08.06.2024, №24UA120001002LWSН0 від 16.11.2024, №24UA120001002МК3Н9 від 18.11.2024, №25UA1200010002F3H0 від 10.01.2025, №25UA1200010002F9H5 від 10.01.2025, №25UA12000100083ОH4 від 25.01.2025, завідомо неправдиві відомості, в результаті чого автомобілі Mercedes-Benz ML 350, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , 2011 року випуску, Subaru Forester, 2011 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , Volkswagen Golf, 2002 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , Kia Sorento, 2006 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_5 , Volvo XC90, ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , 2003 року випуску, Volvo V50, ідентифікаційний номер: НОМЕР_6 , 2005 року випуску, фіктивно набували статусу гуманітарної допомоги, в подальшому ОСОБА_6 подавала вказані декларації в електронному вигляді до Львівської митниці Державної митної служби України.

Також, встановлено, що за період часу не раніше 09.06.2024 по 06.03.2025, ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , діючи умисно, з корисливих мотивів, організованою групою, згідно з попередньо розробленим планом вчинення злочину, єдиним для всіх учасників групи та відповідно до розподілених функцій, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, та за попередньою змовою з ОСОБА_6 , на постійній основі з метою незаконного збагачення умисно, з корисливих мотивів, в порушення вимог Законів України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», «Про благодійну діяльність та благодійні організації», «Про гуманітарну допомогу», Постанови КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» незаконно здійснили легалізацію (відмивання) майна, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, тобто 6 автомобілів, переміщених контрабандним шляхом через митний кордон України з приховуванням від митного контролю під виглядом гуманітарної допомоги, отримувачем якої нібито виступила ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333, а саме: Mercedes-Benz ML 350, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2011 року випуску, ринкова вартість якого станом на 09.06.2024 складала 656 766,77 грн, Subaru Forester, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску, ринкова вартість якого станом на 18.11.2024 складала 178 588, 30 грн., Volkswagen Golf, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2002 року випуску, ринкова вартість якого станом на 21.11.2024 складала 82 365, 07 грн., Volvo XC90, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , 2003 року випуску, ринкова вартість якого станом на 10.01.2025 складала 180 932, 24 грн., Kia Sorento, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , 2004 року випуску, ринкова вартість якого станом на 14.01.2025 складала 179 618, 74 грн., Volvo V50, ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , 2005 року випуску, ринкова вартість якого станом на 25.01.2025 складала 130 274, 73 грн.

29.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у контрабанді, тобто переміщенні через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (крім електричної енергії), вчиненому у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201-4 КК України, в пособництві у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, а також у володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчиненні правочину з таким майном, переміщенні такого майна, вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

29.08.2025 ОСОБА_7 повідомлено про нову підозру у володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчинення правочину з таким майном, переміщенні такого майна, вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, організованою групою тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

29.08.2025 ОСОБА_8 повідомлено про нову підозру у володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчинення правочину з таким майном, переміщенні такого майна, вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, організованою групою тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

29.08.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у контрабанді, тобто переміщенні через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (крім електричної енергії), вчиненому у значному розмірі, службовою особою з використанням службового становища, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201-4 КК України, у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, а також у вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження майна щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 209 КК України.

01.09.2025 досудове розслідування у кримінальному провадженні завершено та стороні захисту в порядку передбаченому ст. 290 КПК України, на підставі доручення прокурора, слідчим в цей же день надано доступ до матеріалів провадження.

Разом з тим під час досудового розслідування встановлено, що 03.10.2024 на територію України був ввезений автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 2006 року випуску, який задекларований головою ГО «Вільні Волонтери» ОСОБА_6 як гуманітарна допомога (декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №24UA1200010025ММН5 від 02.10.2024, унікальний код гуманітарної допомоги 24139777).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Відповідно до п.п. ґ) п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», отримувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги, зокрема благодійні організації, утворені у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»

Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається.

