Постанова від 01.10.2025 по справі 635/2807/25

Справа № 635/2807/25

Провадження № 3/635/1539/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року сел. Покотилівка

Суддя Харківського районного суду Харківської області Омельник М.М., за участі секретаря Сліпченко К.С., прокурора Харківської окружної прокуратури Харківської області Мельничука О.О. та особи, яка притягується за вчинення адміністративного правопорушення - ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення, за матеріалами, які надійшли з Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянка України, яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, ?

ВСТАНОВИВ:

14 квітня 2025 року до Харківського районного суду Харківської області надійшов матеріал відносно ОСОБА_1 про вчинення останньою адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП згідно протоколу № 149/25 (справа № 635/2807/25, провадження № 3/635/1826/2025).

Виходячи із змісту приведеного вище протоколу вбачається, що ОСОБА_1 , будучи 31.01.2023 звільненою з посади головного бухгалтера бухгалтерії Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (далі - НДЕКЦ), являючись відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 03.04.2025 о 08.30, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 31.03.2023, (при звільненні) (далі - декларація при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП повністю визнала та щиро розкаялась.

Прокурор Харківської окружної прокуратури Харківської області Мельничук О.О. в судовому засіданні підтримав обставини, викладені у протоколі, просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП.

Суддя, заслухавши пояснення особи та думку прокурора, дослідивши докази у справі, встановив наступне.

ОСОБА_1 , будучи 31.01.2023 звільненою з посади головного бухгалтера бухгалтерії Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (далі - НДЕКЦ), являючись відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 03.04.2025 о 08.30, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 31.03.2023, (при звільненні) (далі - декларація при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП. (протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 149/25 від 09.04.2025).

Відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII.

Відповідно до ч. 1 Положення про Харківський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.01.2027 № 77, НДЕКЦ - це державна спеціалізована установа судової експертизи, яка є територіальним підрозділом Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України (далі - Експертна служба МВС) та належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України.

Наказом директора НДЕКЦ від 01.11.2018 № 44 о/с ОСОБА_1 з 02.11.2018 призначено на посаду головного бухгалтера бухгалтерії НДЕКЦ.

Згідно з Посадовою інструкцією ОСОБА_1 головного бухгалтера бухгалтерії Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України головний бухгалтер організовує роботу бухгалтерії та здійснює контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх фінансових операцій.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою державного органу, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом директора НДЕКЦ від 20.01.2023 № 6-о/с-2023 ОСОБА_1 31.01.2023 звільнено з посади головного бухгалтера бухгалтерії НДЕКЦ

Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності вона знову здійснення діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не продовжувала та не розпочала.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» і «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.

Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.

Зокрема, згідно з п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Відповідно до ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Встановлено, що ОСОБА_1 , 03 квітня 2025 року о 08:30, подала без поважних причин декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Тобто, ОСОБА_1 , подала декларацію при звільненні несвоєчасно, оскільки Законом встановлено строк подання вказаної декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення повністю підтверджується зібраними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 149/25 від 09 квітня 2025 року; довідкою від 09 квітня 2025 року за підписом старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України капітана поліції Анастасії Пліс; рапортом за підписом старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України капітана поліції Анастасії Пліс; копією наказу від 31 липня 2019 року за вих № 765 «Про внесення змін до Положення про ДВБ НПУ», копією положення про ДВБ НПУ затвердженого наказом Національної поліції України від 09 листопада 2015 року № 83 у редакції наказу Національної поліції України від 31 липня 2019 року № 765; копією витягу з роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності; копією роз'яснень Верховного суду; копією витягу з реєстру корупціонерів; Витягом з ЄДРЮО, ФОП та ГФ; результатами пошуку декларацій ОСОБА_1 ; запит до НДКЦ МВС; Відповіддю НДКЦ МВС; копією витягу з наказу від 01 листопада 2018 року на вих № 44о/с; копією заяви ОСОБА_1 про звільнення від 20 січня 2023 року; копією витягу з наказу від 20 січня 2023 року за вих № 6-о/с-2023; копією посадової інструкції ОСОБА_1 ; копією положення ХНДКЦ затвердженого наказом Міністерством внутрішніх справ України від 31 січня 2017 року № 77 у редакції наказу МВС 11 червня 2019 року № 477; копією попередження про спеціальні обмеження, встановлені ЗУ «Про запобігання корупції»; копією повідомлення про ознайомлення з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції» у частині подання е-декларації, та роз'ясненнями НАЗК від 29 грудня 2021 року № 11 щодо застосування положень цього ж закону стосовно заходів фінансового контролю (порядок подання декларації тощо); поясненнями ОСОБА_1 .

У відповідності до вимог ст. ст. 251, 252 КУпАП суд вважає вище перелічені докази, які безпосередньо досліджені ним, належними, допустимими, достовірними і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, що притягається до адміністративної відповідальності, та визнання його винуватості.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень, вважаю за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок. (Адміністративне стягнення у виді штрафу підлягає сплаті на користь держави, на номер рахунку UA278999980313030106000020571 (Пісочинська ТГ), отримувач коштів- ГУК Харків обл/СТГ Пісочин/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), (ЕАП) МФО - 899998, код класифікації доходів бюджету- 21081100.)

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок. (Реквізити для сплати судового збору: ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106.)

Роз'яснити, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Харківського апеляційного суду через Харківський районний суд Харківській області.

Суддя М.М.Омельник