Справа № 456/5261/25
Провадження № 2-а/456/110/2025
про направлення справи за підсудністю
01 жовтня 2025 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Писарев О. Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління національної поліції у Львівській області (ЄДРПОУ 40108833, адреса: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,-
встановив :
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕНА 5741871 від 17.09.2025 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, стосовно ОСОБА_1 і справу закрити.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовну заяву необхідно передати на розгляд до Рівненського міського суду Рівненської області за підсудністю, з наступних підстав.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно ч. 2 ст. 26 КАС України, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідачем по справі є Головне управління національної поліції у Львівській області, місцезнаходження якого: м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3, що не відноситься до територіальної підсудності Стрийського міськрайонного суду Львівської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру за №1827453 від 29.09.2025 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
В позовній заяві позивачем зазначено адресу для листування: АДРЕСА_2 . Однак, жодних доказів, що вказане місце проживання чи перебування позивача зареєстроване за вказаною адресою у встановленому порядку до матеріалів позовної заяви не долучено.
Зважаючи на наведене, судом встановлено, що при виборі підсудності, позивач керувався ч. 1 ст. 25 КАС України, тобто вибирав територіальну підсудність за місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача.
Однак, суд звертає увагу на те, що згідно позиції, наведеної в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 липня 2024 року по справі № 320/7092/24 (адміністративне провадження № К/990/17583/24) відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги. 01 грудня 2021 року набрав чинності Закон України від 05 листопада 2021 року №1871-IX «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», який регулює відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, а також встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг. Згідно зі статтею 2 вказаного Закону реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи. Результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що для цілей визначення підсудності відповідно до КАС України місцем проживання чи перебування фізичної особи є адреса, яка зареєстрована (задекларована) та внесена до реєстру територіальної громади.
Згідно з ч. 5 ст. 171 КАС України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 цього Кодексу.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 цього Кодексу, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Оскільки при вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення не підсудна Стрийському міськрайонному суду Львівської області, а тому суд вважає, що позовну заяву слід передати для розгляду судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача, а саме у Рівненський міський суд Рівненської області, що за адресою: вул. Шкільна, 1, м. Рівне, 33028.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 241-243, 248, 293-295 КАС України, суд
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення передати за підсудністю до Рівненського міського суду Рівненської області (вул. Шкільна, 1, м. Рівне, 33028).
Ухвалу може бути оскаржено безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. Ю. Писарев