Згідно з ч.2 ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім: транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для отримання і використання Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною спеціальною службою транспорту, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною міграційною службою України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншими державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, а також для використання військовослужбовцями з метою забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. У такому випадку державні органи, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, мають статус отримувача гуманітарної допомоги, а з моменту використання таких транспортних засобів - статус набувача гуманітарної допомоги.

Відповідно до п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу», тимчасово, на період проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за спрощеним порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, визнаються гуманітарною допомогою транспортні засоби, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно з ч.4 ст.8 Закону України «Про гуманітарну допомогу», товари (предмети), що ввозяться (пересилаються) як гуманітарна допомога, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню митним органам відповідними установами та організаціями незалежно від форми власності, з обов'язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено», завіреного печаткою митника.

08.10.2024 ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210, відносно автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер YS3EB55D153532462, 2006 року випуску, здійснено тимчасову реєстрацію, що підтверджується тимчасовим реєстраційним талоном ХХР №102605.

Разом з цим в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_8 , не маючи відношення до вказаних набувачів гуманітарної допомоги, маючи товариські стосунки з ОСОБА_6 , неправомірно, використовував для власних потреб автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , та здійснював його продаж.

Згідно з вимогами ч.2 ч.3 ст.8 Закону України «Про гуманітарну допомогу», порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно з законом, є:

- використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням;

- використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку;

Товари (предмети) гуманітарної допомоги, які продаються за грошові кошти або передаються за інші види компенсації, та (або) виручка, отримана за такий продаж, вилучаються або конфіскуються у встановленому законом порядку.

Отримувачі гуманітарної допомоги, які порушили вимоги законодавства про гуманітарну допомогу, втрачають статус отримувача гуманітарної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Установлено, що станом на 06.03.2025 автомобілем SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: YS3EB55D153532462, 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , володів ОСОБА_9

06.03.2025, на підставі ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси, біля буд. №199 по вул. Самійла Кішки, м. Черкаси, проведено обшук автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який за результатами обшуку було вилучено.

Вказаний транспортний засіб 06.03.2025 вилучений у ОСОБА_9 та ОСОБА_8 так як у розумінні Закону України «Про гуманітарну допомогу» та ст.ст. 170-174 КПК України вони не є отримувачами чи набувачами гуманітарної допомоги та законними власниками або володільцями вказаного майна, оскільки автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , є гуманітарною допомогою, отримувачем якого є ГО «Вільні Волонтери», яка в свою чергу була зобов'язана передати його відповідному набувачу такої гуманітарної допомоги, визначеного в ч.2 ст.6 та п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу».

06.03.2025 постановою слідчого вище вказаний автомобіль визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.

19.03.2025 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси на автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: YS3EB55D153532462, 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , накладено арешт з метою збереження як речових доказів, із забороною володіти, користуватися та розпоряджатися вказаним майном.

Слідчий також вказує, що за результатами досудового розслідування встановлено, що автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , хоч і є речовим доказом, однак не містить безпосередніх слідів кримінального правопорушення, у зв'язку з чим його необхідно зберігати, шляхом фізичного утримання на спеціальному майданчику для зберігання транспортних засобів Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області.

Разом з цим тривале зберігання вказаного транспортного засобу через громіздкість та забезпечення його належного технічного стану для можливості вподальшому використовувати за цільовим призначенням, в умовах сьогодення в умовах воєнного стану, неможливо без зайвих труднощів та відповідних (значних) витрат по забезпеченню спеціальних умов такого зберігання, які є не співмірні з вартістю вказаного транспортного засобу, а також з урахуванням його значення щодо потреб та завдань подальшого здійснення кримінального провадження.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.100 КПК України, речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду для реалізації, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження.

Проаналізувавши матеріали досудового розслідування та з урахуванням положень Закону України «Про гуманітарну допомогу», органом досудового розслідування встановлено, що використання автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є гуманітарною допомогою та будь-який продаж його заборонено, можливе виключно за цільовим призначенням, тобто особою, яка може мати статус набувача гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів.

