1Справа № 335/9673/25 2-о/335/319/2025
30 вересня 2025 року м. Запоріжжя
Вознсенівський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Гашук К.В., за участю секретаря судового засідання Куян О.С., розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті, -
До Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя звернулась ОСОБА_1 , із заявою про встановлення факту смерті її бабусі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Маріуполь, Донецької області.
В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була її бабусею, та вона ІНФОРМАЦІЯ_2 померла у м. Маріуполь, Донецької області, на тимчасово окупованій території, де видано довідку про її смерть.
Зареєструвати смерть бабусі у встановленому законом порядку, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, заявник не має можливості, оскільки у неї відсутні необхідні документи, у зв'язку із чим вона звернулась до суду із вказаною заявою.
Заявник у вказаній заяві просила розгляд заяви проводити за її відсутності.
Ухвалою судді від 30.09.2025 відкрито провадження у справі за заявою ОСОБА_1 та призначено судове засідання на 30.09.2025 на 16:00 год.
Учасники справи у судове засідання, не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Враховуючи положення ч. 1 ст. 223 та ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового засідання технічними засобами, за відсутності учасників справи, на підставі доказів, які наявні в матеріалах справи.
Дослідивши заяву, та надані в її обґрунтування письмові докази, суд доходить до висновку, що вимоги заяви є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Як встановлено судом, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , яке видане 16.05.1967 Чапаївською селещною радою Пологівського району Запорізької області.
Заявник у справі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , яке видане 12.02.1992 Чапаївською селещною радою Пологівського району Запорізької області.
Вказані документи свідчать, що заявник у справі ОСОБА_1 є онукою померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а відтак в силу ч. 1 ст. 317 ЦПК України має право на звернення із заявою про встановлення факту смерті відносно своєї бабусі.
Згідно лікарського свідоцтва про смерть серії 21 №201112950 від 30.08.2025, яке видане медичним закладом, який здійснює свою діяльність на тимчасово окупованій території України, у м. Маріуполь Донецької області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: набряк мозку; гіпостатична пневмонія; опік полум'ям І-ІІ ступеня 30 % поверхні тіла; нещасний випадок.
Відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_3 , від 05.09.2025, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь.
Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 № 376, територія міста Маріуполь Донецької області з 21.05.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи, а згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських рад.
Статтею 6 цього ж Закону передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За приписами ч. 2 та ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», зі змінами, які набули чинності 07 травня 2022 року, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Підрозділом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затв. наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 (зі змінами) передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Враховуючи, що смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , настала у м. Маріуполь, Донецької області, на території якого на сьогодні жодний орган державної влади України не здійснює свою діяльність, суд погоджується із тим, що зареєструвати факт смерті та отримати свідоцтво про смерть, встановленого зразка і виданого компетентним органом державної влади України, для заявника на даний час не є можливим, без встановлення судом факту смерті, та приймає, як доказ, надані суду копії медичного свідоцтва про смерть та свідоцтва про смерть, які видані на окупованій території України, як такі, що містять фактичні дані, які, відповідно до ст. 76 ЦПК України, підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її дідуся слід задовольнити.
Керуючись ст. ст.13, 81, 89, 259, 263-265, 268, п.5 ч.2 ст.293, п.8 ч.1 ст.315, 317, 319 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті, - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с Чапаєвка Пологівського району, Запорізької обл., яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Маріуполь, Донецької області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: К.В. Гашук