Справа № 450/4281/25 Провадження № 2-а/450/47/25
про залишення позовної заяви без руху
19 вересня 2025 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Мельничук І. І., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про виправлення недостовірних даних, зобов'язати вчинити певні дії, скасування штрафу та стягнення моральної шкоди,
встановив:
позивач звернувся до Пустомитівського районного суду Львівської області через систему «Електронний суду» з адміністративним позовом в якому просить суд в терміновому порядку виправити недостовірні дані у Єдиному державному реєстрі, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, встановивши останню дату ВЛК 22.11.2022 року; зняти статус “Вас розшукує ТЦК»; зобов'язати невідкладно направити повідомлення відповідним органам Нацполіції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ТЦК та СП та з проханням про виключення даних з бази ІПНП; зобов'язати скасувати штраф; компенсувати витрати на юридичну допомогу в розмірі 10 000,00 грн. та судовий збір; стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду в розмірі 20 000,00 грн.
За приписами ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Разом з цим, право на звернення до суду не є беззаперечним і повинно відбуватись за правилами визначеними процесуальним законом.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Оглянувши матеріали позовної заяви, встановлено, що така не відповідає вимогам ст. 160, 161 КАС України та підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Згідно ч.1ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також необхідно звернути увагу на те, що згідно з ч.8 ч.5 ст.160КАС України позовна заява повинна, окрім іншого, містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви. При цьому, в силу вимог ч.2 ст.94КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Проте, всупереч наведеному, позивач формулює вимогу «скасувати штраф», однак не вказує, яка саме постанова/протокол (номер, дата, орган що виніс) оскаржується, не наведено обставин і підстав, у чому полягає протиправність оскаржуваного акта. Відсутність ідентифікації оскаржуваного акта унеможливлює реалізацію права відповідача і суду на ознайомлення з оскаржуваною постановою та її оцінку, а тому позивачу необхідно конкретизувати вказану вимогу та представити суду оригінали долучених до справи письмових доказів або належним чином засвідчити їхні копії.
Також, позивачем не надано у належному вигляді оригіналів або засвідчених копій постанови (протоколу), витягу/витягу з ЄДР призовників (або іншого документу, що підтверджує внесення неправдивих відомостей), документів ВЛК, квитанцій/договору на адвокатські послуги, у той же час, посилання на окрему норму матеріального права - статтю 280 КУпАП, якою позивач обґрунтовує свої вимоги, саме по собі не є достатнім у порядку адміністративного судочинства. Саме лише цитування статті КУпАП без додання копії оскаржуваної постанови і без доведення, яким чином її застосування порушує права позивача, не може вважатися належним викладенням підстав позову.
Суд звертає увагу позивача, що у позовній заяві містяться дві окремі «прохальні» частини, які частково дублюють одна одну й містять неоднорідні вимоги (виправлення даних у ЄДР, зняття статусу «Вас розшукує ТЦК», зобов'язання направити повідомлення до Нацполіції, скасування штрафу, стягнення витрат та моральної шкоди). Це ускладнює визначення предмета спору та підлягає усуненню шляхом об'єднання всіх вимог у єдину, чітку і структуровану прохальну частину з вказанням підстав для кожної вимоги.
Слід зазначити, що вказані в ухвалі суду недоліки не є надмірним формалізмом чи обмеженням доступу до правосуддя, оскільки являє собою прояв забезпечення реалізації балансу принципу верховенства права та принципів адміністративного судочинства щодо рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, юридичної визначеності та диспозитивності.
Залишення заяви без руху з зазначених вище підстав відповідає вимогам закону та основним засадам адміністративного судочинства, та є необхідним для справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду та вирішення справи.
З врахуванням наведеного, адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про виправлення недостовірних даних, зобов'язати вчинити певні дії, скасування штрафу та стягнення моральної шкоди слід залишити без руху, надавши позивачу строк протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали суду для зазначення інших підстав для поновлення строку.
Керуючись ст.121, 123, 160, 161, 169 КАС України, суддя -
постановив:
адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про виправлення недостовірних даних, зобов'язати вчинити певні дії, скасування штрафу та стягнення моральної шкоди залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. В разі неусунення недоліків позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
СуддяІ. І. Мельничук