В ході досудового розслідування встановлено, що одержувачем гуманітарної допомоги, яким є ГО «Вільні Волонтери», лише здійснено тимчасову реєстрацію автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , та з 08.10.2024 будь-кому із набувачів, визначених в ч.2 ст.6 та п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу», у власність вказаний транспортний засіб не передано.

Тобто, законний власник автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , на даний час відсутній.

Арешт автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , позбавляє можливості використання його за цільовим призначенням, за яким він був переданий та завезений до України, тобто та зокрема для потреб Збройних Сил України.

Таким чином, арешт вказаного автомобіля, який є спеціальною гуманітарною допомогою (ч.2 ст.6 та п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу») має особливі наслідки для військового командування України, адже автомобіль необхідний у використанні для потреб Збройних Сил України у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан на території України. Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування необхідно запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

З метою виконання поставлених завдань з оборони держави Збройним Силам України необхідні транспортні засоби, в тому числі такі автомобілі як SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 .

26.06.2022 Кабінет Міністрів України видав розпорядження №186-р від «про передачу майна для потреб Збройних Сил», в якому вказав: Передати необхідне для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та цивільного захисту населення в умовах воєнного стану конфісковане майно, майно, визнане безхазяйним, майно, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання (у тому числі майно, визначене у статті 184 Митного кодексу України), що за правом успадкування чи на інших законних підставах перейшло у власність держави, до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, Міністерства оборони, інших центральних органів виконавчої влади та державних органів, які здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до закону, та правоохоронними органами.

Таким чином, використання всіх майнових ресурсів, до переліку яких належить, зокрема арештований у цьому кримінальному провадженні автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , є одним із заходів для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності.

Виходячи з вищевикладеного, враховуючи наявність суспільного інтересу у забезпеченні нормального функціонування Збройних Сил України, військових частин, служби розвідки, інших державних органів, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, з метою відсічі збройної агресії російської федерації проти України, а також враховуючи нагальну потребу Збройних Сил України у автомобільній техніці, органом досудового розслідування вбачається необхідність у вирішенні питання щодо долі автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є речовим доказом у даному кримінальному провадженні, шляхом скасування арешту та передачі його для використання за цільовим призначенням на потреби Збройних Сил України чи інших державних органів, які входять до складу сектору безпеки і оборони України.

На адресу СУ ГУНП в Черкаській області надійшов лист начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_10 від 02.09.2025 №77/вібдр/8385 із проханням посприяти у забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_2 транспортним засобом з метою підвищення ефективності виконання задач у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» Військова служба правопорядку у Збройних Силах України це спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.

Відповідно до вимог ч.2 ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» ІНФОРМАЦІЯ_1 має статус особи, яка має право бути набувачем предметів гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів.

Як вказує ініціатор клопотання, передача автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , для використання автомобіля за цільовим призначенням (за цільовим призначенням для якого він був переданий та завезений на територію України), а саме на потреби Збройних Сил України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , не завдасть шкоду виконання завдань даного кримінального провадження.

Оскільки у органу досудового розслідування відсутня згода законного власника вказаного автомобіля на його реалізацію (передачу на потреби Збройних Сил України), оскільки такий власник відсутній (право власності за будь-ким із набувачів гуманітарної допомоги не зареєстроване), вирішення питання щодо реалізації майна, яке є речовим доказом у кримінальному провадженні, відповідно до положень п.2 ч.6 ст.100 КПК України, відноситься до компетенції слідчого судді.

