454/3356/25
"16" вересня 2025 р. м. Сокаль
Суддя Сокальського районного суду Львівської області Фарина Л. Ю. розглянувши матеріали, які надійшли із Західного міжрегіонального управління державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого у АДРЕСА_1 , директора ВП «Шахта «Степова» ДП Львівугілля»
за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 будучи директором ВП «Шахта «Степова» ДП Львівугілля» допустив порушення вимог законодавства про працю, зокрема, заробітна плата працівникам підприємства не виплачувалася на умовах, визначених трудовим договором. Зокрема в ході перевірки 17.06.2025р. о 14.00год. встановлено порушення строків виплати заробітної плати через проміжок часу, що перевищує 7 календарних днів - заробітна плата за квітень 2025 року виплачена працівникам 19.05.2025р.; заробітна плата за травень 2025 року ОСОБА_2 у зв'язку із його смертю на виробництві виплачена згідно наказу №204-к від 02.06.2025р.
ОСОБА_1 своєї вини не визнав, надав пояснення щодо обставин та просив звільнити його від відповідальності у зв'язку із відсутністю його вини. Зазначає, що керівник підприємства не є розпорядником коштів а фінансові операції здійснюються централізовано із ДП «Львівугілля» включаючи розрахунки за вугільну продукцію та виконані роботи, тому нараховування оплати праці працівникам скеровує юридична особа. З наведеного не вбачається вини керівника за несвоєчасну виплату заробітної плати працівникам. Більше того, ним безпосередньо направлялося звернення до Міністерства енергетики України для виділення коштів загиблому шахтарю ОСОБА_2 .
Дослідивши матеріали справи та надані пояснення доходжу наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП, основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Частиною 1 статті 41 КУпАП встановлено відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Обов'язковою ознакою правопорушення передбаченого ч. 1ст. 41 КУпАП є умисел на вчинення вказаного правопорушення.
Відповідно дост.115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором.
Отже, суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, характеризується виною у формі умислу, а відтак особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має усвідомлювати протиправний характер своїх дій, передбачати шкідливі наслідки і бажати або свідомо допускати їх настання.
Доказів, які б свідчили про винуватість ОСОБА_1 у порушенні трудового законодавства, матеріали провадження не містять. Протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 41 КУпАП, містить дані, що стверджують виключно про факт несвоєчасної виплати заробітної плати, проте, жодним чином не вказують на те, що така несвоєчасність виплати виникла саме з вини керівника підприємства, що виключає вину останнього у вчиненні правопорушення.
Із матеріалів справи вбачається, що виплата заробітної плати працівникам ВП «Шахта «Степова» ДП Львівугілля» здійснена з порушенням строків (7 календарних днів) однак керівником підприємства вживалися заходи щодо виділення коштів (лист до Міністерства енергетики України), що свідчить про вжиття дій спрямованих на відновлення порушеного трудового законодавства. Вказані обставини не свідчать про недобросовісну особистість керівника підприємства, який зловживав своїми правами та обов'язками під час виконання своїх професійних обов'язків а тому суддя дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Отже, ОСОБА_1 мав усвідомлювати протиправний характер своєї дії, передбачити шкідливі наслідки і бажати їх настання, а досліджені матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження того факту, що останній навмисно, несвоєчасно виплачував заробітну плату працівникам.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що умислу несвоєчасно виплатити заробітну плату він не мав, виплата коштів не залежить від його волевиявлення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Керуючись ст.ст. 247, 283,284 КУпАП, ст. 62 Конституції України, суд -
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.41 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Сокальського районного суду.
Суддя: Л. Ю. Фарина