Єдиний унікальний номер 725/7489/25
Номер провадження 3/725/2020/25
24.09.2025 року Суддя Чернівецького районного суду м.Чернівці Вольська-Тонієвич О.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Ради адвокатів Чернівецької області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.212-3 ч.5 КУпАП України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,-
До Чернівецького районного суду м.Чернівці надійшла адміністративна справа відносно ОСОБА_1 за ст.212-3 ч.5 КУпАП.
Під час розгляду справи захисник ОСОБА_1 - адвокат Усманов М.А. просив суд повернути матеріали справи відносно його підзахисного для допрацювання з підстав, викладених у письмовому клопотанні від 24.09.2025.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , дослідивши письмові матеріали вказаної вище адміністративної справи, суд вважає, що справа підлягає поверненню для допрацювання, виходячи з наступних підстав:
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.5 ст.212-3 КУпАП, до матеріалів справи надано протокол про адміністративне правопорушення №01 від 07.08.2025.
Згідно вимог ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст.256 КпАП України протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, що засвідчує факт неправомірних дій, складається за встановленою формою і повинен містити дані про місце, час вчинення, суть правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення разом із іншими належними та допустимими доказами, є безумовними та беззаперечними доказами доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
З протоколу вбачається, що він був складений у відсутність ОСОБА_3 .
При цьому у матеріалах справи відсутні належні докази з приводу отримання ОСОБА_3 виклику до Ради адвокатів для складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово звертав увагу національних судів на те, що кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього. Положення Конвенції стосуються й обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, що випливає з практики Європейського суду з прав людини, який приймає до свого провадження і заяви щодо рішень судів про накладення на осіб адміністративних стягнень, оскільки вважає, що в силу суворості санкцій такі справи за суттю є кримінальними, а адміністративні покарання фактично носять кримінальний характер з усіма гарантіями ст.6 Конвенції (п.55 рішення у справі "Гурепко проти України"; п.21 рішення у справі "Надточій проти України").
Таким чином, з метою недопущення порушення прав ОСОБА_1 на справедливий суд (на що неодноразово звертав увагу адвокат Усманов М.), суд вважає, що у ході проведеної додаткової перевірки представнику Ради адвокатів Чернівецької області необхідно належним чином надіслати ОСОБА_1 копію протоколу про адміністративне правопорушення та направити до суду відповідне поштове повідомлення про вручення ОСОБА_1 протоколу, а також запропонувати надати йому пояснення по вказаному факту.
Окрім того, адвокат Усманов М. звертав увагу суду на те, що у протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє чітке формулювання суті правопорушення, дати, часу та місця його вчинення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Враховуючи те, що зібраних у справі доказів не достатньо для того, щоб прийняти об'єктивне рішення, суд вважає за необхідне повернути справу відносно ОСОБА_1 за ст.212-3 ч.5 КУпАП для проведення додаткової перевірки.
Керуючись ст.ст. 173, 245, 251, 256, 269, 277, 278, 283 КпАП України,-
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.212-3 ч.5 КУпАП повернутиРаді адвокатів Чернівецької області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Вольська-Тонієвич О. В.