На підставі викладеного, просив скасувати арешт з автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , накладений 19.03.2025 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси (справа №711/2152/25, провадження № 1-кс/711/621/25) та прийняти рішення про реалізацію вказаного автомобіля, який є предметом гуманітарної допомоги, шляхом його передачі для використання за цільовим призначенням на потреби Збройних Сил України, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , через її керівника (начальника), або за його письмовим дорученням іншого військовослужбовця, з подальшою постановкою вказаного транспортного засобу на облік.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 підтримали клопотання та просили задоволити його з підстав викладених у ньому та доданих до нього матеріалів кримінального провадження. Додатково зазначили, що вказаний у клопотанні автомобіль був ввезений на територію України під виглядом гуманітарної допомоги. Його отримувачем, згідно документів зазначено ГО «Вільні Волонтери», яке здійснило його тимчасову реєстрацію. Однак транспортний засіб, всупереч цільовому призначенню за яким він був ввезений на територію України, не був переданий жодній військовій частині, а перебував у фактичному користуванні цивільної фізичної особи. За результатами досудового розслідування встановлено, що автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , хоч і є речовим доказом, однак не містить безпосередніх слідів кримінального правопорушення. Арешт автомобіля позбавляє можливості використання його за цільовим призначенням, за яким він був переданий та завезений до України - для потреб Збройних Сил України. На адресу СУ ГУНП в Черкаській області надійшов лист начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_10 від 02.09.2025 №77/вібдр/8385 із проханням посприяти у забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_2 транспортним засобом з метою підвищення ефективності виконання задач у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України. Передача даного автомобіля для використання його за цільовим призначенням, а саме на потреби Збройних Сил України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , не завдасть шкоду виконання завдань даного кримінального провадження. А тому просили скасувати арешт накладений ухвалою слідчого судді на вказаний транспортний засіб та передати його на потреби Збройних Сил України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник ГО «Вільні Волонтери» - адвокат ОСОБА_11 , який також є захисником підозрюваної ОСОБА_6 , в судове засідання не з'явився, однак надав письмові заперечення на клопотання слідчого, в яких зазначив, що на переконання громадської організації клопотання слідчого в частині рішення про реалізацію автомобіля шляхом передачі для використання за цільовим призначенням на потреби Збройних Сил України, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 є незаконним та необґрунтованим. Сторона захисту у кримінальному провадженні № 72024111400000032 від 18.09.2024. зі сторони підозрюваної ОСОБА_6 вважає, що речовий доказ автомобіль 8ААВ 9-5, реєстраційний номер НОМЕР_8 має бути збережений до завершення розгляду справи, а його доля має бути вирішена у вироку суду. Підставою для передачі для використання за цільовим призначенням на потреби Збройних Сил України, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 слідчий вказує положення Закону України «Про гуманітарну допомогу», зокрема стаття 6 та п. 3-3 Перехідних положень. В той же час, ГО «Вільні Волонтери» не надає дозволу на передачу вказаного транспортного засобу ІНФОРМАЦІЯ_3 . ГО «Вільні Волонтери» вважає, що ч.6 ст. 100 КПК України не надає право слідчому судді постановляти ухвалу про безоплатну передачу. Дефініція «реалізація» і «безоплатна передача» не є тотожними термінами. Крім того, за відсутності вироку щодо винуватості, висновок про необхідність безоплатної передачі як речового доказу у кримінальному проваджені є передчасним. Разом з тим, ГО «Вільні Волонтери» просить суд врахувати, що в 118 бригаді ТРО, зокрема рота РУБпАП (яка займається літальними апаратами, дронами фпв та іншими засобами) у вч 7046 має потребу в транспортних засобах, а тому в разі якщо суд прийде до висновку про передачу транспортного засобу, просили його передати до в/ч НОМЕР_9 (118 бригади) ТРО для роти РУБпАП.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, а також письмові заперечення представника ГО «Вільні Волонтери», слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження таабо користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим кодексом порядку.

Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Згідно з абз. 2 ч.1 ст.174 КПК України арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

З долучених до клопотання документів встановлено, що в провадженні СУ ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024111400000032 від 18.09.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 201-4, ч. 3 ст. 209 КК України.

В межах даного кримінального провадження на підставі зібраних в ході досудового розслідування доказів:

-29.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у контрабанді, тобто переміщенні через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (крім електричної енергії), вчиненому у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201-4 КК України, в пособництві у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, а також у володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчиненні правочину з таким майном, переміщенні такого майна, вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

-29.08.2025 ОСОБА_7 повідомлено про нову підозру у володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчинення правочину з таким майном, переміщенні такого майна, вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, організованою групою тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

-29.08.2025 ОСОБА_8 повідомлено про нову підозру у володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчинення правочину з таким майном, переміщенні такого майна, вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, організованою групою тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

-29.08.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у контрабанді, тобто переміщенні через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (крім електричної енергії), вчиненому у значному розмірі, службовою особою з використанням службового становища, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201-4 КК України, у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, а також у вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження майна щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 209 КК України.

Під час досудового розслідування встановлено, що 03.10.2024 на територію України був ввезений автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 2006 року випуску, який задекларований головою ГО «Вільні Волонтери» ОСОБА_6 як гуманітарна допомога (декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №24UA1200010025ММН5 від 02.10.2024, унікальний код гуманітарної допомоги 24139777).

Згідно до реєстраційної картки транспортного засобу, ГО «Вільні Волонтери» 08.10.2024 здійснено реєстрацію автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 2006 року випуску, та отримано тимчасовий талон у зв'язку з постановкою на тимчасовий державний облік на період воєнного стану.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Відповідно до п.п. ґ) п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», отримувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги, зокрема благодійні організації, утворені у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»

Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається.

Згідно з ч.2 ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім: транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для отримання і використання Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною спеціальною службою транспорту, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною міграційною службою України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншими державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, а також для використання військовослужбовцями з метою забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. У такому випадку державні органи, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, мають статус отримувача гуманітарної допомоги, а з моменту використання таких транспортних засобів - статус набувача гуманітарної допомоги.

Відповідно до п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу», тимчасово, на період проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, за спрощеним порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, визнаються гуманітарною допомогою транспортні засоби, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно з ч.4 ст.8 Закону України «Про гуманітарну допомогу», товари (предмети), що ввозяться (пересилаються) як гуманітарна допомога, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню митним органам відповідними установами та організаціями незалежно від форми власності, з обов'язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено», завіреного печаткою митника.

Таким чином, з урахуванням положень Закону України «Про гуманітарну допомогу», використання автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: YS3EB55D153532462, 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є гуманітарною допомогою та будь-який його продаж заборонено, можливе виключно за цільовим призначенням, тобто особою, яка може мати статус набувача гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів.

В той же час, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_8 , не маючи відношення до вказаних набувачів гуманітарної допомоги, маючи товариські стосунки з ОСОБА_6 , неправомірно, використовував для власних потреб автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , та здійснював його продаж.

Факт продажу вказаного автомобіля підтверджується протоколом огляду від 12.02.2025, згідно якого 08.02.2025 на інтернет платформі «OLX», за ID оголошенням №867303309 опубліковано оголошення про продаж автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 .

Крім того встановлено, що станом на 06.03.2025 автомобілем SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , володів ОСОБА_9

06.03.2025, на підставі ухвали слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 03.03.2025, біля буд. №199 по вул. Самійла Кішки в м. Черкаси, проведено обшук автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який за результатами обшуку було вилучено у володільця ОСОБА_9 .

06.03.2025 постановою старшого слідчого ВР ЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 про визнання речовими доказами та передачу їх на зберігання, автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 2006 року випуску, визнано речовим доказом у №72024111400000032 від 18.09.2024.

Ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19.03.2025 (справа №711/1252/25) з метою збереження речового доказу на автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , накладено арешт.

Враховуючи вище викладене, а також те, що предметом даного кримінального правопорушення є автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є гуманітарною допомогою, що був ввезений на територію України для потреб Збройних сил України, однак не був переданий жодному належному набувачу, вказаний транспортний засіб не містить безпосередніх слідів кримінального правопорушення, а відтак необхідно вирішити питання про долю зазначеного речового доказу.

За змістом ст.131 КПК України арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження і застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно з вимогами ст.132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до статей 132, 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього спеціальної конфіскації, конфіскації майна як виду покарання, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.

Згідно з вимогами абзацу 2 ч.1 ст.174 КПК України, арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування за клопотанням власника майна, якщо він доведе, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Згідно з ч. 1 ст. 100 КПК України речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю, крім випадків, передбачених статтями 160-166, 170-174 КПК України.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 100 КПК України речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду передаються для реалізації, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження.

Як зазначено слідчим у клопотанні, за результатами досудового розслідування встановлено, що автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , хоч і є речовим доказом, однак не містить безпосередніх слідів кримінального правопорушення у зв'язку з чим його необхідно зберігати, шляхом фізичного утримання на спеціальному майданчику для зберігання транспортних засобів Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області.

Слідчий суддя звертає увагу на те, що одержувачем гуманітарної допомоги - ГО «Вільні Волонтери», здійснено лише тимчасову реєстрацію автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , та з 08.10.2024 будь-кому із набувачів, визначених в ч.2 ст.6 та п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу», у власність вказаний транспортний засіб не передано.

Тобто, на даний час, законний власник автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , відсутній.

До клопотання долучено лист начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_10 від 02.09.2025 №77/вібдр/8385, адресований до СУ ГУНП в Черкаській області, із проханням посприяти у забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_2 транспортним засобом з метою підвищення ефективності виконання задач у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» Військова служба правопорядку у Збройних Силах України це спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.

Відповідно до вимог ч.2 ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» ІНФОРМАЦІЯ_1 має статус особи, яка має право бути набувачем предметів гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів.

Враховуючи викладене вище, а також обставини даної справи, наявність суспільного інтересу у забезпеченні нормального функціонування Збройних Сил України, військових частин, служби розвідки з метою відсічі збройної агресії російської федерації проти України, а також враховуючи нагальну потребу Збройних Сил України у автомобільній техніці, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про скасування арешту з автомобіля SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є предметом гуманітарної допомоги, який є речовим доказом у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024, та передачу його на потреби Збройних Сил України до ІНФОРМАЦІЯ_1 , через її керівника (начальника), або за його письмовим дорученням іншого військовослужбовця, підлягає до задоволенню.

В той же час, заявлене адвокатом ОСОБА_11 , як представником ГО «Вільні Волонтери», клопотання про передачу транспортного засобу SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , до вч НОМЕР_9 (118 бригади) ТРО для роти РУБпАП не підлягає задоволенню, оскільки слідчому судді не додано доказів звернення останніх щодо потреби у транспортних засобах.

Керуючись ст.ст. 7, 100, 169, 170, 174, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідувань злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане в рамках кримінального провадження №72024111400000032 від 18.09.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 201-4 та ч. 3 ст. 209 КК України, про скасування арешту з майна та його реалізацію шляхом безоплатної передачі - задовільнити.

Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19.03.2025 у справі №711/2152/25 в частині на майна, а саме:

-автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 .

Речовий доказ, а саме автомобіль SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є предметом гуманітарної допомоги, передати на потреби Збройних Сил України до ІНФОРМАЦІЯ_1 , через її керівника (начальника), або за його письмовим дорученням іншого військовослужбовця, з подальшою постановкою вказаного транспортного засобу на облік.

Зобов'язати начальника (керівника) ІНФОРМАЦІЯ_1 або за його письмовим дорученням іншого військовослужбовця, прийняти зазначений транспортний засіб за актом приймання-передачі, забезпечити його належне використання.

У задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_11 щодо передачі транспортного засобу SAAB 9-5, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , до вч НОМЕР_9 (118 бригади) ТРО для роти РУБпАП - відмовити.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 .

Копію ухвали про скасування арешту майна направити слідчому та прокурору для виконання вимог ч. 3 ст. 169 КПК України.

Ухвала суду не пізніше наступного дня з дня оголошення надсилається особі, яка не була присутня в судовому засіданні.

Ухвала суду підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення, а особою, без участі якої її постановлено, може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали.

Слідчий суддя: ОСОБА_1